Faktai ir mitai apie atvirkštinį osmosą

Atvirkštinis osmosas yra geriamojo vandens valymo metodas, žinomas daugelį metų. Tačiau daugelis žmonių vis tiek įtariai žiūri į šį sprendimą. Pabandysime pateikti faktų, susijusių su atvirkštiniu osmosu (RO) rinkinį, ir išsklaidyti dažniausiai pasitaikančias abejones.
Faktai ir mitai apie atvirkštinį osmosą

1 MITAS: RO vanduo yra nesveikas.
FAKTAS: RO vanduo yra pats švariausias ir sveikiausias vanduo.

Dėl jo grynumo, kai kurie atvirkštinio osmoso priešininkai šį vandenį vadina „negyvu vandeniu“. Teigiama, kad tai yra žmogaus kišimosi rezultatas - dirbtinis, nesveikas vanduo, jo negalima gerti, kad jis geriausiu atveju tinka naudoti pramonėje. Paprašyti argumentų, jie dažniausiai sako, kad RO vanduo yra per grynas, kad būtų sveikas, nes tokio tobulai švaraus ir be mineralų vandens gamtoje nėra. Tačiau jie pamiršta apie tam tikrą reiškinį, vadinamą LIETUS.

Lietaus vanduo (natūrali būsena) yra vanduo, kuriame nėra jokių mineralų, vienas iš švariausių galimų rasti žemėje. Žmonės tūkstančius metų gėrė tokios kokybės vandenį, kaip atvirkštinio osmoso būdu gautas vanduo, kuris neturėjo neigiamo poveikio sveikatai. Lietaus vandenį užteršė tik pramonės vystymasis, todėl dabar krintančiame lietuje yra įvairių pavojingų medžiagų. Paklauskite savęs: ar gali būti kas nors sveikiau už gyvybę teikiantį lietų, skirtą laistyti ir visiems gyviams gerti?

Buvo atlikta daug osmosinio vandens mokslinių tyrimų, ir nė vienas niekada neparodė jokio neigiamo šio vandens poveikio sveikatai. RO technologija buvo sukurta JAV kariuomenės poreikiams, kur ji sėkmingai naudojama iki šiol.

Kur dar (be namų filtro) galima rasti RO vandens?
Buteliuose parduodamas vanduo. Šaltinio vandenys yra tiesiog apdorojami atvirkštinio osmoso filtru.

Gazuoti gėrimai. Daug gazuotų ir negazuotų gėrimų yra gaminami iš RO vandens.

Vandentiekio vanduo. Vis daugiau ir daugiau vandens valymo įmonių naudoja šį metodą savo klientams tiekti tinkamos kokybės sveiką vandenį (dažniausiai tai naujos, prabangios gyvenamosios patalpos, kuriose plėtotojas stengiasi užtikrinti aukščiausią gyvenimo kokybę). Net vanduo, kurį vanduo tiekia Beverli Hilse gyvenančioms Holivudo žvaigždėms, yra RO vanduo.

2 MITAS: Tai yra „genetiškai modifikuotas“ vanduo.
FAKTAS: Atvirkštinis osmosas yra natūralus būdas tobulai išfiltruoti vandenį.

Ne kartą skambėjo nuomonė, kad RO sistema yra kompleksinė technologija, iškreipianti vandens struktūrą. Iš tiesų, osmosinis filtras yra gana paprastos struktūros. Iš esmės tai yra labai tankus mechaninis filtras. Jo veikimo principas panašus į tą, kurį žinome iš kitų buitinių filtrų - vanduo išteka, o priemaišos lieka ant filtro. Pagrindinis skirtumas slypi filtro tankyje - osmosinėje membranoje yra mikroskopinių porų, kurių dydis yra panašus į vandens molekulės dydį, o tai reiškia, kad joje lieka beveik 99% medžiagų, kurios nėra vanduo (daugumos cheminių junginių dalelės yra daug didesnės už vandenį). Antrasis skirtumas yra tas, kad vietoj to, kad visas vanduo būtų priverčiamas pereiti filtrą, naudojama atvirkštinė osmozė (priverstinė difuzija per pusiau laidžią membraną), leidžianti daliai vandens praeiti pro filtrą neišsivalius. Būtent dėl šių dviejų veiksnių toks didelis efektyvumas (iki 99%) ir ilgas membranos tarnavimas (3-5 metai).

