Mediniai kubilai
Mediniai kubilai, plastikiniai lauko kubilai ir ofuro vonios
Plati įvairovė – mediniai, iš polipropileno lakštų, mediena dengti kubilai ar ofuro vonios, neretai apsunkima apsisrendimo ką pasirinkti pragmatiškiausia ir racionaliausia, procesą. Būtent todėl, sieksime aptarti galimus pasirinkimo variantus, supažindindami su esminiais kiekvieno gaminio ypatumais ir savybėmis.
Mediniai, natūralios medienos lauko kubilai
Mediniai lauko kubilai, Lietuvos rinkoje dažniausiai yra gaminami iš tradicinės eglės, arba egzotiškesnės, maumedžio, medienos. Eglės mediena, šiuo atveju, lyginant jos savybes su minėtąja maumedžio, yra lygios gražios spalvos, yra lengvai pjaustoma, obliuojama. Egliniai lauko kubilai yra ne tik lengvesni (lengviau perkeliami iš vienos vietos į kitą) bet ir gerokai pigesni už kubilus, pagamintus iš maumedžio. Kalbant apie maumedžio medieną, svarbu pabrėžti, jog ji nebijo vandens, pasižymi didesniu atsparumu puvimui, nei eglės, tai pat – mažu šakotumu, gana aukštu atsparumu mechaniniams pažeidimams. Iš maumedžio pagaminti kubilai taip pat ne taip greitai pūna, tamsėja.
Be abejonės, neatmetama ir kitokios, kubilo gamybai naudojamos medienos, pasirinkimo galimybė. Lietuviškas ąžuolas – atspari, tačiau itin brangi mediena. Gerokai pigiau atsieina kuilas, pagamintas iš lietuviško uosio, alksnio medienos. Visgi, gaminant medinius kubilus, kur kas dažniau renkamasi spygliuočių mediena, kadangi lapuočių mediena, karštame vandenyje išskiria syvus, dėl kurių vanduo kubile patamsėja.
Kubilai gaminami įvairaus dydžio, o jo komplektacijoje gali būti: su suoliukais, ant kurių vienu metu kubile gali atsisėsti nuo 4 iki 10 žmonių, nerūdijančio plieno pečiukais, dangčiais, specialia apsaugine tvorele bei išleidimo mazgu su kamščiu. Žinoma, papildomai mediniams kubilams gali būti pasirenkami ir nestandartiniai, pagal invidualius reikalavimus komplektuojami elementai: baras, termometrai, apšvietimo sistema kubilo dugne ir pan.
Standartiniais laikomi kubilai, kurių skersmuo siekia 190 cm, aukštis – 130 cm. Tokiame kubile, telpa maždaug 2300 l vandens, patogiai atsisėsti gali 4 – 6 žmonės. Vandens gylis jame vidutiniški siekia 70 – 90 cm.
Medinio kubilo šildymas
Kubile esantis vanduo pašildymuis, galima rinktis keletą variantų. Pirmasis – vandens pašildymas krosnelės, montuojamos šalia kubilo, pagalba. Tokio tipo krosnelė, yra moderni kubilo šildymo sistema: ji varinėja vandenį naudodama termosifoną (pompuojama stumdant karštą vandenį). Antrasis būdas – vandens pašildymas krosnelės, esančios pačiame kubile, pagalba.
Pirmasis pasirinkimo variantas dažnai yra kiek brangesnis, tačiau kartu – kur kas populiaresnis, mat taip sutaupoma erdvės kubile. Vietoje vietos krosnelei, taip gali būti įrengiama tiesiog papildoma vieta dar vienam asmeniui, nors iš esmės, krosnelių ypatumai, t.y. vandens sušildymo sparta, nei pirmu, nei antru atveju pernelyg nesikeičia – vidutinio dydžio kubile, vanduo paprastai sušyla per 2 – 4 valandas.
Vandens sušilimo laikas, šiuo atveju, priklauso tik nuo kubilo dydžio. Suprantama, kad šešiems, aštuoniems ar dešimčiai žmonių skirtame kubile, t.y. esant didesniam vandens kiekiui, šis procesas bus kiek lėtesnis. Taip pat galima rinktis kubile esančio vandens pašildymą suskystintomis propano dujomis ar elektra (ar net rinktis abiejų šių šildymo būdų kompleksą). Šie būdai nėra populiarūs, kadangi nėra itin pigūs, o kubile esančio vandens sušildymo laiko, lyginant su šildymo malkomis metodu, taip pat žymiai nepagreitina.
Apibendrinant šildymo krosnelės pasirinkimo galimybes, svarbu nepamiršti, jog rinkoje mediniams kubilams siūlomos krosnelės yra dvejopos – nerūdijančio plieno ir paprasto metalo. Pastarosios, kur kas pigesnės, tačiau nepamirškite, jog pigesniu įrenginiu geriau nesusigundyti, nes vėliau gali tekti gailėtis.
Mediniai kubilai iš karščiu apdorotos medienos
Neseniai atsiradusi naujovė medinių lauko kubilų rinkoje – kubilai iš karščiu (termiškai) apdorotos pušies, ąžuolo ar kedro medienos, kuri pripažįstama kaip viena tinkamiausių medienos rūšių lauko struktūrų statyboms, yra tiesi, nesikraipo, nesusitraukia. Karščiu apdorota mediena yra ilgaamžiškesnė, atsparesnė aplinkos ir vandens poveikiams, iš jos neteka sakai. Termiškai apdorotos medienos nereikia papildomai impregnuoti, priežiūrai naudoti kitų cheminių medžiagų. Ji atspari puvimui, pelėsiui, grybeliams. Dar vienas iš termiškai apdorotos medienos pagamintų kubilų privalumas – ilgesnis karšto vandens išlaikymas. Tai nulemia termiškai apdorotos medienos savybė lėčiau kumuliuoti ir ilgau išlaikyti šilumą.
