Oro kondicionieriai
Kaip išsirinkti oro kondicionierių šildymui ir vėsinimui ar abiem šioms funkcijoms?
Verta paminėti, kad oro kondicionieriai yra šilumos siurbliai „oras-oras“, nepaisant to, ar jie turi tik vėsinimo funkciją, ar ir šildymo. Norint išsirinkti tinkamą šį įrenginį, pirmiausia nustatykite savo poreikius:
1.Ar jis turi būti labiau vėsinimui ar labiau šildymui?
Šiais laikais yra tokių oro kondicionierių, kurie sukurti labiau šildymo funkcijai nei vėsinimo ir gali būti naudojami kaip pagrindinė patalpos šildymo sistema. Tai patrauklu, nes ją lengva prižiūrėti; gali būti nuolat palaikoma pliusinė temperatūra, net išvykus valdoma per Wi-Fi; ji pigiausia įrengimo, priežiūros ir sąnaudų atžvilgiu, gali tarnauti 8-10 metų; valomas oras.
Tačiau oro kondicionierius su efektyvia šildymo funkcija (iki -30‘C) kainuoja brangiau ir tai nebūtinai reikalinga Jūsų poreikiams.
2.Ar tikrai reikalingas sieninis oro kondicionierius?
Oro kondicionierių būna įvairių rūšių: sieniniai, kanaliniai-ortakiniai (paslėpti, antri pagal populiarumą po sieninių, vėdina kelias patalpas, bet reikia ortakių ir pakabinamų lubų), kasetiniai (reikia pakabinamų lubų), palubiniai-konsoliniai, grindininiai, multi-split, mobilūs (statomi ant grindų, dažniausiai pasirenkami nuomininkų), be išorinių blokų. Sieniniai oro kondicionieriai yra populiariausi dėl gerų buitinių ypatumų (dizainas, nedidelis triukšmas, oro valymas), kainos, dydžio ir kt. Tad dažniausiai renkamasi juos, visgi galima atsižvelgti ir į kitas galimybes.
3.Kokia sistema reikalinga: SPLIT ar MULTISPLIT?
SPLIT oro kondicionavimo sistema susideda iš: vieno bloko, esančio lauke (išorinio bloko) ir vidinio bloko, tarpusavyje sujungta komunikacija (varinių vamzdelių trasa, elektros kabeliu). Ji naudojama dažniausiai, jei atitinka visus kliento reikalavimus, yra sąlyginai pigesnė.
MULTI SPLIT oro kondicionavimo sistema susideda iš vieno išorinio bloko ir kelių vidinių blokų. Ši sistema naudojama kelių patalpų vėsinimui, kai norima išvengti keletos išorinių blokų ant pastato išorinių sienų. Ji yra šiek tiek brangesnė.
4.Ar bus galimybė įrengti išorinį įrenginio bloką?
Kai kurie žmonės, gyvenantys bute, negauna leidimų įsirengti oro kondicionierių su išoriniu bloku. Šiai problemai spręsti sukurti oro kondicionieriai be išorinio bloko, mobilūs oro kondicionieriai bei rekuperatoriai su integruotu šilumos siurbliu, neturintys išorinio bloko. Visgi dažniausiai renkamasi su išoriniu bloku, kadangi kondicionieriai be išorinio bloko dirba garsiau, turi ne visas išmanias funkcijas.
5.Kokia kaina ir atitinkamai įrenginio klasė turėtų būti?
Dažniausiai tam tikro gamintojo įrenginiai skirstomi į klases (ekonominė, vidutinė ir aukšta), o nuo klasės priklauso kaina.
6.Ar reikalingas įrenginio valdymas per Wi-Fi?
Ne visi oro kondicionieriai turi šią funkciją ir ne visiems klientams ji reikalinga. Wi-Fi valdikliai su kondicionieriumi gali būti suderinti 3 variantais:
·Wi-Fi valdiklis gamykliškai integruotas kondicionieriuje;
·Wi-Fi kaip kondicionieriaus papildomas priedas, kurį galima integruoti į kondicionieriaus vidų, kai pačiame kondicionieriuje jau būna numatyta jam vieta;
·Wi-Fi valdiklis kaip savarankiškas kondicionieriaus priedas, jei kondicionierius yra senesnio modelio ir nėra numatytas veikti su Wi-Fi valdikliu. Toks priedas gali būti sumontuotas su bet kokio tipo kondicionieriumi.
7.Ar reikalinga funkcija, skirta palaikyti nedidelę pliusinę oro temperatūrą patalpoje?
Ši funkcija labai patraukli išvykus iš namų, siekiant išlaikyti apyšiltį namą, kad būtų malonu grįžti ir kt. Visgi tai neaktualu gyvenant bute, kur tai užtikrina radiatoriai.
8.Ar svarbu, kad įrenginys dirbtų kuo tyliau?
Šis reikalavimas keliamas, priklausomai ne tik nuo numatomos įrenginio vietos, kurioje bus sumontuotas oro kondicionierius, bet ir nuo miego jautrumo, naudojimo dažnumo ir kt.
Atsakius į šiuos klausimus, sekantis žingsnis – oro kondicionieriaus galingumo parinkimas.
Parenkant oro kondicionieriaus vėsinimo galingumą, rekomenduojame naudotis mūsų sukurta skaičiuokle, esančia Gedarta interneto svetainėje.
Beje, nerekomenduojama statyti kondicionieriaus ten, kur patenka saulės spinduliai.
Oro kondicionieriaus šildymo galingumas dažniausiai didėja kartu su vėsinimo galingumu, tad atskirai skaičiuoti dažniausiai neprireikia. Tačiau yra tokių oro kondicionierių, kurie skirti labiau šildymui nei vėsinimui. Jų šildymo galingumas būna daug didesnis nei vėsinimo. Todėl visuomet siūlome pirmiausia įvertinti savo poreikius.
Na ir paskutinis žingsnis – rekomenduojame palyginti poreikius atitinkančių įrenginių elektros sąnaudas. Apytiksliai tai padaryti galima taip: kuo didesnis SCOP (šildymo) ir SEER (vėsinimo) rodiklis – tuo taupiau veiks įrenginys.