Atvirkštinio osmoso sistemoje nėra nieko baisaus ar nenatūralaus. Vandens filtravimas yra gamtoje stebimas procesas, kaip pavyzdys - žemės paviršiumi tekantis vanduo išsivalo prasiskverbdamas per smėlį ir uolienas į požeminį vandenį.

3 MITAS: Ši sistema pašalina iš vandens reikalingas mineralines medžiagas.
FAKTAS: Atvirkštinis osmosas yra gryniausias vanduo, be neorganinių mineralų ir kitų medžiagų, kurios gali pakenkti.

RO filtras iš tikrųjų pašalina mineralus iš vandens. Tačiau dauguma sveikatai svarbių mineralų į organizmą patenka su maistu, o ne vandeniu. Pavyzdžiui, 1 puodelyje apelsinų sulčių yra tiek pat mineralų, kiek daugiau nei 100 litrų vandens! Pusryčiams būtų sunku tiek išgerti. Be to, vandenyje yra tik neorganinių mineralų, kurių mūsų organizmas negali tinkamai pasisavinti. Žmogaus organizmui reikalingi organiniai mineralai, kurių yra tik kituose gyvuose organizmuose, pavyzdžiui, daržovėse ir vaisiuose. Tik tokius mineralus mūsų organizmas lengvai pasisavina. Neorganiniai mineralai, esantys vandenyje, neduoda daug naudos sveikatai, o didesni kiekiai gali net pakenkti (todėl negerkite mineralinio vandens labai dažnai). Apskaičiuota, kad žmogus, geriantis vandentiekio ar mineralinį vandenį, per 60 gyvenimo metų į kūną susipila apie 100 kg uolienų, kurių jo organizmas negali panaudoti (tai tie vadinamieji „gerieji mineralai“). Dauguma šių mineralų paprasčiausiai išeina iš mūsų organizmo, tačiau kiti kaupiasi audiniuose ir gali kelti rimtą pavojų. Dažniausios mineralinės medžiagos yra kalcio druskos, kurios laikui bėgant gali suformuoti tulžies ir inkstų akmenis, sukelti kaulų ir sąnarių kalkėjimą, artritą ir arterijų kalkėjimą.

Daktaras Paulas C. Bragg, visame pasaulyje žinomas mitybos specialistas, rašo:

„Tai, ko žmogaus kūnas negali panaudoti ar išskirti, turi kauptis. Dėl to neorganinės druskos (neorganinės mineralinės medžiagos) yra kaupiamos ir laikui bėgant ima dengti arterijas, formuoti akmenis inkstuose, šlaplėje, tulžies pūslėje ir sąnariuose ir tampa etiologiniu adipocitų (riebalų ląstelių) augimo veiksniu. Kad žmogus būtų šimtu procentų sveikas, jo organizme neturi būti neorganinių mineralų“.

RO sistema tiesiog tiekia švariausią geriamąjį vandenį. Ji pašalina ne tik neorganinius mineralus iš vandens, bet ir visus kitus teršalus. Įdomu tai, kad atvirkštinis osmosas yra vienintelis būdas pašalinti ištirpusius vaistus (įskaitant antibiotikus, stiprius skausmą malšinančius ir psichotropinius vaistus) iš vandens, kuriuos patenką į kanalizaciją, o po to patenka į geriamąjį vandenį, nes tokių tikslių filtrų nuotekų valymo įrenginiuose tiesiog nėra.

Mineralų trūkumas vandenyje neturėtų mūsų jaudinti. Tikroji problema yra didėjantis įvairios kilmės chemikalų kiekis vandenyje!

Vanduo yra būtinas gyvybei, bet ne dėl maistinės vertės. Tiems, kurie mėgsta vandenį su mineralais, gaminami specialūs mineralizuojantys įdėklai, kurių pagrindas - aukščiausios kokybės natūralaus dolomito terpės su daugybe įvairių mineralinių elementų. Jei norite mineralinio vandens, tiesiog paprašykite mineralizatoriaus.

4 MITAS: RO vanduo išplauna mineralus iš organizmo.
FAKTAS: Osmosinis vanduo negali išplauti mineralų iš žmogaus organizmo. Tai, ką jis išplauna labiau nei kitoks vanduo, yra toksinai.

