Namų projektavimas
Kokio tipo namo jums reikia?
Žinant pagrindinius namų tipus, lengviau apsispręsti, kokio tipo namo Jūs norite ir ko jums reikia. Šiuolaikinio namo devizas: „namas turi būti toks, kokio namo aš noriu ir kokio man reikia“. Ir jei ansčiau visuomenė nuspręsdavo už mus, ko mums reikia, tai dabar galime daryti patys. Dėl šių priežaščių, nebeliko visai griežto modelio, kurį galima laikyti vieninteliušio laikmečio stiliumi. Greičiau tai yra įvairių stilių mišinys ir interpretacija, iš kurios sukuriamas savas, visai individualus išraiškos stilius. Spręsdami klausimą, kokio namo jums reikia ir kokiame norėtumėte gyventi, pradžioje pabandykite spontaniškai pafantazuoti, kaip įsivaizduojate savo gyvenimą jame . Ne tik apie tai, kokios patalpos jūsų name turėtų būti, tačiau ir kokios medžiagos jums yra priimtiniausios ir mėgstamiausios, kokiose erdvėse jūs galėtumėte saugiai jaustis. Kuo anksčiau suvoksite turintys sąvą būsimojo namo viziją, tuo anksčiau rasite bendrą kalbą su architektu.
Žinant pagrindinius namų tipus, reikėtų apsispręsti, ko gi jūs norite ir ko jums reikia. Po to – pabandyti savo pageidavimus išdėstyti architektui. Ir pagal tai, ar architektas pasiruošęs, ar sugebės suprojektuoti namą tokį, kokio norite jūs – rinktis vieną arba kitą architektą.
Žinoma, tai tik vienas iš būdų, kaip įvardinti savo pageidavimus architektui ir kaip rinktis jums svarbiausią asmenį visame šiame procese. Visi kiti būdai ir metodai lygiai taip pat taikytini, jei jie tiktai veda prie sėkmingo rezultato. Toliau pateikiamas namų tipų aprašas, daugiau atspindi klasifikaciją pagal stilistiką, tuo tarpu yra įmanomas ir kitas klasifikavimo būdas – pagal erdvinius planinius, tūrinius, o gal net ir konstrukcinius sprendimus. Jų aiškiai ir vienareikšmiškai surūšiuoti neįmanoma, nes realybėje dažniau pasitaiko kelių tipų junginiai. Šio pobūdžio namo tipo pasirinkimą lemia ne tik jūsų asmeninės savybės, tačiau ir visai kiti faktoriai: sklypo dydis, reljefas, ekonominiai svertai ir, pagaliau, šiek tiek – ir asmeniniai norai.
Vertikalusis namas – tai toks statinys, kurio fukcinės patalpos išdėstomos per kelis aukštus. Tokie namai statomi nedideliuose, ankštuose sklypuose, užspaustose senamiesčio teritorijose, kur taupomas kiekvienas erdvės centimetras.
Horizontalus namas – tai toks namas, kurios visas patalpas stegiamasi išdėstyti viename lygyje. Horizontalus namas naudojimo prasme – labai patogus sprendimas. Nusprendus statyti tokį namą, nereikalingas laiptų įrengimas, mat čia nereikia laipioti aukštyn/žemyn. Visgi, nusprendus statydintis tokį namą, svarbu suprasti, jog jam būtinas itin erdvus ir didelis sklypas, kas nėra itin ekonomiškas sprendimas. Tokio namo statyboms taip pat reikalingi gana dideli pamatai, galingas stogas, kas, vertinant pagal materialinius išteklius, nėra visiems prieinamas sprendimas.
Namas su rūsiu arba be jo. Jei anksčiau nei vienam namo statytojui į galvą nebūtų atėjusi mintis apie galimybę statyti namą be rūsio, tai, galima teigti, situacija šiuo metu, tapo visiškai pirešinga. Šiuo metu, kiekvienas besistatantis namą, gerokai pagalvoja, ar rūsio patalpa dar vis yra naudinga ir reikalinga patalpa svajonių namui. Kodėl taip nutiko? Visų pirma dėl to, jog pastaruoju metu praradome poreikį kaupti maisto ar kitokių gėrybių, atsargas. Be to, svarbu nepamiršti, jog bet kuriuo atveju, kad ir kokio tipo namo projektą pasirinktumėte, rūsio įrengimas yra brangus malonumas.
Namas šlaitiniu ar sutapdintu stogu. Tai – dar vienas labai aiškus gyvenamojo namo tipas. Namai su šlaitiniais stogais gali būti dar smulkiau skirstomi pagal šlaitinio stogo formą: dvišlaitis vienašlaitis, lenktos formos šlaitas ir įvairios visų išvardintų rūšių kombinacijos.
Namas su sutapdintu stogu. Ši sąvoka tarsi ir verčia mus įsivaizduoti patį paprasčiausią bei elementariausią gyvenamojo namo modelį. Tačiau, jeigu jau atsisakoma šlaitinio stogo, tai tuo pačiu ir atsiranda galimybės sukurti ką nors originalaus, įdomaus, netradicinio, nematyto ir tikrai savito. Šlaitinis stogas tai tarsi uniformos kepurė, kuri visus namus suniveliuoja ir padaro panašiais vienas į kitą.
Prieš einant pas architektą ir dėstant jam savo pageidavimus, reikėtų aiškiai įvardinti, kokio tipo gyvenamojo namo jums reikia, kokiame jūs ir jūsų šeimos nariai tikrai jausis jaukiai.