Čerpiniai stogai
Keraminės ir betoninės čerpės ilgaamžiam stogui
Čerpių stogo danga ne tik ilgaamžė ir patvari, bet ir atsparesnė vėtroms. Išnagrinėjus kelis tūkstančius draudžiamųjų įvykių paaiškėjo, kad čerpinių stogų vėjas beveik neįveikia.
Anksčiau žmonės kepurę ilgiau nešiojo, negu dabar stogas tarnauja. Neretai, jau po 10-15 metų, tenka dairytis remontininkų, o jeigu pasirenkant dangą ar įrengiant stogą buvo padaryta esminių klaidų - tai ir naujos stogo dangos. Ir visgi, tikėtina, kad kokybiškai įsirengus čerpinį stogą jo remontu neteks rūpintis ne tik Jums, bet ir Jūsų vaikams. Na, apie anūkus gal kiek per drąsu būtų kalbėti, tačiau senamiestyje randama dar naudoti tinkamų čerpių, kurioms daugiau kaip 100 metų. Pagrindinės keramikos tvirtumo paslaptys: molio masės paruošimas ir suformuoto gaminio išdegimas. „Monier" kompanija - viena didžiausių pasaulyje stogo dangų gamintojų, vienijanti per 150 gamyklų visame pasaulyje. O tai reiškia, kad įmonė turi didžiulius mokslinių tyrimų, logistikos ir skaičiavimo išteklius. Pavyzdžiui, molio mišinys gamybos procese išmaišomas iki pastos konsistencijos, o degimo procesas - ilgas ir sudėtingas. Rezultatas akivaizdus. Testuojant „Monier" čerpes jos atlaiko 450-500 šalčio ciklų*, kai europinė norma yra 150.
Dengti čerpėmis - pigiau
Statant namą stogas dengiamas paskiausiai, bet būtent jis yra vienas esminių namo elementų, kuris pirmasis susiduria su ardančiu atmosferos poveikiu: vėju, lietumi, sniegu. Todėl stogo danga tikrai nėra ta vieta, kur galima bandyti sutaupyti. Be to, pasirodo, kad mitas apie čerpių brangumą neturi realaus pagrindo. Dažnai pirkėjai stogo dangų kainas lygina pagal vieno kv. m kainą. Tačiau tai tikrai neatspindės viso stogo komplekto kainos. Šiuo metu vieno kv. m kainos svyruoja: betoninių čerpių - 19-24 Lt, skardinės dangos - 23-31 Lt, šiferio - 22-39 Lt. Renkantis stogo dangą reikia įvertinti, ar į siūlomą kainą įskaičiuojamas dangos persidengimas, kiek jos reikės pjaustyti prie įlajų. Lygindamas galutinę pasiūlymo sumą, retas kuris įsigilina, ar jam yra siūlomas visas reikiamų medžiagų komplektas. Pavyzdziui, viena įmonė tepasiūlo kokias 5 pozicijas: stogo dangą, kraigus, vėjalentes, difuzinę plėvelę, tvirtinimo detales. O kita įmonė siūlo visiškai sukomplektuotą stogą su visomis reikalingomis medžiagomis, įtraukdami ir paukščių užtvaras, kraigo ventiliacines tarpines, kaminų sandarinimo juostas, sniego gaudytuvus, kopėtėles, aikšteles prie kamino, nerūdijančias aliuminines įlajas ir laštakius. Taigi, klientai turi įvertinti ne tik dangos kainą bei patikimumą, bet ir tai, kiek tinkamai yra sukomplektuotas siūlomas stogas, kokia yra suteikiama garantija (palyginimui: betoninėm čerpėm suteikiama 30 metų, o skardai tik 10-15 metų), kaip pasikeis estetinis vaizdas ir namo vertė pasirinkus vieną ar kitą dangą.
Betoninės čerpės
Betoninės „Monier" čerpės Lietuvos rinkai tiekiamos iš gamyklų, esančių Estijoje ir Suomijoje. Betoninės čerpės neturi tokios senos istorijos kaip keraminės, bet yra tokios pat ilgaamžės, be to, daug pigesnės. Taip yra dėl greitesnės, o ir paprastesnės jų gamybos technologijos. Kaip minėjome, keraminių čerpių gamyboje itin svarbus degimo etapas. Čia nepaskubėsi. Blogo keraminių gaminių degimo pavyzdį galime pamatyti Vilniuje, Šeškinės mikrorajone, kur raudonos visuomeninių pastatų plytos suaižėjo ir sutrupėjo per porą dešimtmečių. O gerai išdegtos senovinės vokiškos plytos ir čerpės pergyvena ne vieną savininką. Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui atstatyti sugriautiems miestams greitai ir pigiai reikėjo didelių čerpių kiekių. Taip buvo pradėtos gaminti betoninės čerpės. Gaminys greitai prigijo, juolab kad dabar gaminamos įvairių spalvų ir paviršių betoninės čerpės grožiu nedaug tenusileidžia savo keraminėms sesėms.