Tai tik dar vienas melas, kurį skleidžia kitų filtrų gamintojai, norėdami diskredituoti RO rinką. Tiesa, kad vanduo yra universalus tirpiklis ir jis visada „bando“ ištirpinti medžiagas, su kuriomis liečiasi, ir ši jėga yra tuo didesnė, kuo vanduo grynesnis. Tačiau tai jokiu būdu negali pakenkti žmogaus organizmui, nes organizmas gerai žino, kurias medžiagas laikyti ir kurių gali atsikratyti. Fiziologiniai atsakai greitai atstato homeostazę, naudodami seiles, virškinimo sultis ir kt., kad išlaikytų kūno skysčių balansą. Tai, ką išplauna osmosinis vanduo, yra toksinai ir kiti teršalai, kurių organizmas nori atsikratyti. Vanduo, kurio TDS parodymai maži, tai daro geriau nei mineralinis vanduo.

Aštuntajame dešimtmetyje RO technologija buvo pristatyta platesniu mastu ir nuo to laiko buvo išbandyta visais žmogui žinomais būdais. Niekada nebuvo užregistruota jokių įrodymų, rodančių, kad atvirkštinio osmoso filtru apdorotas vanduo išplauna mineralus iš žmogaus organizmo.

Kolorado valstijos „Brighton Standard Blade“ skaitytojų prašymu 2008 m. liepos mėn. susisiekė su JAV aplinkos apsaugos agentūra (EPA), kad nustatytų, ar osmosinis vanduo plauna mineralus iš organizmo. EPA atstovė teigė, kad jų agentūra nepritarė šiai nuomonei. Vandens kokybės asociacija (WQA) 1993 m. paskelbė ataskaitą „Vandens, kurio TDS mažas, vartojimas“. Išsamus tyrimas pateikė įrodymus, kad mažai ištirpusių medžiagų (TDS) turintis vanduo, pavyzdžiui, distiliuotas arba gautas atvirkštinio osmoso būdu, neturi neigiamo poveikio žmogaus sveikatai. Į šiuos tyrimus įtraukti prašymai pateikti ekspertų pastabas, nusiųsti EPS, PSO ir JAV karinio jūrų laivyno departamentui. Tuometinis Žmogaus rizikos vertinimo skyriaus (EPA skyriaus) direktorius Edwardas V. Ohanianas atsakė:

"Aš neturiu duomenų, patvirtinančių nuomonę, kad žemos mineralizacijos vanduo yra pavojingas".Dr. Galal-Gorchev (PSO) rašė, kad PSO „neturi informacijos, patvirtinančios, kad toks vanduo (mažo TDS) turėtų neigiamą poveikį mineralų balansui“.

Be to, „Water Technology Magazine“ nesutinka su šiuo mitu, remdamasis keletu šaltinių, paneigiančių šią apgaulingą propagandą.
5 MITAS: Atvirkštinio osmoso sistema gamina labai rūgštų (žemo pH) vandenį.
FAKTAS: Osmosinis vanduo yra šiek tiek rūgštus arba neutralus. Tam tikro skysčio pH nėra toks svarbus, kaip šarminantis ar rūgštinantis poveikis organizmui. RO vanduo organizmo nerūgština.

Primename, kad pH 7 laikomas neutraliu, pH tarp 0 ir 7 yra rūgštus, o pH tarp 7 ir 14 yra šarminis. Atsižvelgiant į vandentiekio vandens rūgštingumą, atvirkštinio osmoso vandens pH gali būti šiek tiek žemesnis - vandens pH įtakoja rūgščių arba šarminių neorganinių mineralų buvimas, kurie, laimei, yra atskiriami iš vandens atliekant RO filtravimą. Tačiau pH skirtumas paprastai yra nedidelis ir jokiu būdu nekenkia žmogaus sveikatai. Pats geriamo vandens pH vis tiek tampa rūgštus, kai patenka į skrandį. Skrandžio sultys yra daug kartų rūgštesnės pH 1,5–2 nei RO vanduo.