Žinoma, net ir termiškai apdorota mediena, bėgant laikui, yra linkusi keisti savo spalvą (tamsėti). Spalvai atgaivinti, galima naudoti specialią medienos alyvą. Dar viena galimybė – gamybos proceso metu, padengti kubilą specialia elastine medžiaga (specialiu plastiku). Ši medžiaga, mediniam paviršiui suteikia patvaresnį plastikinį, blizgų paviršių, kiek panašų į tiko medieną, kurį lengva prižiūrėti. Taip mediena papildomai apsaugoma nuo išorės poveikio, kubilo valymo procesas taip pat tampa kur kas lengvesnis.
Plastikiniai, mediena dengti kubilai
Tai – iš polipropileno lakštų pagaminti kubilai, kurie, tam tikra prasme, yra medinio kubilo atmaina. Kubilo išorei esant dengtai natūralia mediena, o vidui – pagamintam iš plastiko, išvengiama vandens ir medienos kontakto.
Plastikiniai kubilai taip pat pasižymi ir lengvesne priežiūra eksploatacijos metu. Tokiuose plastikiniuose, mediena dengtuose kubiluose, mažiau kaupiasi bakterijos, juos galima valyti cheminėmis medžiagomis, nebijant, jog bus pakenkta kubilo sienelėms.
Tačiau svarbiausiu pasirinkimo ypatumu plastikinių kubilų atžvilgiu, žinoma, tampa plačios ne tik jų dydžių pasirinkimo, bet ir pačių kubilų pritaikymo galimybės. Jie gali būti nepadengus paviršiaus medienos sluoksniu, įkasami į žemę. Tuomet į plastikinį kubilą lengviau įlipti, jis gali būti pritaikomas nelygaus reljefo teritorijose.
Plastkiniai, mediena dengti kubilai tampa vis populiaresni ir dažniau pasirenkami tų sodybų šeimininkų, kurie yra aktyvūs vandens, kaitinimosi procedūrų mėgėjai, tačiau kubilo priežiūrai nori skirti nedaug laiko.
Medinės ofuro vonios
Ofuro – dviems žmonėms pritaikyta medinė vonia, savo paskirtimi ir veikimo principu atkartojanti medinio kubilo ypatybes. Ofuro vonios – kur kas kompaktiškesnės ir lengvesnės konstrukcijos gaminiai, puikiai derantys nuosavo namo ar sodybos aplinkoje.
Šios vonios standartiškai gaminamos iš aukščiausios rūšies egzotinės raudonojo kedro medienos (žinoma, galimi ir individualūs kitos pušies, eglės medienos pasirinkimai). Ofuro vonios, dažniausiai komplektuojamos kartu su laipteliais, nedideliu baru bei pasirenkamo tipo krosnele vonios pašildymuo. Ofuro vonios, pažymėtina, gali būti apšildomos net keletu būdų: be tradicinio šildymo dujomis ar malkomis, į vonią galima tiesiog pripilti vandens iš čiaupo – raudonasis kedras gerai sulaiko šilumą, taigi tokiu atveju, karštas vanduo vonioje sušyla per 1 valandą, o tokios pat temperatūros išlieka gerokai ilgiau nei įprasta. Šios vonios komplektuojamos kartu su laipteliais bei nedideliu baru,
Tokia vonia yra nedidelių išmatavimų, dažniausiai skirta tik dviems žmonėms, todėl gali būti pritaikomos ne tik lauke, bet namo, sodybos viduje.
Lauko kubilų eksploatacija
Naudojant bet kurį anksčiau minėtą kubilą, žinoma, svarbu nepamiršti jam reikalingos priežiūros, teisingo naudojimo ir nuotekų šalinimo taisyklių. Pirmą kartą naudojant medinį kubilą, palikite jį pilną vandens bent parai (geriausia tai tęsti iki 5 parų) – taip mediena išbrinks,išsiplės, išvengsite vandens prasisunkimo.
Kartu, svarbu palaikyti ir nuolatinį, pastovų vandens lygį mediniame kubile (15 – 20 cm nuo kubilo viršaus). Siekiant apsaugoti medieną nuo perdžiūvimo, šiltuoju metų laiku, kubile palaikyti pastovų vandens lygį ir jį išleisti tik trumpam: atliekant vandens keitimo, valymo ar dezinfekcijos darbus. Nepamirškite, kad žiemos metu, vandens kubile jau neturėtų būti – sušalęs į ledą, jis gali sugadinti kubilą. Visgi, nepaisant metų laiko, kubilą, kuomet juo nesinaudojate, stenkitės laikyti uždengtą – taip išvengsite šiukšlių patekimo.
Nepamirškite, jog būtina pagalvoti apie ir apie nuotekas. Pastarosioms lengviau pašalinti, pravartu vos tik įsigijus kubilą, jį pakelti 5 – 10 cm nuo žemės. Esant poreikiui ir būtinybei, prie kubilo galima prijungti ir specialų nuotekų vamzdį.
Kubilo priežiūros ir dezinfekcijos darbams, geriausia naudoti higienos priemones, skirtas įprastiems baseinams – taip apaugosite kubilą ne tik nuo dumblių, bet ir bakterijų.