Karkasinių namų statybos technologijos

Karkasinių namų statyba yra įprasta JAV, Kanadoje ir Skandinavijos šalyse, o pastarąjį dešimtmetį sparčiai plinta ir Europoje. Karkasiniai namai greitai pastatomi, ekologiški ir šilti. Jų statyboje beveik nenaudojami „šlapi procesai“, nelieka atliekų. Karkasiniai namai gražiai atrodo, nes lanksti statybos technologija leidžia įgyvendinti įvairiaus architektų idėjas. Karkasinių namų šiluminės savybės priklauso nuo šilumos izoliacijos storio ir kokybiško įrengimo. Karkasinių namų statybos technologijos

Tokį namą efektyviai apšildyti kainuoja gerokai mažiau nei mūrinį. Ekologiškumas atsispindi naudojamose medžiagose – mediena yra gamtos dovana, o kalkės ir mūras nėra pati tinkamiausia terpė patogiai gyventi. Trumpas šių namų statybos laikas ir maži kaštai palieka šią medinių namų technologiją tiesiog be konkurencijos. Būtent karkasinio namo statybos technologijos bei kai kurios ypatybės ir bus apžvelgtos šiame straipsnyje.

Pamatai
Pradėsime nuo pamatų, kadangi jau šiame statybos etape atsiskleidžia karkasinių namų statybos ypatumai. Pamatų įrengimas priklauso tiek nuo grunto sudėties, tiek nuo sklypo padėties vietovės atžvilgiu, tiek nuo individualių užsakovo pageidavimų. Egzistuoja 3 pagrindinės pamatų karkasiniams namams rūšys:
- poliniai pamatai su mediniu rostverku ir medine perdanga
- poliniai pamatai gelžbetoniniu rostverku ir medine perdanga
Poliniai pamatai gelžbetoniniu rostverku ir betoniniu padu Vieno aukšto karkasiniam namui pakanka pirmojo pasirinkimo – polinių pamatų mediniu rostverku. Polių skersmuo nuo 25 cm, rostverko dydis nuo 20 cm x 20 cm.
Tokio tipo pamatų privalumai yra keli:
1. Namą ant tokių pamatų galima pakelti į reikiamą aukštį – 1 arba 2 metrus. Pavyzdžiui, sklypas, kuriame statomas namas, yra žemiau kelio lygio 1 metru, todėl namą ant polių galima pakelti virš kelio lygio, taip sutaupant nemažai kaštų, reikalingų grunto užvežimui į visą ar į dalį sklypo.
2. Po namu tarp polių esantis plotas gali būti panaudotas kaip sandėliukas įvairiems buitinėms reikmėms.
3. Žemesnė kaina, lyginant su kito tipo pamatais. Tokius pamatus galima uždengti skydais, tokiu būdu paslepiant polius.

Poliniai pamatai gelžbetoniniu rostverku medine perdanga labiausiai tinka 2 aukštų namui arba vieno aukšto su mansarda. Tuomet, kai namą norima pakelti iki vieno metro aukščio nuo žemės lygio ir turėti ypač gerai apšiltintas grindis. Gelžbetoniniame rostverke įrengiamos ventiliacijos angos ir ant jo konstruojama medinė grindų perdanga, kuri apšildoma pakabinama 25 cm storio rulonine stiklo vata. Visa tai uždengiama drėgmei atsparia 22 mm OSB plokšte. Ant tokių grindų galima kloti medines grindlentes, parketą, kiliminę dangą ir netgi įrengti grindinį šildymą – išvedžioti vamzdelius ir užpilti penkių centimetrų betono sluoksnį. Naudojant tokius pamatus, namas nesiliečia su žeme – visa jo medinė konstrukcija yra pastatyta virš žemės.

Poliniai pamatai gelžbetoniniu rostverku ir betoniniu padu įrengiami 1 arba 2 aukštų namuose, kur pageidaujama, kad namas būtų kuo arčiau žemės ir būtent betoninio namo pado. Kiekvienas pamatų tipų variantas, įrengtas kokybiškai, suteikia aukštą gyvenimo kokybės lygį. Visada projektavimo darbų stadijoje reikia atkreipti dėmesį į namo projektą, sklypo ypatybes, bendrą vietovės vaizdą ir užsakovo pageidavimus. Tik tuomet bus galima optimaliai pritaikyti konkretų pamatų tipą.

