Kokių patalpų jums reikia?

Gyvenamasis namas susideda iš daugelio funkcinių ir pagalbių patalpų. Vienos iš jų – būtinos, kitos – ne. Kiekvenu atveju, patalpų kompletas priklauso tik nuo statytojo, jo šeimos sudėties, jo finansinių galimybių, gyvenimo būdo ir, pagaliau, nuo profesijos ir pomėgių. Yra patalpos, be kurių gyvenamasis namas ir nesivadintų tokios paskirties statiniu. Būtent jos ir sudaro gyvenamojo namo pagrindą: tambūras, holas, svetainė, virtuvė, vonios kambarys, sanitarinis mazgas, miegamasis, vaikų kambariai. Kai kurių patalpų išplanavimą, proporcijas, natūralios šviesos būtinumą, reglamentuoja galiojantys Lietuvoje (beje, panašiai yra ir kitose šalyse) norminiai aktai. Tačiau yra patalpos, kurias visda galima daug laisviau traktuoti ir improvizuoti. Kokių patalpų jums reikia?

Tambūrą privaloma projektuoti pagal galiojančius mūsų šalies normatyvus. Jis būtinas pagal klimatinę zoną, kurioje yra Lietuva ir kitos šiaurinio regiono valstybės ir yra skirtas šalčio sklidimui į gyvenamąsias patalpas sustabdyti žiemos metu. Kartais čia paliekami ir lauko drabužiai. Būtent todėl, kad tambūras neturi jokios kitos funkcijos, kaip tik šalčio blokavimas, jo užtenka labai nedidelio – nuo 3 iki 5 kvadratinių metrų.

Holas, koridorius – antroji gyvenamojo namo erdvė, kuri yra skirta visų pirmajame aukšte esančių patalpų apjungimui. Panašiai kaip ir tambūras, ji jokios kitos konkrečios funkcijos neatlieka. Čia mes neužsibūname, nieko neveikiame. Jei nėra kitos patalpos, skirtos specialiai lauko rūbų sukabinimui ir batų sudėjimui, tai daroma hole. Nors visada daug maloniau, kai batai ir lauko drabužiai neeksponuojami. Tada jauki ir tvarkinga erdvė, neužgriozdinta buitiniais daiktais, veda į bendrojo naudojimo svetainę, virtuvę ir sanitarinį mazgą, kartais – į darbo kabinetą ar kitos paskirties patalpą. Holo dydis labai priklauso nuo patalpų skaičiaus, kurias jis apjungia. Kartais užtenka ir vos 5 kvadratinių metrų, kartais, jis išplečiamas ir iki 20 kvadratinių metrų ar daugiau. Holo dydis, bendrąja prasme, priklauso nuo to, kiek patalpų jis apjungia.

Svetainė – pagrindinė gyvenamojo namo patalpa, skita šimos narių tarpusavio bendravimui ir svečių priėmimui. Patarimas: nesumažinkite šios patalpos. Ypač, jei nėra atskiro valgomojo, šeima didelė arba mėgstate priiminėti svečius namuose. Nedidelė svetainė 20 kvadratinių metrų, pakankamai erdvi – 30 – 40 kvadratinių metrų, labai erdvi – 50 ir daugiau kvadratinių metrų.

Virtuvė – grynai funkcinė gyvenamojo namo patalpa, skirta maisto gamybai. Tačiau daugelis asmenų taip pamėgsta šią patalpą, jog paverčia ją daline svetaine. Galimas variantas, kuomet svetainė blokuojama ir su valgomuoju. Tuomet natūraliai, šiai funkcinei erdvei reikia dar daugiau ploto. Iki 10 kvadratinių metrų – maža virtuvė, nuo 12 – 15 kvadratinių metrų – vidutinio dydžio virtuvė ir didelė virtuvė, kurios plotas siekia 15 kvadratinių metrų. Kai namas nedidelis ir šeima vos dviejų asmenų, valgio gamyba nėra kasdieninė būtinybė, taigi, šiuo atveju, galima apjungti ją su valgomuoju ir pasitenkinti nedideliu jos plotu.

Sanitarinis mazgas – pirmjame aukšte būtinas. Greta šios patalpos visai paranku turėti nedidelį, bet visiškai atskirą patalpėlę valymo piemonėms ir valymo reikmėms. Šioje patalpoje reikėtų ir elektrinio gyvatuko drėgnų rankšluoščių išdžiovinimui, specialaus prietaiso – viduaro – vandeniui, kuriuo plovėme grindis, išpilti. Šioms patalpoms daug ploto nereikia – užtenka 3 ar 4 kvadratinių metrų.