Šarminis vanduo iš jonizatoriaus turi naudos sveikatai ne dėl paties pH, o dėl jį sukeliančių šarminių mineralų. Vandens be mineralų pH neturi reikšmės. Ne tiek svarbu, koks yra gėrimo pH, bet koks jo poveikis organizmui - rūgštinantis ar šarminantis. Pavyzdžiui, citrinos sulčių pH yra labai žemas (rūgštus), tačiau jos turi šarminantį poveikį. Žmogaus organizmas nuolat stengiasi išlaikyti ar atkurti visų parametrų pusiausvyrą. Todėl laikantis tinkamo gyvenimo būdo ir tinkamai laikantis dietos, kraujo pH yra 7,4. Kol mes valgome sveikai, į racioną įtraukiame vaisius ir daržoves, valgydami ar gerdami net labai rūgščiai, kraujo pH pakinta tik trumpam, nes sveikas organizmas gali palyginti lengvai atkurti pH homeostazę kūno skysčiuose.
Palyginimui pateikiame kitų skysčių pH:
Mineralinis vanduo = 6,2–7,7 pH
Vandentiekio vanduo = 6–8 pH
Pienas = 6,5–6,8 pH
RO vanduo = 5–7 pH (priklauso nuo pradinio vandens kokybės)
Grynas lietus = 5,0–5,5 pH
Kava = 5 pH
Alus = 4,5 pH
Rūgštus lietus = 4,2–4,4 pH
Apelsinų sultys = 3,5 pH
Sportiniai gėrimai = 2,9 pH
Kokakola = 2,5 pH
Citrinų sultys = 2,4 pH

6 MITAS: Atvirkštinio osmoso sistema eikvoja daug vandens.
FAKTAS: RO sistema sunaudoja šiek tiek daugiau vandens nei kiti filtruose, todėl jos efektyvumas yra 99,8% ir jos tarnavimo laikas yra keleri metai. Be to, išmetamo vandens nėra daug.

Iš čia išvardytų mitų šis yra vienintelis, susijęs su tiesa. Kaip minėta atsakant į mitą Nr. 2, RO sistemoje tam tikras vanduo teka per filtrą neišvalytas. Norint pagaminti 1 litrą vandens, RO sistemai reikia papildomai gauti 3–8 litrus vandens (atsižvelgiant į slėgį, temperatūrą ir kitus veiksnius). Oponentai teigia, kad santykis yra daug didesnis, pavyzdžiui 1:20, tačiau tai netiesa. Dauguma buitinių RO sistemų atmeta maždaug 3–5 litrus vandens 1 litrui apdoroto vandens (taigi norint pagaminti 1 litrą geriamojo vandens, iš tinklo reikia 4–6 litrų). Ar tai daug, ar mažai? Tai priklauso nuo jūsų požiūrio.

Atsakykime į papildomus 3 klausimus: kodėl?
1) Kodėl mes nuleidžiame į kanalizaciją tiek vandens?
2) Kiek tai kainuoja?
3) Ar šį vandenį galima kaip nors panaudoti?

1) Kodėl nuleidžiame į kanalizaciją tiek daug vandens?
RO filtras neperleidžia viso vandens per membraną. Vietoj to vanduo teka per filtrą taip, kad slėgio ir atvirkštinio osmoso dėka vandens molekulės gana laisvai praeina per membraną, o likęs vanduo nuplauna besikaupiančias priemaišas ir išvalo patį filtrą (žr. mitą nr. 2). Atminkite, kad tai tiksliausias filtras, skirtas pašalinti mikroskopines priemaišas, tokias kaip mineralinės druskos ar virusai. Kas nutiks teršalams iš vandens, tekančio per kitą įprastą filtrą? Arba jie lieka ant filtro ir jį užkemša, arba veikiami slėgio jie nustumiami į kitą filtro pusę ir patenka į „išgrynintą“ vandenį. Todėl dauguma filtrų pašalina tik gana dideles daleles ir gana greitai (po kelių mėnesių) užsikemša. Dėl RO membranoje naudojamų sprendimų, atsirado galimybė pasiekti net mikroskopinių priemaišų (pvz., cheminių junginių molekulių) 99% filtravimo efektyvumą, o tuo pačiu net 5 metų membranos tarnavimo laiką.

2) Kiek tai kainuoja?
Vidutinė galutinė vandens kaina Lietuvoje (įskaitant nuotekas, PVM ir rinkliavas) yra 1.52 EUR už m3. Kubinis metras yra 1000 litrų. Taigi vidutinė vandens iš čiaupo kaina yra maždaug 0,002 cento už litrą. Jei kam nors vanduo iš čiaupo skanus ir saugus, tai tikrai pigiausias būdas gauti „geriamojo“ vandens.

