Geležies šalinimo filtrai
GELEŽIS VANDENYJE
Per didelis geležies kiekis vandenyje – gana dažnai pasitaikanti geriamojo vandens tiek iš vandentiekio, tiek iš šulinių ar gręžinių, kokybės problema. Geležis ne tik suteikia vandeniui nemalonų skonį ir drumstą oranžinę spalvą, sudaro raudonas ar rudas dėmes ant santechnikos bet ir kenkia sveikatai. Padidėjęs geležies kiekis vandenyje pirmiausia kenkia technikai. Rūdys labai greitai padengia vamzdžius, nusėda skalbimo mašinose ir indaplovėse. Geležis taip pat nesaugi sveikatai – reguliariai naudojant tokį vandenį vystosi alergijos, sausinama ir dirginama oda, vystosi kepenų ir inkstų ligos. Štai kodėl geležies pašalinimas iš vandens tampa privaloma priemone siekiant išvengti rimtų sveikatos ir techninių problemų. Vandens nugeležinimo filtrai skirti kietųjų dalelių, geležies, sieros vandenilio, mangano, bei mechaninių priemaišų pašalinimui iš vandens.
Geležis gali būti: 1) ištirpusi vandenyje, tada vanduo teka skaidrus, tačiau laikui bėgant jis sąlytyje su oru oksiduojasi ir vanduo tampa drumstas, arba 2) geležis esanti vandenyje iškart yra oksiduota, tada vanduo iš čiaupo bėga rudas.
Geležies esančios vandenyje tipai ir jos junginiai: trivalentė geležis, kurią galima išvalyti mechaniniais giluminės filtracijos filtrais (užpildytais kvarciniu, ceolitiniu ar kitokios rūšies smėliu); dvivalentė geležis, kurią galima išvalyti geležies pašalinimo ir katojonitiniais minkštinimo filtrais; organiniai geležies junginiai, išvalomi filtrais su anijonitiniu užpildu arba anijonitinių ir katijonitinių užpildų mišiniu. Tokiu atveju šalinama ne tik geležis, bet vanduo dar ir suminkštinamas. Kadangi šiuo metu nėra universalaus ekonomiškai pasitvirtinusio geležies šalinimo metodo, galima teigti, kad vandens nugeležinimas yra vienas sudėtingiausių vandens valymo procesų. Neretai vienu metu reikia spręsti kelias vandens kokybės problemas.Prieš statant vandens nugeležinimo įrangą būtina atlikti cheminę vandens analizę. Kartais, esant ypač dideliam užterštumui, būtina statyti pirminio apdorojimo įrangą (mechaninį filtrą, dechlorizacijos įrangą ar kitus filtrus).
Vandens nugeležinimo filtrai dažniausiai naudojami įsirengus nuosavą gręžinį arba esant labai geležingam vandentiekio vandeniui. Tiksliau nuspręsti kokio našumo vandens nugeležinimo filtro Jums reikia ir ar nereikia papildomų priedų, galima pasakyti tiktais atlikus išsamius vandens tyrimus.