Investicijos į LED apšvietimą - neišnaudotos verslo galimybės sutaupyti

UAB „Ardena", kuri prekiauja šviestuvais ir elektros prekėmis daugiau nei 20 metų ir viena iš pirmųjų Lietuvos rinkai pasiūlė pasaulyje sparčiai populiarėjantį LED apšvietimą, generalinis direktorius Bogdan Šeibak teigia, jog tikrąją LED šviestuvų vertę suprato, kai teko pakeisti morališkai pasenusius, metalo halogeninius šviestuvus savo bendrovės sandėliuose. Investicijos į LED apšvietimą - neišnaudotos verslo galimybės sutaupyti

„Keisdami apšvietimo sprendimą daug neskaičiavome, tiesiog nebebuvo kitos išeities, seni šviestuvai nebeatitiko mūsų poreikių, todėl nusprendėme pakeitimui pasirinkti vieną iš savo platinamų produktų. Kai po pirmų naudojimo mėnesių atkreipėme dėmesį į ženkliai sumažėjusią įmonės elektros energijos sąskaitą, tik tuomet pradėjome skaičiuoti, kokią realią grąžą gali duoti apšvietimo pakeitimas ir mūsų klientams. Mūsų apšvietimo ekspertai sukūrė skaičiuoklę, leidžiančią palyginti įprastų ir LED šviestuvų energijos sąnaudas, įvertinant ne tik gamintojo deklaruojamus parametrus, bet ir tam tikrus energijos nuotolius bei taip užtikrinant maksimaliai tikslius projekto grąžos įvertinimus. Atlikus skaičiavimus ir palyginus su realiais rezultatais pamatėme, kad „Ardenos" 1000 m2 ploto sandėlio senosios lempos suvartodavo 13 kW/val., pakeitus šviestuvus – tik 3 kW/val., tad turime trigubai daugiau šviesos, o atsiperkamumas truko apie metus." – kalba B.Šeibak.

LED pramoniniuose objektuose – atsiperka ir per pusę metų

Didžioji dalis dar ir šiuo metu architektų rengiamų komercinių patalpų apšvietimo projektų yra paremti metalo halogeno lempomis, nes vyrauja mitas, kad LED labai brangus sprendimas. UAB „Ardena" vykdomi LED apšvietimo projektai prasidėjo po to, kai atsakydami į prašymus įvertinti parengtus įprasto apšvietimo planus bei apskaičiuoti galimus kaštus, apšvietimo specialistai pradėjo klientams pateikti papildomą informaciją ir apie LED apšvietimo kainą bei tikėtiną grąžą. Palyginę skaičius, didžioji dalis pasirenka šviesos diodo šviestuvus ir įgyvendinti pavyzdžiai rodo, kad tam tikruose objektuose, pvz. gamyklose, dirbančiose keliomis pamainomis, šis apšvietimas atsiperka jau per pirmus finansinius metus, o papildomas taupymas bus jaučiamas dar daug metų po to. „Pavyzdžiui, pateikiame vieno iš seniau įgyvendintų projektų efektą - 800 m2 sandėlyje, kuriame 11 valandų per parą dega 11,5 kWh/val. metalo halogeno lempų apšvietimas, pakeitus apšvietimą į italų gamintojo „Disano" LED šviestuvus „Echo" (149 Lm/W) ir sumontavus judesio daviklius, jau žinoma, jog per metus buvo sutaupyta apie 6200 eurų, o šio projekto investicija (įskaitant ir montavimo kaštus) atsipirko per 1,5-2 metus. Jeigu didėja darbo valandų skaičius, atsiperkamumo terminas proporcingai mažėja" – komentuoja apšvietimo projektų vadovas E.Jakšto.

Daugeliu atvejų, atsiperkamumo terminas labiausiai priklauso ne tik nuo šviestuvų tipo, jų kiekio, bet ir nuo to, kiek valandų per parą apšvietimas bus įjungtas. Bendro laukiamo sutaupymo rezultato tai nekeičia, nes vienu atveju LED apšvietimas atsipirks labai greitai, gal net per pusę metų, ir taupymas po to ateinančiais laikotarpiais bus didesnis, o kitu atveju, investicijos visiškai atsipirks per šiek tiek ilgesnį, gal net 2-3 metus truksiantį laikotarpį, bet pasiektas taupymo lygis bus išlaikomas daugiau nei 10 metų. Tad, skaičiuojant, kad LED'ai degs 12 val. per dieną, tokie šviestuvai veiks minimaliai 10 metų, iš kurių tik 2 metus „atidirbinės" investicijas. Turtint galvoje, kad elektra gali ateityje brangti, šviesos diodų nauda įgauna didžiulę praktinę ir ekonominę perspektyvą ir atsiperkamumą. Be to, dėl greitai matomų rezultatų, vis dažniau šio tipo apšvietimu susidomi ne tik patalpų savininkai, bet ir nuomininkai, kurie ryžtasi trumpu laikotarpiu pasididinti sąnaudas apšvietimo keitimui, kad ilgu laikotarpiu sutaupytų iš sumažėjusių komunalinių išlaidų.