Pagalbinės patalpos – sandėliukai. Jie pirmame aukšte gali būti reikalingi net keli: prie virtuvės (skirtas maisto produktų atsargų ir retai naudojamos butinės technikos laikymui; lauko įrnkių sandėlis, kuris būtinas indiviualių namų savininkams). Šios patalpos nedidelės, taigi, joms užtenka 5 - 6 kvadratinių metrų ploto.

Miegamasis – turėtų būti jauki ir gna plati erdvė, skirta ramiam poilsiui. Nors šiame kambaryje praktiškai nevykdoma jokia kita funkcija, šios patalpos plotas netyrėtų būti mažesnis, nei 15 kvadratinių metrų. Tuoemt bus ne tik lengva išdėstyti baldus, bet ir pakankamai juos atitraukti nuo nepageidaujamų požeminųi vandens gyslų.

Vaikų kambarys – patalpa skirta vaiko poilsiui, miegui ir žaidimams, o vėliau ir pamokų ruošimui, bendravimui su draugais. Ši daugiafunkcinė patalpa taip pat neturėtų būti per maža, joje vaikas turėtų jaustiskomfortabiliai ir laisvai. Optimalus šios patalpso dydis nuo 12 iki 17 kvadratinių metrų. Žinoma, kur ks geriau, kai vaikas turi savo kambarį. Tai ypač aktualu šeimose, kuriose auga skirtingo amžiaus, skirtingos lyties vaikai.

Vonios kabarys arba kambariai
. Ši funkcinė, o kartu ir jūsų individualiam poilsiui skirta vieta gali būti bendra su vaikų, o gali ir kiekvienas miegamasis turėti po atskirą vonią. Šiuo ateju, išpildomas ne tik privatumo poreikis, bet ir jaučiamasi kur kas komfortabiliau, kai vonia galima naudotis nevaržomai. Pastaruoju etu, vonios kambarys pagal galimybę projektuojamas didesnis, neretai – su langu. Priklausomai nuo to, kam ji skirta, ši patalpa galėtų būti nuo 8 iki 15 kvadratinių metrų.

Drabužinės. Jei norime kuo mažiau užgriozdinti miegamuosius ir išvengti dulkių kaupimosi juose, atskirkime drabužių saugojimo vietas. Poatogu, kai kiekvienas miegamasis turi savo drabužinę. Pravartu atsiminti, kad ji neturėtų būti itin didelė. Jos įrengimui užtenka 3 – 5 kvadratinių metrų ploto. Tačiau kaip ir visur, šioje srityje yra išimčių. Yra mėgstančių kaupti drabužius ir turinčių jų be galo daug. Tiems tikrai praverstų didesnė drabužinė: 7 ar 10 kvadratinių metrų.

Darbo kambarys. Jis nėra būtina patalpa, kai namo gyventojai tiesioginiu darbu neužsiima namuose. O tie, kurie tokią patalpą įsirengia, gali šį kambarį panaudoti ir laikinam svečių apgyvendinimui. Be to, čia daug patogiau ir sveikiau laikyti kompiuterį, nei vaiko kambaryje ar miegamajame. Darbo kambariui užtenka 12 – 15 kvadratinių metrų ploto, atskirais atvejais, atsižvelgiant į darbo specifiką, planuojami ir didesni kambariai.

Garažas. Garažas taip pat nėra būtina patalpa gyvenamajam namui. Automobilis gali būti laikomas stoginėje ar lengvų konstrukcijų garaže. Žinant šių dienų statybų kaštus, vis dažniau apsisprendžiama iškelti iš gyvenamojo namo tūrio šią patalpą. Vienam automobiliui, reikalingas apie 18 kvadratinių metrų plotas. Jei, vistik, planuojate turėti garažą, atskiras sandėliukas šalia jo – būtinas. Čia galėsite padėti visus reikalingus automobiliui daiktus: atsargiius ratus, automobilio valymo priemones ir įrenginius ir kt.

namuinspektorius_300x300px.gif
wienerberger_300x300px.gif
Gaukite pasiūlymus
Iš viso buvo pateikta 417737 pasiūlymų
Peržiūrėti
Užduokite klausimus ekspertams
Registruotų ekspertų 3359
Iš viso buvo užduota 177027 klausimų
Gaukite pasiūlymus
Iš viso buvo pateikta 417737 pasiūlymų
Peržiūrėti
Užduokite klausimus ekspertams
Registruotų ekspertų 3359
Iš viso buvo užduota 177027 klausimų