Panoraminiai langai – pagrindinė milijonų paukščių žūties priežastis. Kaip to išvengti?

Ar žinote, jog kasmet Europoje atsitrenkę į langus bei stiklinius fasadus žūsta apie 80 mln. paukščių? Tai, kad sparnuočiai skrenda tiesiai į langus, lemia atitinkamos priežastys. Kokios jos ir kaip apsaugoti paukščius nuo pragaišties? Panoraminiai langai – pagrindinė milijonų paukščių žūties priežastis. Kaip to išvengti?

Turbūt ne vienam žmogui, o ypač nuosavo namo savininkui teko pamatyti, išgirsti ir išgyventi šį nemalonų nutikimą. Kartais susitrenkęs paukštukas nuskrenda tolyn, bet dažnai pasekmės būna kur kas tragiškesnės.

„Nėra malonu pajusti užgęstančią gyvybę. O juk šiuos mažus kūrinėlius taip smagu stebėti. Jie džiugina ir akį, ir ausį, ir širdį, - teigia tarptautinės kompanijos „Reynaers Aluminium“ vadovas Lietuvoje Linas Kėvelaitis. – Suprantama, kad šiuolaikiniame ir sparčiai modernėjančiame pasaulyje neįmanoma išvengti tam tikrų padarinių gamtai. Tačiau galima juos bent sušvelninti ir sumažinti“.

L. Kėvelaitis pastebi, kad miesto paukščių skrydžio trajektorija kiek kitokia. Jie labiau apsipratę su aplinka ir dažniau išvengia susidūrimų.

„O štai gyvenant užmiestyje – tu gyveni gamtoje. Paukščių apstu ir čia būtent – jų namai. Užmiestyje gyvenantys paukštukai dažnai trankosi į naujai išdygusio statinio langus. Kai kurie iš jų, atsitrenkę į stiklą, tik užsigauna, kiti – susižaloja, treti – žūsta. Tad derėtų žvelgti labai atsakingai ir imtis atitinkamų priemonių žengiant į gamtą – pradėjus naujas statybas. Juk paukščiai ten gyveno dešimtmečius prieš mus,“ – prisiimti atsakomybę kviečia „Reynaers Aluminium“ vadovas Lietuvoje L. Kėvelaitis.

Kodėl paukščiai skrenda tiesiai į langus?

Yra dvi pagrindinės priežastys, kodėl paukščiai skrenda tiesiai į langus.

Žiūrint tam tikru kampu į bet kokį stiklą – matysis veidrodis. Taip ir paukščiai mato languose atsispindintį dangų ir neabejoja praskrisiantys.

Antroji priežastis – kai matomi kiaurai du langai. Taip sukuriama atviros erdvės iliuzija, kuri taip pat klaidina paukščius.

Taipogi situaciją dar labiau apsunkina per švarūs langai ar išskirtiniai stiklai, turintys įvairius veidrodinius atspindžius.

„Žinoma, siekiant apsaugoti paukščius, būtų gerai tokių langų vengti. Tačiau kas gi norės žvelgti pro purvinus langus? Nelogiška. Veidrodiniai langai taip pat turi tam tikrų privalumų, apsaugo nuo pašalinių praeivių žvilgsnių, sumažina saulės patekimą į vidų, todėl ne visada priimtina tokių langų atsisakyti“, – situaciją objektyviai vertina „Reynaers Aluminium“ vadovas L. Kėvelaitis.

Priemonės: kaip išvengti ar bent jau sumažinti paukščių žūtį

Efektyviausia būtų derinti kelis metodus.

Pasirinkite priemones, kurios paukščiams leis pastebėti langus: tai gali būti užuolaidos, žaliuzės, roletai, atitinkami, tam tikslui skirti specialūs lipdukai, įvairūs ornamentai ar ant palangės pastatyti augalai, vazos ar kiti lengvai pastebimi objektai.

  1. Apmąstykite specialaus tipo stiklų pasirinkimą ar tamsinimo galimybę: tokie stiklai mažindami atspindžius, mažina ir nelaimių tikimybę. Specialaus tipo stiklas pasižymi žmogaus akiai neįžiūrimais raštais, leidžiančiais paukščiams jį atpažinti. Gali būti dedamas į jau esančius arba naujai gaminamus langus.
  2. Ribokite namų apšvietimą naktį: ryški šviesa gali klaidinti paukščius.
  3. Naudokite paukščius atbaidančius garsus (pavyzdžiui, plėšriųjų paukščių skleidžiami garsai).

Ilgus metus aliuminio langų srityje besidarbuojantis „Reynaers Aluminium“ vadovas Lietuvoje L. Kėvelaitis iš savo praktikos dalijasi ir dar viena efektyvia priemone.

„Gyvenamajame name rekomenduoju susidėti tinklelius nuo vabzdžių. Tai labai praktiška priemonė: apsauga nuo įvairiausių vabzdžių (turbūt nesate jų gerbėjai?) ir įspėjimas paukšteliams, kuris labai efektyviai veikia. Tinklelis, uždengdamas stiklą, panaikina jo blizgesį, o jo nematydami paukščiai nebeskrenda tiesiai į langą.

Vis dėlto pati efektyviausia ir pigiausia išeitis – ant stiklo klijuojami lipdukai,“ – priduria jis.

O štai apie langų tamsinimą dėl paukštelių gerovės „Reynaers Aluminium“ vadovas turi savo tvirtą nuomonę: „Langų tamsinimas blogai veikia žmogų. Lietuvoje saulės ir taip trūksta, tad kiekvienas jos lašelis mums svarbus. Be to, stiklo tonavimo atspalviai tiesiogiai veikia žmogaus nuotaiką, tad akivaizdu turi įtakos ir sveikatai. Taigi labai atsakingai derėtų apsvarstyti tokį pasirinkimą.“

Kaip bebūtų, visuomet galima atrasti abiejų pusių poreikius patenkinančias išeitis bei išsaugoti gamtos grožį ir ateities kartoms.

UAB Reynaers Aluminium
UAB Reynaers Aluminium