Landšafto projektai
Aplinkos sutvarkymo būdai
Aplinkos sutvarkymas taip, kad ji teiktų jaukumo ir harmonijos jausmą Jūsų privačioje valdoje, tampa gana sudėtinga dilema, kuomet pradedate svarstyti, kokius augalus rinktis, kokį aplinkos stilių formuoti, kada ir kaip ją prižiūrėti. Tam, kad būtų lengviau nustatyti simpatijas vienam ar kitam aplinkos sutvarkymo būdui, pabandysime trumpai charakterizuoti bent kelis gyvenamajai aplinkai tinkančius aplinkos sutvarkymo būdus, galbūt padėsiančius palengvinti dilemą ir atverti naujas idėjas galimiems sprendimo būdams.
Griežtas ir klasikinis. Aiškių geometrinių formų takai, aikštelės, želdinių grupės. Tam, kad augalai išlaikytų griežtą geometrinę formą, jie nuolat karpomi. Geometriniame centre dažnai suformuojamas fontanas, baseinas ar skluptūra. Tai, aišku, praėjusių epochų apželdinimo iliustracija ir visai natūraliai ji daug daugiau tinka prie klasikinio stiliaus pastato, dvaro ar rūmų. Dabar vienas po kito jau atgyja ilgus dešimtmečius buvę užmiršti ir apleisti nuotabaus grožio mūsų dvarai. Ko gero, prie toki dvarų pastatų kitoks apželdinimas ir būtų sunkiai įsivaizduojamas.
Natūrali gamta. Net nekyla abejonių, jog tai ne mažo sklypo užspaustoje miesto teritorijoje apželdinimo tipas. Tam reikalinga daug erdvės, natūrali gamtinė aplinka, vizualiai nepastebimi gretimų valdų statiniai arbajų iš viso turi nebūti, miško ar vandens telkinio fonas. Tokio itin natūralaus biotipo priežiūra nėravisai paprasta, kaip iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti. Tam reikalingos to srities mokslininkų profesinės žinios ir patyrimas, kad nebūtų pažeista galtoje natūraliai egzistuojnti pusiausvyra. Iš kitos pusės, buvimas, gyvenimas natūralioje aplinkoje, suteikia begalinės ramybės, tvirtumo ir ypatingo natūralumo pojūtį, ko šiandien visose srityse taip pasigendama.
Laisvai tvarkoma aplinka. Tai – neturintis jokių instrukcijų, kanonų ir nurodymų gamtos tvarkymo būdas. Jis labiausiai šiandien paplitęs apželdinant šiuolaikinius gyvenamuosius namus. Tokio metodo, jei tik turite noro ir nors kiek polinkio šiai sričiai, galite imtis ir patys. Taip sutvarkyti vienodai du sklypus praktiškai neįmanoma. Kiekvieną kartą sukuriamas tarsi žalias gamtos paveikslas. Tosk aplinkos tvarkymo būdas nieko neįpareigoja, jam nėra griežtų reikalavimų, tačiau kai ką privalu žinoti ir taip tvarkant savo namų aplinką. Jokiu būdu negalima saulėtas vietas mėgstančius augalus sodinti šiaurinėje pusėje, kur krinta šešėlis nuo pastato. Ir priešingai – nekaip augs augalai saulėje, jei jie natūraliai auginami tik ūksmingoje aplikoje. Prieš sodinant bet kokį augalą, reikia pasidomėti, kaip greitai ir iki kokio dydžio jis išauga. Tas itin aktualu kai sklypas mažas. Dirvožemio rūšis privalo būti pritaikyta kiekvienam augalui. Tarkim, jūsų sklype vyrauja molis, o jūs planuojate sodinti spygliuočius, kuriems daug geriau tinka smėlio turinti dirva. Derėtų tose vietose iškasto dirvožemį ir pripildyti duobes tokio grunto, koks reikalingas konkrečiam augalui.