Stogą užsidengti galima ir pačiam
Taip, tai tikrai įmanoma. Bet pirmiausia gerai išstudijuokite montavimo instrukciją. Gegnės šiuolaikiniuose namuose dažniausiai projektuojamos kas 60 cm (kad nereikėtų pjaustyti vatos), 5 x 20 cm storio. Tokios konstrukcijos su kaupu užtenka atlaikyti čerpėms ir sniego dangai. Toliau ypač svarbu teisingai užkloti plėvelę, pritvirtinti ventiliacinius tašelius ir grebėstus. Jeigu paruošiamieji darbai atlikti tvarkingai, pats čerpių paklojimas vyksta taip greitai, kad jas vos spėjama iš apačios paduoti ant stogo dirbantiesiems. Paprastai specialiais laikikliais tvirtinama kas trečia čerpė. Tačiau jeigu namas stovi atviroje vėjuotoje vietoje (pavyzdžiui, ant kalno ar pajūry), rekomenduojama tvirtinti kiekvieną čerpę. Dengiant dvišlaitį stogą labai svarbu patikrinti stogo plokštumų įstrižainių ilgius, kad plokštumų kraštai būtų išdėstyti stačiu kampu. Bet net jei šiokia tokia paklaida yra - čerpių danga leidžia ją ištaisyti, nes kiekviena čerpė gali būti pastumta 2-3 mm į šoną, o to tikrai nepavyks naudojant skardą ar šiferį. Dengiant stogą čerpėmis taip pat nesunku paslėpti nedidelius grebėstų kreivumus. „Monier" stogo komplekte yra ir pusinės čerpės. Jei klojant čerpes tampa akivaizdu, kad visos čerpės neužtenka eilei prie stoglatakio arba nuožulnios briaunos baigti, o reikia tvirtinti mažą čerpės gabaliuką, pusinė čerpė leidžia padidinti žingsnį, tokiu būdu baigti eilę su pusiau nupjauta čerpe, kurią lengva tvirtinti ir kuri tvirčiau laikysis.
Čerpių stogas - lyg „kvėpuojantis" drabužis
Čerpių spalvą reikia priderinti prie pasirinktos sienų spalvos. „Monier" atstovybėje galite gauti čerpių spalvų pavyzdžių, kuriuos, palyginus su namo sienomis, pasirinkti bus lengviau. Čia Jums taip pat gali pasiūlyti racionalų ir individualų stogo dengimo sprendimą. „Monier" gamina ne tik įvairių formų ir paskirčių čerpes (kraigo, Y, X ar T formos), bet ir dar kelių dešimčių pavadinimų stogų detales ir priedus. Trumpai paminėsime du iš jų. Tai ketursluoksnė garams laidi plėvelė su dviem klijuojamais kraštais „Divorol Universal 2S". Ji praktiškai neperplėšiama, dengiant plėvelę ant gegnių juostos sulimpa tarpusavyje sudarydamos vientisą stiprų darinį. Pasak „Monier" atstovo, ši plėvelė nuo traumų išgelbėjusi ne vieną stogdengį. Be to, sutaupoma daug šilumos. Kitas įdomus produktas - sandarinimo putos „Divorol". Ant plėvelės tvirtinant ventiliacinius tašelius medvaržtis neišvengiamai praduria plėvelę. Atsiranda skylė, per kurią drėgmė gali pasiekti gegnę. Šią problemą ir išsprendžia „Divorol" putos. Užtenka prieš tvirtinant ventiliacinį tašelį ištepti jį putų sluoksniu. Džiūdamos putos plečiasi, net menkiausi plyšiai yra hermetizuojami. Išorės drėgmė nubėga čerpėmis žemyn, o iš patalpų kylanti kondensacinė drėgmė, patekusi į erdvę tarp plėvelės ir čerpių, lengvai išgaruoja. Difuzine plėvele ir čerpėmis apdengtąnamą taip ir norisi palyginti su sportininku, apsivilkusiu šiuolaikiniais „kvėpuojančiais" drabužiais.
„Monier" čerpių savybės:
• Tai ekologiška danga;
• Leidžia stogui „kvėpuoti";
• Lengvai ir greitai montuojamos;
• Pigesnės nei daugelis kitų dangų;
• Beveik nepraleidžia karščio ir garso;
• Pasižymi turtinga spalvų ir formų gama;
• Yra ilgaamžės - suteikiama 30 metų garantija;
• Pakankamai sunkios, kad Jūsų stogas būtų stabilus;
• Parduodamos kartu su daugeliu komplektuojamų dalių;
• Lengvai keičiamos, kai reikia pakeisti vieną ar kelias čerpes.