Dailylentės
Medinės dailylentės – pasirinkimas šiuolaikiškai pastato išorės apdailai
Medinės lauko dailylentės – galimybė atnaujinti ar visiškai pakeisti statinio išvaizdą mininaliomis pastangomis. Šiuo metu, vyraujant didžiulei apdailos medžiagų įvairovei, medinės lauko dailylentės išlieka neblėstančio populiarumo pasirinkimu tarp visų, norinčių individualų namą estetiškai įkomponuoti į supančią aplinką. Aptarsime svarbiausius dailylenčių ypatumus, jų montavimo ir priežiūros aspektus.
Formos ir sujungimo ypatybės
Dailylenčių rinkoje, galima rinktis ne tik įprastomis tapusias pusapvales, kitaip dar vadinamas „rąstelio“ formos dailylentes, kurios sumontuotos atrodano kaip nedideli rąstai. Tokios dailylentės yra gana dažnai sutinkamos kaimo sodybose, sodo namuose, vasarnamiuose. Kiti galimi pasirinkimo variantai – rombo formos dailylentės, vadinamosios „eglutės“ ir „švediškojo“ tipo dailylentės. Minimos dailylentės pasižymi ne tik savos formos, bet ir sujungimo būdo išskirtinumu. Rombo formos dailylentės nėra jungiamos viena su kita (montuojant, tarp lentelių yra paliekamas tam tikras tuščias tarpas, leidžiantis sienai natūraliai ventiliuotis). „Eglutės“ ir „švediškojo“ tipo dailylentės yra užspaudžiamas abiejuose galuose, užtikrinant dailylentės stabilumą, tuo tarpu „rąstelio“ tipo dailylentės jungiamos viena su kita, dailylenčių šonuose esančiomis įlaidomis t.y. vieną dailylentės pusę įleidžiant į kitą dailylentę.
Svarbiausi techniniai gamybos ir priežiūros aspektai
Lauko dailylenčių gamybos proceso metu, dailylentėms naudojamos lentos pirmiausiai yra išdžiovinamos iki tam tikro eksploatacijai tinkamo drėgnio (16-18%). Priešingu atveju, nepakankamai išdžiūvę lauko apdailos lentelės gali imti deformuotis, skilinėti, palikdamos neestetiškai atrodančius plyšius. Vėliau lauko apdailos lentelės yra obliuojamos, kol įgauna įprastą lauko apdalos lentelės išvaizdos standartą.
Medinės lauko apdailos lentelės dažniausiai yra gaminamos iš eglės, pušies medienos. Jau pritvirtintos dailylentės, turi būti dažomos impregnantais, saugančiais jas nuo drėgmės poveikio, užkertančiais kelią pelėsio veisimosi medienoje. Toks pakartotinas medienos impregnavimas dažais, turi būti atliekamas vidutiniškai kas 3 – 5 metus, medieną padengiant 2-3 dažų sluoksniais. Dažymo metu, medinės dailylentės ne tik apsaugomos nuo mikrobiologinių pažeidimų bet ir vabzdžių – techninių medienos kenkėjų. Žinoma, kalbant apie dažymą, svarbu paminėti, jog galite rinktis iškart gamykloje dažytas lauko dailylentes. Tokios lentelės yra apdorojamos specialiais impregnantais bei dažais, saugančiais medienos atsparumą išorės poveikiams, iš karto yra paruoštos montavimui ir eksploatacijai.
Kur kas praktiškesnis pasirinkimas, šiuo atveju – vakuuminiu būdu dažytos lauko dailylentės. Taip dažytos dailylentės yra kur kas atsparesnės išorės poveikiui, kadangi taip, dažai kur kas geriau įsigeria į medienos paviršių. Šis dažymo procesas ypatingas tuo, jog dažai, aukštu slėgiu išskaidomi į labai mažas daleles ir tai leidžia itin tolygiai ir iš visų pusių padengti medienos paviršių, dažais užpildant net mažiausias medienos ertmes. Taip dažytos dailylentės reikalauja itin minimalios priežiūros, jų nerekia perdažyti kas keletą metų, kaip anksčiau minėtųjų medinių.
Lauko dailylenčių išmatavimai (vidutinis lauko dailylenčių storis – 18-30 mm, vidutinis plotis – 95-145 mm), leidžia jas greitai ir patogiai montuoti betkurio tipo pastato išorėje, dažniausiai horizontaliai, taip išryškinant pačios dailylentės estetinį vaizdą ir namo visumos grožį. Dailylenčių sujungimas taip pat prisideda prie dailylentės stabilaus fiksavimo namo plokštumoje, palengvina dailylenčių tvirtinimo darbus. Vertikaliai tvirtinamos lauko dailylentės galas, šiuo atveju, turi būti nupjaunamas įstrižai, kad vanduo laisvai nutekėtų.
Medinės dailylentės dažniausiai yra pasirenkamos dėl natūralumo ir malonios estetinės namo išvaizdos poreikio. Žinoma, geriausiu pasirinkimu norint sutaupyti lėšų ir laiko, ko gero, tampa gamykliniu būdu dažytos lentelės, didinančios dailylenčių ilgaamžiškumą, atsparumą drėgmei, UV spinduliams. Taigi, galimybė keisti medienos spalvą, išryškinti jos faktūrą ar kaip tik, ją prislopinti – vienas kriterijų kodėl šios lentelės išlieka populiarios.