Dujiniai katilai
Nori sutaupyti – vasara geriausias metas pasirūpinti šildymo sistema
Už lango kaitina saulė ir kviečia mėgautis vasaros malonumais, tačiau vasaros šiluma lietuvius džiugina neilgai. Nuosavų namų savininkai vos pasibaigus vienam šildymo sezonui jau galvoja kuo ir kaip šildysis kitąmet. Šaltasis sezonas Lietuvoje trunka nuo spalio iki balandžio, taigi, itin svarbu apgalvotai pasirinkti šildymo būdą, ypač jei malkų skaldymas ar židinio kurstymas nebe atrodo patrauklus užsiėmimas. Nekilnojamojo turto ekspertai pastebi, jog patraukliausi pirkėjams individualieji namai, kuriuose įrengtas dujinis arba geoterminis šildymas. O labiausiai lietuviai gręžiasi nuo namų, šildomų kietuoju kuru. Būsimajam sezonui specialistai pataria ruoštis jau dabar: mat tiek šildymo sistemų pardavėjai, tiek montuotojai klientams gali skirti daugiau dėmesio ir pasiūlyti racionaliausią sprendimą.
Dujinis šildymas šiandien ne tik saugus, racionalus, bet išmanus sprendimas. Kauno technologijos universiteto (KTU) Statybos ir architektūros fakulteto tyrėjas Rokas Valančius teigia, jog, pavyzdžiui, šilumos siurbliai kai kuriais atvejais gali efektyvumu nusileisti dujinio šildymo sistemai, ypač senos statybos prasčiau apšiltintuose namuose. „Jei greta sklypo nėra dujų tinklų, puiki alternatyva gali būti šildymas dujų balionais. Individualiųjų namų savininkams siūloma automatizuota sistema, nereikalaujanti papildomos priežiūros. Be abejo, šildymo dujomis sistemą galima kombinuoti ir su kitais šilumos šaltiniais. Tačiau pastaraisiais metais pastebima tendencija, jog žmonės nori kuo mažiau priežiūros reikalaujančios ir komfortiškos šildymo sistemos, o ir šildymas kietuoju kuru tampa nebe toks pigus. Taigi, sena, daug priežiūros reikalaujanti sistema keičiama į modernesnę, reikalaujančia mažiau priežiūros“, – komentavo R. Valančius.
Bendrovės „Saurida“ Techninių projektų vadovas Aidas Daščioras pastebi, jog dujinio šildymo sistemas, kurios naudoja balionuose tiekiamas propano dujas, pastaruoju metu vis dažniau įsirengia ne tik naujų individualiųjų namų ar kotedžų, bet ir rekonstruojamų būstų savininkai. Pasirengimas būsimajam šildymo sezonui greitas ir paprastas: suderinus ir patvirtinus užsakymą, dujų tiekimo sistema, dujinis katilas ir kiti įrenginiai sumontuojami per 3–5 darbo dienas.
Specialistai skaičiuoja: įrengti tokią šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemą kainuoja net pigiau nei kietojo kuro katilą, o, palyginti su geoterminio šildymo sistema, reikalaujančia itin didelių pradinių investicijų, dujų sistema pigesnė keliskart.
„Saurida Gas“ diegdama šildymo dujų balionais sistemą naudoja itin kokybiškus ir ekonomiškus vokiškus kondensacinius dujų katilus. Moderni dujinio šildymo sistema, reikalauja labai nedaug priežiūros, o išmanieji valdymo įrenginiai leidžia vidaus temperatūrą suprogramuoti pageidaujamu režimu arba reguliuoti mobiliąja programėle esant, bet kuriame pasaulio krašte.
Sistemą sudaro kelios dujų balionų grupės (6–12 balionų), taigi, jei vienoje grupėje baigiasi dujos, apie tai automatiškai informuojamas ir šeimininkas, ir dujų tiekėjas, kuris pakeičia balionus pilnais. Itin svarbu, jog namo šildymas propano dujomis ypač ekonomiškas, nes jos trečdaliu kaloringesnės už gamtines dujas.
Dujinio šildymo sistema puikiai dera ir naujos, ir senos statybos namuose. Dujinis šildymas balionais puikiai tinka namų šildymui, nepriklausomai nuo to, kokia šildymo sistema įrengta – grindinis ar radiatorinis šildymas.
Šildymas dujomis – patrauklus pasirinkimas tiems, kurie nori būti nepriklausomi ir nelaukti, kol jų namus pasieks dujotiekio trasos. Pasak architektų, kompaktiška, nesunkiai lauke įrengiama dujų tiekimo skydinė nedarko namo architektūros, be to, jai įrengti pakanka nedidelio sklypo.
Dujų tiekimo įrenginys, priešingai nei daugeliui įprasti raudoni buitiniai dujų balionai, pastatomas lauke, kas užtikrina gerą vėdinimą, todėl nebelieka rizikos dujų garams pasklisti patalpoje. Pasitelkus automatinį dujų sistemos valdiklį, galima sutaupyti apie 25 proc. šildymo išlaidų. Namų šildymo sistema yra valdoma tiesiogiai arba nuotoliniu būdu, pasinaudojant išmaniosiomis telefono programomis. Tereikia pasirinkti bei nustatyti komfortišką temperatūrą namuose ir užprogramuoti žemesnę temperatūrą miego metu ar tuomet, kai esate išvykę – tai padeda gerokai sumažinti šildymo išlaidas ir komfortiškai gyventi. Pasirinkus pageidaujamą vidaus temperatūrą, katilas dėl vidaus ir lauko daviklio automatiškai sureguliuos reikiamą pagaminti šilumos kiekį.
Dujinė šildymo sistema seniai nebekelia papildomų saugos ir priežiūros rūpesčių. Žinoma, specialistai rekomenduoja kasmet atlikti profilaktinį dujinio katilo prieš pradedant šildymo sezoną – tai padeda užtikrinti tinkamą katilo veikimą ir dar mažesnius šildymo kaštus. Antra vertus, įvykus gedimui ar trikdžiui, sistemos sutvarkymu pasirūpins specialistai. Įsirengus kietojo kuro katilą ar geoterminį šildymą, trikdžių sutvarkymas gali tapti nemažu savininko galvos skausmu ypač tada kai už lango spaudžia šaltukas.
Senos statybos namuose didžiąją išlaidų dalį sudaro kuras. Energiškai efektyviuose pastatuose kaštai šildymui žymiai mažesni, taigi, esminiu kriterijumi renkantis šildymo būdą tampa pradinės investicijos. Į ekonominius skaičiavimus itin retai įtraukiamas žmogaus laikas. Vertėtų apskaičiuoti, kiek laiko kainuoja katilo priežiūra, kietojo kuro pakrovimas. Naudojant kietojo kuro katilą, itin svarbu įvertinti, kur sandėliuoti malkas ar laikyti granules. Tokiu atveju šildymo dujomis sistema tampa išties patrauklia alternatyva.
Teigiama, jog per metus kietojo kuro katilo „kūrikai“ sugaišta kone 160 valandų savo laiko. Įsirengus dujinio šildymo sistemą nereikia iš anksto kuro ruošti ar jo nusipirkti visam sezonui, taigi, jos tampa racionaliu sprendimu. Ne mažiau svarbu – jos neteršia aplinkos, mat neišskiria kietųjų dalelių.