Medinis namo karkasas
Medinis karkasas – svarbiausias namo struktūros elementas, nuo kurio priklausys pastato ilgaamžiškumas, stiprumas ir patvarumas. Karkasiniai namai nuo skydinių skiriasi tuo, kad juose karkasai yra renkami vietoje, ant statybos aikštelėje įrengtų pamatų. Į statybų aikštelę atvežamos visos medžiagos, reikalingos karkaso statybai. Tai yra mediena, OSB plokštės, hidroizoliacinės medžiagos, stogo danga, difuzinės plėvelės, tvirtinimo elementai, vinys. Tada pradedami darbai ir, pavyzdžiui, dirbant 5-6 profesionalų komandai 150 m2 namas yra surenkamas tik per 10 dienų. Toliau belieka atlikti išorės apdailos darbus, įrengti vidaus komunikacijas, apšiltinti namą ir įrengti vidaus apdailą. Karkasiniam namui statyti naudojama tik džiovinta mediena. Visa mediena impregnuojama antiseptiku, apsaugančiu nuo grybelių, pelėsių, puvimą sukeliančių mikroorganizmų ir medienos graužikų. Karkasiniam namui statyti pakanka naudoti kelių išmatavimų medienos tašus - 150x50 mm ir 100x50 mm, kurie tarpusavyje tvirtinami vinimis, o esant poreikiui ir metaliniais tvirtinimo elementais.
Pirmojo aukšto grindų perdanga yra montuojama ant medinio arba gelžbetoninio pamatų rostverko ir tvirtinama prie jo specialiais ankeriais. Tarp polių ir medinio rostverko arba tarp gelžbetoninio rostverko ir medinės perdangos turi būti tvirtinamas hidroizoliacijos sluoksnis, apsaugantis medieną nuo drėgmės.
Perdangos storis yra 25 cm, ją sudaro 150x50 mm ir 100x50 mm išmatavimų klijuotos medienos tašai, sudėti kas 40 cm ir tose vietose, kur statomos atraminės sienos, sutvirtinti skersiniais tašeliais. Jei grindys bus užpilamos betono sluoksniu, ar naudojamas kitos sunkios grindų dangos (granitas, akmuo), perdanga turėtų būti montuojama dažniau – kas 30 cm. Statybos metu yra tikslinga įrengti juodgrindes – laikinai uždengti perdangą drėgmei atsparia 22 mm OSB plokšte. Pagaminus ir pastačius sienas bei apšiltinus grindis, OSB plokštę galima pritvirtinti galutinai.
Šilumos izoliaciją tarp perdangos reikia sukloti taip, kad ji vėdintųsi. Izoliacijai paprastai naudojama minkšta ruloninė stiklo vata, kabinama ant kaproninės virvutės arba difuzinės plėvelės.
Sienų gamyba vykdoma po grindų perdangos surinkimo. Sienoms naudojami 150x50mm tašai, kurie guldomi ant grindų ir sukalami vinimis. Surinkti sienų elementai pastatomi ant grindų, tvirtinami vinimis bei laikinai atremiami pagalbiniais tašais, kol visos medinės konstrukcijos bus sutvirtintos tarpusavyje. Sienų tašai įrengiami kas 60 cm, o kai kur (kur reikia atramos) ir tankiau. Jie yra vienas su kitu sukalami ir suklijuojami. Iš lauko pusės sienos apkalamos 12 mm drėgmei atsparia OSB plokšte, difuzine plėvele, 50x50 mm storio tašais, kurie naudojami lauko dailylentėms arba apdailinėms plokštėms tvirtinti. Lauko sienos sudedamosios dalys gali skirtis ir priklauso nuo planuojamos įrengti apdailos. Ruošiantis namą tinkuoti arba klijuoti klinkerio plyteles, tai galima daryti įrengiant dvigubą armavimo sluoksnį, specialiai karkasiniams namams skirtais elastiniais klijais tiesiai ant OSB plokštės. Po šia plokšte turi būti pritvirtinta difuzinė plėvelė. Lauko apdaila daroma tuomet, kai baigtas įrengti stogas ir stogo pakalimas. Lauko sienos iš vidaus šiltinamos 150 mm minkštos vatos sluoksniu, kuri įspraudžiama tarp tašų ir kabinama ant virvutės. Ant lauko ir vidaus sienų įrengiamos komunikacijos – išvedžiojami elektros laidai, vandentiekio vamzdžiai, šildymo sistema ir ventiliacijos ortakiai.
Įrengus komunikacijas, tęsiamas namo šiltinimas papildomu 50 mm vatos sluoksniu horizontalia kryptimi. Jei vidaus apdailai pasirinktas gipsas ir norima išvengti įtrūkimų, galima įrengti papildomą metalo profilių sistemą gipsui. Tarp profilių ir sienos tašų išvedžiojamos komunikacijos ir pritvirtinamas papildomas vatos sluoksnis. Ant profilių tvirtinama polietileno plėvelė ir prisukamas gipso kartonas. Atskira gipso profilių sistema užtikrina tokios apdailos patvarumą ir ilgaamžiškumą. Jeigu statyboje naudojama džiovinta ir obliuota mediena (tokia naudojama JAV ir Kanadoje), tada gipso kartono plokštės sukamos tiesiai ant medienos. Vidaus apdailai tinka ir įvairios medinės dailylentės, kurios tvirtinamos tiesiai prie pagrindinių sienų tašų pratęstų 50x50 mm storio tašelių.