Tačiau nesunku suskaičiuoti, kad įskaičiavus RO sistemų į kanalizaciją išmetamą vandenį, geriamojo vandens (tikro, saugaus geriamojo vandens) kaina padidėja 0,006 – 0,01 euro cento už litrą. Ar tai taip brangu? Atminkite, kad alternatyva yra vanduo butelyje, kurio litras kainuoja nuo kelių dešimčių euro centų iki kelių eurų už litrą. Ir tai tik dalis vandens, kurį sunaudojame per dieną. Per dieną išgerdami 2 litrus vandens, išmesime 6–10 litrų RO atskirto vandens. Tiek pat išbėga iš čiaupo per 1 minutę plaunantis rankas. Palyginkite tai su veiksniais, kurie iš tikrųjų padidina jūsų sąskaitą už vandenį:
5 tūkst. litrų per metus, jei iš čiaupo lašės vienas lašas per sekundę;
Maudantis sunaudojama 115–150 litrų;
Vieno skalbimo ciklo metu skalbimo mašina sunaudoja 75-115 litrų;
Sunaudosime 30–40 litrų prausdamiesi dešimt minučių duše;
Plaunant indus rankomis, sunaudojame 38 litrus;
Tualetui nuleisti reikia 11 litrų;
Per minutę iš čiaupo išteka 6–10 litrų vandens;
Kalbant apie kasdienį dušą, kai kurie žmonės išleidžia net 127 litrus. Taigi nebijokite, kad keli papildomi litrai, išmesti RO sistemos, pastebimai padidins vandens sąskaitas.

3. Ar šį vandenį galima kaip nors panaudoti?
Žinoma! Jūsų vaizduotė yra vienintelis jus ribojantis veiksnys! Jei vandentiekio vanduo buvo patvirtintas kaip „saugus gerti“, išmetamųjų kenksmingų medžiagų kiekis nekelia pavojaus (pvz., išmetant santykiu 1: 5 koncentracija yra 20% didesnė). Atkreipkite dėmesį, kad tai yra vanduo, kurio nevalė tik membrana, bet apdorojo išankstiniai filtrai. Taigi jis yra švaresnis ir saugesnis už vandentiekio vandenį daugeliu atžvilgių! Pavyzdžiui, anglies filtro dėka, jame yra mažesnis chloro, chlorfenolių, fluoridų ir ploviklių kiekis. Taigi galite jį naudoti ne tik tualetui nuleisti, bet ir praustis, plauti automobilį, girdyti gyvūnus (vis tiek geriau nei balos ir fontanai, kuriuose laukiniai gyvūnai geria dažniausiai), laistyti sodą ir kitur. Kai kurie žmonės susimontuoja specialią sistemą namuose, norėdami RO sistemos atmetamą vandenį sukaupti cisternoje, sodo bake, katile ar kt.

7 MITAS: Norėdami nusipirkti tokį įrenginį, turite išleisti didelę sumą.
FAKTAS: RO sistemos kaina pas mus yra daug kartų mažesnė nei panašių įrenginių kaina kitur.

Šis mitas atsirado dėl kainų, kurias siūlo nesąžiningi pardavėjai. Tiesą sakant, pagrindinių RO sistemų kainos prasideda nuo maždaug 75 EUR, o tikrai geras filtras yra apie 100-150 EUR. Jei kas nors mano, kad tai yra daug, pirmiausia turėtų sužinoti daugiau apie RO sistemas.
1) Apskaičiuota, kad tokios sistemos ilgaamžiškumas yra bent 10–15 metų, taigi iš esmės tai yra vienkartinės išlaidos.
2) Membrana keičiama kas 3-5 metus. Kuris „pigus“ filtras siūlo tokį ilgą filtro kasetės tarnavimo laiką? Kitų sistemų kasetes reikia keisti kas 3–6 mėnesius.
3) RO sistema gamina vandenį, kuriame galite būti užtikrinti nebus chloro, bakterijų, vaistų likučių ir sunkiųjų metalų. Galite saugiai ir be baimės gerti nevirintą. Joks kitas filtras negali to padaryti.
4) RO sistemą paprastai sudaro du polipropileno filtrai, du anglies filtrai ir osmosinė membrana, kurios poros yra mažesnės nei druskų ir metalų jonai (kai kuriuose modeliuose papildomai įrengtas mineralizatorius ir biokeraminė kasetė). Kita vertus, dauguma čiaupo ar ąsočių filtrų turi tik mažytę anglies kasetę. Jums nereikia būti pasižymėjusiu mokslininku, kad suprastumėte, kodėl RO filtrai yra geresni už kitus.

