Atvirkštinio osmoso sistemos
OSMOSAS AR NANOFILTRAVIMAS?
KOKS OSMOSINIO FILTRO EFEKTYVUMAS?
Osmosinė membrana sulaiko visas medžiagas, kurių dalelės yra didesnės nei 0,0001 mikrometrai. Tai apima ne tik mechaninius teršalus, tokius kaip rūdys, plaukai (100 µm) ir smėlis. Tai taip pat apima bakterijas (0,1–10 µm), virusus (0,01–0,1 µm) ir sunkiuosius metalus, tokius kaip geležis (0,0002–0 0008 µm), azoto junginius ir chlorą. RO membranos poros yra artimos vandens molekulės dydžiui, todėl pro ją praeina beveik tik grynas H2O, iš kurio pašalinta iki 99% priemaišų.
Kas geriau: atvirkštinis osmosas ar nanofiltravimas?
Osmosinė membrana veikia atskirdama vandenį molekuliniu lygiu. Po pirminio apdorojimo vanduo nukreipiamas į membraną, kur jis yra atskiriamas: švarus vanduo nukreipiamas į tolesnius filtravimo etapus. Likusi vandens dalis, naudojama membranai plauti ir nukreipiama į kanalizacijos sistemą.
Šios sistemos turi daug šalininkų, nes tokiu būdu gautas vanduo yra labai švarus - tiksliau - visiškai demineralizuotas. Štai kodėl atvirkštinio osmoso sistemose būna vandens mineralizatoriai. Tai užtaisai, pagaminti iš dolomito nuosėdų mišinių - daugiausia kalcio, magnio ir natrio. Tokio tipo sprendimas yra gana efektyvus, jei mes naudojame geros kokybės kasetes ir jas reguliariai keičiame.
Tačiau skeptikai įvardina padidėjusias sąnaudas, susijusias su vandens mineralizavimu ir didelį kiekį vandens, išleidžiamo į kanalizaciją. Esant nepalankioms sąlygoms, t. y. kai tiekiamo vandens slėgis yra mažesnis nei 3 barai ir kai sistemoje yra vandens talpykla - į kanalizaciją išleidžiamų nuotekų tam tikras kiekis yra.
Nanofiltravimas yra vienas moderniausių būdų, kurio membraninio vandens valymo technikoje naudojama nanotechnologija. Šiuo metu tai yra labiausiai išvystyta membranų technologija. Difuzijos proceso metu, gauname labai aukštos kokybės vandenį. Nanofiltravimo membrana pašalina dvivalenčius jonus ir visus mikro teršalus bei neorganinius junginius, taip pat pesticidus, sunkiuosius metalus ir nitratus. Grynas vanduo taip pat neturi kalcio karbonato, dėl kurio virdulyje kaupiasi nuosėdos.
Nanofiltravimas vertinamas dėl labai aukštos išvalyto vandens kokybės, kuriame išlieka natūralūs mineraliniai junginiai. Papildomas pranašumas yra daug mažesnis (apie 50%) nei atvirkštinio osmoso nuotekų kiekis.
Šiuolaikinėse nanofiltravimo sistemose naudojamos labai didelio efektyvumo membranos ir apdoroja tiek vandens, kad švaraus vandens talpyklos naudoti nereikia. Vandens gamyba vyksta nuolatos, atidarius čiaupą. Tokiu būdu gautas vanduo yra tinkamas vartoti iškart pagaminus - jo nereikia papildomai mineralizuoti (mažesnės priežiūros išlaidos) ar virinti.
Kitas privalumas yra tai, kad nanofiltravimo membranos veikia daug ilgiau nei osmosinės membranos. Tai reiškia mažesnes eksploatavimo išlaidas, susijusias su ilgesniu pagrindinio vandens valymo elemento tarnavimo laiku.