Žydintis sodas. Tokios rūšies sklypo apželdinimas reikalauja tikrai nemažai kasdieninės priežiūros. Pagrindiniai formavimo principai:
• Sodas privalo bet kuriuo metu žydėti. Žėldinių grupės sodinamos taip, kad jų žydėjimas keistų vienas kitą nuo pat pirmųjų ankstyvo pavasario dienų iki vėlyvo rudens, kai žemę sukausto gruodas.
• Atskirų žydinčių grupių spalvos turi būti suderintos ir sugrupuotos į didesnius ar mažesnius želdinių masyvus.
• Ne tik žiedų ir jų spalvų deriniai, tačiau ir augalų lapai vaidina ne mažesnę rolę žydinčiame sode. Ir ypač tai akivaizdu rudenį, kai po pirmųjų šalnų naktų lapai ima spalvintis neregėto grožio deriniai ir pakeičia žydinčių augalų kompozicijas.
Tokiam sodui prižiūrėti reikia laiko, nes visus nuvytusius ir nukritusius žiedus reikia surinkti. Kai kuriuos augalus, kad jie žydėtų gausiai, reikia nuolat karpyti, o kitų priešingai – negalima. Žydinčios ir ypač – svogūninės – gėlės reikalauja daug dėmesio. Jas būtina laiku iškasti ir vėl rudenį suspėti laiku pasodinti. Jei peržydėjusias gėles laiku nesutvarkysime, tai pageltę ir nuvytė kadžkada labai gražiai žydėjusių gėlių lapai tikrai nepapuoš žydinčio sodo.
Žaliųjų skulptūrų parkas. Tai labai išraiškingas, turintis didžiules galimybes apželdinimo metodas, jei tuo užsiima tikri profesionalai ir savo amato žinovai. Tai tarsi ir iš kadaise taip populiaraus ir plačiai po visą pasaulį paplitusio klasikinio tipo šiuolaikinė laisvos formos improvizacija, kurios imasi tik labai patyrę ir neeilinius sugebėjimus turintys specialistai. Tam reikalingas išskirtinis tūrio ir erdvės harmonijos pajautimas, galima būtų teigti, jos tai tik prigimtinis sugebėjimas, išpuoselėtas mokslo ir supančios aplinkos.
Šios rūšies parkų formavimui tinka tik tam tikri augalai. Tai būtų buksmedžio įvairios rūšys, eglės, kaukmedžiai. Pagrindinis principas – įvairių geometrinių ir laisvų formų augalų figūros ir jų kompozicijos tvarkingai išpuoselėto angliško gazono fone. Kartais ir šiek tiek vandens. Žydinčių augalų nėra arba yra labai mažai ir sodinamų keramikiniuose vazonuose, kad peržydėjus galima būtų tuoju pat juos išnešti. Tokio stiliaus apželdinimas visai nereiklus priežiūrai. Vos pora mėnesių per metus reikia intensyviau padirbėti prie tokio sodo ir likusią laiko dalį galimetik grožėtis tamsiai žlios spalvos skulptūrinių kompozicijų harmonija. Landšafto architekto sukurti apželdinimo darbai drąsiai vadinami žaliojo meno šedevrais. Mūsų krašto individualiose valdose tai yra neįprasta ir retai pasitaikant apželdinimo architektūra.
Japoniškas sodas. Visiems gerai pažįstamas iš literatūros aplinkos apželdinimo būdas. Kartais tokį sodą galime pamatyti pas didelius japoniško stiliaus gerbėjus Lietuvoje. Japoniškas sodas – tai gyvenimo filosofija, tikėjimas, begalinė meilė gamtai, jos grožiui. Tam tam tikra prame ir religija, nes gamta ir jos grožis čia garbinamas nė kiek ne mažiau už dievą. Apiejaponišk sodą parašyti tumpai – neįmanoma. Tai – ištisas mokslas. Tam skirti ištisi vadovėliai, to reikia ilgai ir kruopščiai mokytis. Tokio didelio dėmesio gamtai, jos sutvarkymui ėka, japoniški sodai žavi visą pasaulį ir nerasime šalies, kuri nežinotų, kas yra japoniškas sodas.