Langų ir durų sijos
Langų ir durų sijos – tai suklijuoti ir sukalti trys 150x50 mm išmatavimų tašai, iš kurių pagaminama 150x150 mm klijuotos medienos sija. Antrojo aukšto perdengimo sijos taip pat yra gaminamos statybų aikštelėje, kaip ir pirmojo aukšto grindų perdanga. Garso izoliacija įrengiama ant virvutės kabinant minkštą vatą, juodgrindėms naudojama 22 mm OSB plokštė.

Stogo konstrukcija
Stogo gegnių sistema priklauso nuo stogo projekto. Visos stogų konstrukcijos taip pat yra paruošiamos statybų aikštelėje. Vienšlaičiams stogams įrengti naudojami 150x50 mm tašai, besiremiantys į nešančias sienas arba sijas. Tokio stogo forma leidžia kambariuose įrengti lubas, pasvirusias ir aukštėjančias tokiu pat kampu, kaip ir pats stogas. Dvišlaičiai stogai montuojami „A“ arba „W“ formos konstrukcija. Tai priklauso nuo stogo statumo kampo, taip pat, ar stogas su mansarda ar be jos.
Tvirtinimams naudojama ta pati mediena, faneros arba OSB plokštė, kartais – metaliniai tvirtinimo elementai (plokštelės ir kampai). Įrengiant stogą, turintį 20 ir daugiau plokštumų, naudojami mišrūs gegnių montavimo būdai. Stogo gegnių išdėstymo tankumas priklauso nuo dangos tipo ir apkrovų. Įrengiant bituminių čerpių dangą, gegnės montuojamos kas 60 cm, ant jų sukama drėgmei atspari OSB plokštė, įrengiama hidroizoliacija, o tada tvirtinamos bituminės čerpės.
Stogus dengiant skardos lakštais ar šiferiu, dažniausiai išlieka toks pats atstumas tarp genių kaip ir dedant bituminę dangą. Tačiau klojant molines ar betonines čerpes, atstumas tarp gegnių sumažėja iki 40 cm ar daugiau. Įrengiant šias pakabinamas dangas naudojama difuzinė plėvelė, o ant jos dedami grebėstai čerpėms ar lakštams tvirtinti. Stogo pakalimą reikia derinti prie namo apdailos tipo ir lietvamzdžių. Iš šono prisukamas cetris gali būti dažomas įvairiomis spalvomis. Prie jo tvirtai laikosi lietvamzdžiai ir latakai, o iš apačios neriamas plastikines arba medines dailylentes bus lengva pritaikyti prie namo apdailos spalvos ir pan. Karkasinių namų statybos technologijoje galima paminėti daug išskirtinumų, tačiau svarbiausi yra šie:
- architektūrinės minties lankstumas. Dėl medinės namo konstrukcijos namo projektas gali būti pačių įvairiausių formų ir kampų. Stogas gali turėti nuo 1 iki keliasdešimt plokštumų, o svarbiausia, kad namo viduje gali būti suprojektuotos didelės erdvės.
- trumpas statybų laikas. Konstrukcinė namo dalis gali būti pastatoma per porą savaičių, visas kitas laikas skiriamas apdailai ir komunikacijoms.
- mažesnės statybų sąnaudos nei kitų tipų namų. Mediena reikalauja mažų energetinių resursų sąnaudų, lyginant su kitomis statybinėmis žaliavomis, o mažos transportavimo sąnaudos ir trumpas statybos darbų terminas leidžia sutaupyti daug lėšų.
Apibendrinant galima teigti, kad karkasinis namas – vienas iš geresnių pasirinkimų taupantiems savo laiką ir lėšas.

Įmonės adresas
Paupio g. 13, Vilnius