Gaukite pasiūlymus
iš 35 specializuotų įmonių Medienos apsauga nuo kenkėjų
Rąstų apsauga nuo grybelio
Klausimas:
Renovuoju seną rąstinį namą. Kai kurie rąstai - sutrūniję, rudos spalvos, mediena trapi. Ją pašalinus matomi maži rudi taškeliai. Ar tai grybelis? Kaip jį panaikinti? Kokias priemones naudoti?
Komentarai:
Medienos irimas, puvimas vyksta veikiant biologiniams (grybams, vabzdžiams, pelėsiams) ir fiziniams ( temperatūrai ir drėgmei) veiksniams. Fiziniai veiksniai, besikeičianti aplinkos drėgmė ir temperatūra mažina medienos patvarumą, nes medienoje atsiranda daugybė plyšių, pažeidžiančių jos vientisumą ir palengvinančių jos užsikrėtimą grybų sporomis ir tolesnį jų vystymasį. Grybai vystosi, jei medienos drėgnis yra didesnis kaip 20% ir temparatūra nuo +2 iki +35 C. Puvimas prasideda nuo išorinio paviršiaus, apimdamas jį visą arba jo dalį ir nuosekliai skverbdamasis gilyn. Pradžioje mediena įgauna šviesiai rusvą spalvą, jos mechaninės savybės gerokai pablogėja. Toliau pūdama mediena tamsėja, tampa ruda arba tamsiai ruda, joje atsiranda plyšių, einančių tiek išilgai, tiek skersai pluošto. Mediena pradeda lengvai skaidytis į prizminius gabalėlius, trupa, susitrina į miltus. Pūvančios medienos paviršiuje beveik visada pastebima grybiena ir grybų vaiskūniai. Kad mediena neirtų ir nepūtų, reikia sudaryti tokias sąlygas, kurios būtų nepalankios grybui vystytis: 1. Visų pirma reikia pasirūpinti, kad mediena būtų sausa ir nedrėktų. Tinkamai įrenkitę hidroizoliaciją ir vėdinimą, kad drėgmė iš žemės nesigertu į medieną, ar ant medinių konstrukcijų nesikauptu kondensacinė drėgmė. 2. Sutrūnijusią, praradusią mechaninį tvirtumą medieną pakeiskite nauja. 3. Seną, mechaniškai tvirtą medieną ir naują medieną impregnuokite medienos antiseptiku "Asepas-2". Medienos impregnantas - antiseptikas "Asepas-2" saugo medieną nuo kenksmingų mikroorganizmų (grybų ir vabzdžių) poveikio ir naikina juos. Medienos antiseptike esančios veikliosios medžiagos: didecildimetilamonio chloridas ir vario(II)karbonato-vario(II)hidroksido mišinys efektyviai apsaugo medieną nuo medieną ardančių grybų: Penicillium expansum, Alternaria alternate, Aspergillus niger, Serpula lacrymans ir kt. mikrogrybų. Senai medienai antiseptikuoti preparatą naudokite neskiestą, naujai medienai antiseptikuoti preparatą skieskite vandeniu santykiu 1:2. Medieną gausiai nutepkite antiseptiku ir palikite, kad įsigertu, po poros valandų nutepkite antrą kartą. Išeiga: 4-5 m2/L tirpalo. "Asepas-2" tinka medienai naudojamai drėgnomis sąlygomis, sąlytyje su žeme tiek pastatų viduje, tiek išorėje. 4. Apdailinę medieną, naudojamą apkalimui antiseptikuokite bespalviu medienos antiseptiku "Asepas-3" pagal naudojimo instrukciją, išdžiovinkite ir nudažykite, dažais mažinačiais vandens įgeriamumą ir saugančiais nuo atmosferos poveikio.
Grybelis yra ganėtinai sudėtingas organizmas. Gamtoje jis labai plačiai paplitęs ir tarpsta labai įvairiose sąlygose ir mitybinėse terpėse. Medienos grybų taip pat yra nemažai rūšių. Pagrindinės sąlygos jiems daugintis yra šiluma ir ventiliacijos trūkumas. Nuo jų apsisaugoti galima mechaniniu būdu nuvalius pažeistas vietas, apdoroti fungicidais. Bet reikia atkreipti dėmesį, kad gyvenamose patalpose turi būti naudojami specialiai tam skirti preparatai. Mes galime pasiūlyti bespalvį preparatą "Resistol".