Ekologiškas ir ekonomiškas apšvietimas - ne tik naujiems projektams

Metalo halogeninės, liuminiscensinės, natrio lempos yra vis dar labai plačiai naudojamos senuose pramoniniuose ir kitokios paskirties didesniuose objektuose. Daugelis verslo atstovų apie naujos kartos apšvietimą nesusimąsto iki tol, kol esamos lempos skleidžia šviesą, o jų aptarnavimu (išdegusių lempų pakeitimu) rūpinasi ūkio dalies specialistai ar pastatų priežiūros kompanijos, sąskaitas už tokius darbus bei elektrą apmoka buhalterės. Pirmieji apie galimus taupymo sprendimus susimąsto mažų ir vidutinių įmonių savininkai, kurie supranta, kad sutaupyti pinigai, tai uždirbti pinigai, todėl sužinoję apie tokias galimybes, jie nedvejodami imasi pakeitimų ar bent pagerinimų. Deja, kita verslo įmonių dalis, valdoma samdytų vadovų, kuriems svarbesnės investicijos į verslo plėtrą, šiuos sprendimus diegia nebent naujuose objektuose. „Tai labai klaidingas požiūris – kalba p. Šeibak – nes pakeitus pasenusį apšvietimą, galima ne tik daugiau sutaupyti, bet ir išspręsti kitas problemas, tokias kaip darbuotojus erzinantis lempų paleidimo įrangos skleidžiamas garsas, suprastėjęs apšvietimas (profesinės ligos rizikos), dažnas aptarnavimo poreikis, nes seni šviestuvai jautriau reaguoja į įtampos pokyčius, dažniau perdega lempos ir pan. Ir tai yra kaštai, kurie mūsų formulėse neatsispindi".

Planuojant apšvietimo pakeitimus, svarbu profesionaliai parengtas projektas, leidžiantis klientui ateityje sutaupyti nemažas investicijas. Keičiant senuosius šviestuvus į šviesos diodus, ne visada būtina keisti elektros instaliaciją, nes, kad ir gerokai sustiprėjus ploto apšvietai, šviesos energijos srautas sumažės. Norint bent minimaliai taupyti, labai svarbu apgalvotai, pagal galimybes įrengti jungimo/išjungimo valdymo sistemą, įsirengti judesio daviklius. „Taip pat klaidinga manyti, kad pasikreipus pagalbos į pardavėjus, visada bus primygtinai siūlomi LED šviestuvai ar kiti brangūs sprendimai - daugeliu mūsų atliekamų konsultacijų atveju, būna pateikiama išvada, jog tarnaujančios liuminiscensinės lempos dar išliks efektyvios ir ateityje, o tiesiog siekiant didesnio efektyvumo bus parekomenduoti minimalūs pagerinimai, kurie leis pasiekti gerų rezultatų. Visais atvejais svarstant apie naujas apšvietimo galimybes, būtina kartu su profesionaliu specialistu apsvarstyti kiekvieną variantą – ir esamos sistemos modernizavimo, ir visiško pakeitimo" - teigia Edvardas Jakšto.

Nemokamos konsultacijos verslui iš patyrusių ekspertų

Supratę, kad apšvietimo sprendimai apima kur kas daugiau nei tam reikalingų priemonių pardavimą, UAB „Ardena" nusprendė teikti nemokamas konsultacijas verslo įmonėms, kurių metu yra įvertinami ne tik nauji projektai bei paruošiamos preliminarios sąmatos, bet ir bendradarbiaujant su apšvietimo ekspertais, galima atnaujinti esamą apšvietimo sistemą. „Mes supratome, jog mūsų patirtis sukuria didžiulę pridėtinę vertę klientams ir architektams – mes kasmet pagal šiuo metu pasirašytas sutartis padedame atnaujinti daugiau nei 40 000 m2 pramoninių patalpų apšvietimo sistemų, esame įgyvendinę didžiulius projektus, tokius kaip Žalgirio ir Švyturio arenų apšvietimas ir ta didelių projektų bei ilgametės veiklos patirtis, leidžia pastebėti niuansus, pateikti pasiūlymus, kurių negali padaryti kiti" – apie savo pranašumus kalba įmonės vadovas.

Kokius šviesos diodus rinktis?

Šiandien egzistuoja keturių kategorijų (kartų) šviesos diodai, kurių kaina priklauso nuo to, iš ko gaminamas produktas. Brangiausiais laikoma IV-oji karta, kuri pradėta gaminti tik šiais metais, tačiau jų efektyvumas itin didelis. Sandėliuose, gamybinėse patalpose, cechuose apsimoka naudoti vidutinės ir aukštesnės klasės LED šviestuvus, nes tokiu atveju atsiperkamumas bus greičiausias.

Šiai dienai OSRAM, SAMSUNG, LG, PHILIPS – vieni iš žinomiausių patikimų šviesos diodų lustų (vadinamųjų čipų) gamintojų. UAB „Ardena" bendradarbiauja su tais gamintojais, kurie savo šviestuvų gamyboje naudoja būtent šių kompanijų lustus – tokie produktai labai efektyvūs, gali veikti iki 80 000 valandų. Tuo tarpu nežinomų gamintojų derinių šviesos stiprumas kai kuriais atvejais gali nukristi perpus. „Šviesos diodas negali perdegti staiga, kaip paprasta kaitrinė lemputė, jis išdega pamažu, prarasdamas šviesos srautą, kas priešingai gali nutikti pasirinkusiems abejotinos kilmės šviesos diodus " - įspėja E. Jakšto.

Pramoniniam apšvietimui labiausiai tinka natūralus baltas, vadinamasis „Day light 840" (dienos šviesos), 4000 kelvinų šviesos spektras – būtent toks atitinka Lietuvoje nustatytas higienos normas ir duoda netgi šiek tiek daugiau šviesos nei kiti spektrai.

Visais atvejais, prieš priimant sprendimus, geriau pasikonsultuoti, įsivertinti reikiamas investicijas ir planuojamus rezultatus bei būtinai tam pasitelkti patirtį turinčius ekspertus – tokiu būdu ne tik procesas sklandesnis, bet ir gaunama nauda ženkliai didesnė.

Gaukite pasiūlymus
Iš viso buvo pateikta 417753 pasiūlymų
Peržiūrėti
Užduokite klausimus ekspertams
Registruotų ekspertų 3359
Iš viso buvo užduota 177036 klausimų