Tačiau, jei norite gauti geros kokybės geriamojo vandens, atvirkštinis osmosas yra pigiausias sprendimas. Jei mes tik stengiamės apgauti save, žinoma, yra ir pigesnių filtrų. Tačiau jei pasirinksime bet kokį kitą geriamojo vandens šaltinį, o ne RO filtrą, vanduo bus prastesnės kokybės. Daugelis dažnai pasirenkamų sprendimų yra dar brangesni (ir žemesnės kokybės vanduo). Pavyzdžiui, daugelis žmonių perka vandenį buteliuose - mano, kad moka mažai, nes tai tik 0,5 – 1 EUR . Bet kasdien! Neskaičiuojant pigiausių (paprastai tai yra tik vandentiekio vanduo, iš kurio išfiltruotas chloras), vanduo buteliuose kainuoja apie 0,5 EUR už 1 litrą. Išgėrus minimalų rekomenduojamą kiekį - 2 litrus per dieną, po 15 metų, nenaudojant RO sistemos, asmuo, perkantis vandenį buteliuose, sumokės 2700 EUR. Taip! Beveik 2700 EUR už vandenį vienam asmeniui! Ką daryti, jei turite kelių žmonių šeimą? Šios išlaidos padidės kelis kartus. Visos bendros RO naudojimo išlaidos (pirkimo kaina, membranos ir pradinių kasečių pakeitimas, taip pat vandens sąnaudos) yra daug mažesnės. Taigi galbūt geriau nustoti skųstis ir investuoti vieną kartą. Tai teigiamai atsilieps:
- jūsų šeimos sveikatai
- turėsite gryniausią geriamąjį vandenį
- bus patogu gerti vandenį tiesiai iš čiaupo
- virdulyje nesusidarys nuosėdų
- sistema taupys jūsų pinigus
Ir po 15 metų vaikas už sutaupytus pinigus galės nusipirkti automobilį.

8 MITAS: Profesionalai pataria nenaudoti atvirkštinio osmoso sistemų
FAKTAS: Pseudo specialistai, parduodantys kitas vandens valymo sistemas, nepataria gerti RO vandens. Ekspertai iš EPA ir WQA mano, kad toks vanduo yra sveikas ir rekomenduoja jį naudoti.

Šiuo metu būtina apmąstyti žodžio „specialistas“ apibrėžimą. Vien tai, kad kažkas parduoda tam tikrą įrangą, dar nepadaro jo tam tikros srities specialistu. Mūsų patirtis rodo, kad RO sistema tai geriausias būdas gauti švarų geriamąjį vandenį. Susiduriame su neigiamais atsiliepimais apie RO filtrus ir straipsnius internete, kuriuose pateikiami jų trūkumai (dažniausiai tai yra aukščiau išvardyti mitai). Įdomu tai, kad beveik kiekviename tokiame straipsnyje yra nuoroda į parduotuvę, kurioje siūlomi „įprasti“ ąsočio tipo, ant stalo pastatomi ar kitokie filtrai. Ar šie „specialistai“ tikrai nori pasiūlyti geriausius filtrus, ar jie tiesiog ieško nišos rinkoje, nes žino, kad dauguma klientų renkasi atvirkštinį osmosą? Norėdami išspręsti šį ginčą, turite paklausti „neutralaus“ žmogaus, turinčio išsilavinimą ir patirties sveikatos ir vandens valymo srityje. Atsakydami į mitą Nr. 4, mes paminėjome žmones, kuriuos tikrai galima vadinti specialistais: JAV agentūrų EPA, PSO ir WQA darbuotojus. Šie teiginiai aiškiai parodo, kad specialistai mano, kad osmosinis vanduo yra sveikas ir jį verta vartoti.

Gaukite pasiūlymus
Iš viso buvo pateikta 415385 pasiūlymų
Peržiūrėti
Užduokite klausimus ekspertams
Registruotų ekspertų 3358
Iš viso buvo užduota 175761 klausimų