Joniniai katilai
Joninis šildymo katilas Beril skaičiuojantiems pinigus
Šildymo išlaidų požiūriu šildyti namus joniniu katilu beveik tas pat, kaip šildyti malkomis, tik gerokai patogiau.
Joninių katilų veikimo principas
Skirtingai nuo įprastinių elektrodinių katilų veikimo, joniniai katilai Beril veikia jonizacijos principu: katile judant ir sąveikaujant elektronams, sistemoje esantis specialus skystis jonizuojasi ir išskiria šilumą.
Skystis sukurtas pagal specialią technologiją ir skirtas būtent Beril joniniams katilams. Jis šildymo sistemoje gali būti nepakeistas iki dešimties metų.
Joninio katilo sistemoje naudojamas skystis ypatingas tuo, kad neužšąla iki 30 laipsnių šalčio, yra neagresyvus, saugo sistemą nuo druskų, kalkių, rūdžių ir apnašų. Jis nekenkia jokiam dujiniam ar kietojo kuro katilui.
Kaip ir visi šildymo katilai, joninis katilas Beril turi būti prijungiamas prie teisingai įrengtos šildymo sistemos inžinerinio tinklo. Joninio katilo Beril šildymo sistemoje sumontuojamas išsiplėtimo indas, cirkuliacijos siurblys, automatinis oro iš sistemos išleidiklis, apsauginis slėgio vožtuvas ir temperatūros davikliai, filtras, sklendės. Taip pat valdikliai ir jutikliai, kontroliuojantys ir reguliuojantys katilo darbą net laipsnio tikslumu. Kambario temperatūrą galima reguliuoti kambario davikliu − programatoriumi. Joninį katilą galima valdyti nuotoliniu būdu, pavyzdžiui, mobiliuoju telefonu ar internetu, todėl jis tinka ir užmiesčio namams, kai aukštesnės temperatūros nereikia nuolat.
Kompaktiškas įrenginys
Svarbu paminėti dar vieną esminį skirtumą nuo kitų šilumos gaminimo įrenginių. Joninis katilas Beril jungiamas tik prie šildymo sistemos ir elektros tinklo. Joninio katilo sistemai nereikia kamino, specialių katilinės patalpų, išvedžioti vamzdžių žemėje ar ore. Pasak UAB Beril vadovo Vitalijaus Raziūno, tai labai kompaktiška įranga. Šiuolaikinės statybos iki 1 000 kv. m šildomo ploto gyvenamoms patalpoms ši įranga teužims apie 1 kv. m plotą (maždaug tiek užima vienas radiatorius). Todėl joninio katilo šildymo sistemą galima sumontuoti pagalbinėse patalpose, po laiptais ar tiesiog paslėpti sienoje. Jei patalpos yra didesnės, pagal šilumos poreikį Beril katilai montuojami kaskadomis. Kitaip sakant, šildomo ploto ribų nėra, tereikia tik pakankamo elektros įvado. Katilai gaminami vienfaziai (3 kW, 5 kW, 7 kW, 9 kW galingumo) ir trifaziai (6 kW, 9 kW, 12 kW, 15 kW, 25 kW, 33 kW ir 100 kW galingumo).
Galima sutaupyti
Joninis katilas Beril kaip ir bet kuris kitas šilumos gaminimo įrenginys be elektros neveikia. Net ir šiuolaikiški kietojo kuro katilai nebeveikia be elektros. Todėl norintiems įsirengti šildymo sistemą su joniniu katilu būtinas pakankamas elektros įvado galingumas. Šildymas joniniu katilu – vienas iš šildymo elektra būdų, tik elektros sąnaudos 2 − 4 kartus mažesnės, nei šildantis tradiciniais elektriniais šildytuvais. Anot V. Raziūno, be reikalo nuogąstaujama, kad pakilus elektros kainai šildytis joniniu katilu bus brangu. Pamirštama, kad tokiu atveju gerokai išaugs ir visų kitų kuro rūšių kaina. Nusprendus pasistatyti joninį katilą, ekonomiškiau naudoti dviejų laiko zonų elektros skaitiklį, nes gyvenamos patalpos daugiausia šilumos netenka tamsiuoju paros metu. Tai lemia namo išorėje nukritusi temperatūra. Kadangi joninis katilas Beril neveikia nuolat, yra pastebėta, kad dieną elektros sunaudojama triskart mažiau, nei naktį, todėl, norint sušildyti patalpas, galima naudoti pigesnę naktinę elektrą.
Anot V. Raziūno, joninis katilas kaip ir bet kuris kitas veikia veiksmingiau ir sunaudoja mažiau energijos, kai namas gerai apšiltintas, tinkamai įrengta ir subalansuota visa šildymo sistema. Todėl labai skiriasi šildymo joniniu katilu vieno kvadratinio metro kaina skirtinguose namuose. Trumpai apžvelkime situaciją 2009 metų elektros kainomis. Beril katilų naudotojai už vieną kvadratinio metro šildymą moka nuo 0,5 iki 6 Lt šalčiausią šildymo sezono mėnesį. Pasak V. Raziūno, dauguma klientų moka 2−3 Lt už kvadratinį metrą šalčiausią žiemos mėnesį.
Ilgaamžis katilas
Joninis katilas Beril pagamintas taip, kad veiktų be priekaištų iki 10 metų. Jo veikimo trukmė tiesiogiai priklauso nuo darbo intensyvumo. Praėjus minėtam laikotarpiui, tereikės pakeisti elektrodus. Elektrodai kainuoja apie 1200 Lt. Tai nedidelė investicija įvertinus, kad ir vėl dešimtmetį turėsite sklandžiai veikiančią šildymo sistemą. Specialaus sistemoje cirkuliuojančio skysčio taip pat nereikės keisti apie dešimtmetį.
Montavimas padedant specialistams
Nors joninį katilą Beril pastatyti ir prijungti prie sistemos, atrodo, galėtų bet kuris nagingesnis žmogus, vis dėlto šį darbą reikia patikėti specialistams. Tai svarbu, nes padarius nors ir menkiausią klaidelę, katilas veiks neekonomiškai. Pasak V. Raziūno, kiekviena šildymo sistema turi būti įrengta teisingai, pagal projektą, pritaikyta konkrečiam pastatui, įvertinus visus techninius parametrus. Paskutinis žingsnis − suderinti katilo darbą, kad jis dirbtų ekonomiškai.
Galima nurodyti ir vieną trūkumą, susijusį su tokio katilo montavimu: būtina turėti reikiamo galingumo elektros įvadą; rekomenduotina keisti ketaus radiatorius į mažos talpos šiuolaikiškus.
Joninio katilo privalumai:
• šildymo sistemai nereikia kamino, galima numatyti paprastesnę stogo konstrukciją;
• katilinė užima labai mažai vietos, nereikia specialių patalpų, todėl reikia kur kas mažesnių investicijų namui statyti ir šiuo požiūriu tai bene pigiausiai įrengiama katilinė;
• nereikia sandėliuoti malkų, durpių briketų;
• patalpose palaikoma šeimininko pageidaujama šiluma nustatoma temperatūros reguliatoriais;
• sistema neužšąla, neskleidžia kvapo, yra ekologiška ir neteršia aplinkos.
Atkreipiame dėmesį! Šildymo įrangos rinkoje plačiai paplitę pigiai parduodami įvairių gamintojų elektrodiniai katilai - šie įrenginiai neturi joniniams katilams BERIL būdingų energiją taupančių savybių. Žema katilų kaina negali būti išskirtinis privalumas!