Gaukite pasiūlymus
iš 86 specializuotų įmonių Karkasiniai namai
Statyti karkasinį ar mūrinį namą
Klausimas:
Planuojame statyti namą, tik vis neapsisprendžiame, kuris variantas yra geresnis: karkasinis ar mūrinis namas. Kokie yra pagrindiniai skirtumai ir jų privalumai? Koks namo tipas, Jūsų nuomone, yra labiau tinkamas lietuviškam klimatui?
Komentarai:
Karkasinis vs mūrinis
Karkasinė statyba yra racionaliausia statybos technologija: nieko nereikalingo- tik tai kas geriausiai atlieka savo funkcijas. Kitas svarbus privalumas- karkasinė statyba (geriau, nei bet kuri kita statybos technologija), geriausiai pritaikyta naujoms šiltinimo technologijoms (ne paslaptis- jos buvo kuriamos karkasinei statybai). Be visų kitų privalumų- tai pigiausias būdas pasistatyti Pasyvų namą (energijos sąnaudų klasės A+ ar A++). Nekeičiant konstrukcijos, o tik parenkant šiuolaikines izoliacines medžiagas, galima viršyti 25 cm lauko sienos šilumos perdavimo koeficiento reikšmę U= 0,10 W/m²K (R= 10,00 m²K/W).
Masyvioje statyboje naudojamos tvirtos, tačiau žemų šiluminių charakteristikų statybinės medžiagos. Retas, vien iš blokų pastatytas namas atitiktų netgi šių dienų reikalavimus. Siekiant sumažinti mūrinio namo šilumos nuostolius, tenka papildomai šiltinti fasadus. Šiuo atveju, mūras tėra brangus "rėmas", prie kurio tvirtinamas šiltinimas.
Masyvioji statyba gali konkuruoti tik mažai efektyvaus būsto statyboje. Kuo aukštesni reikalavimai būsto eksploatacinėms savybėms ir šilumos nuostoliams, tuo didesnis skirtumas galutinėje statybos kainoje- karkasinio būsto naudai.
Ilgaamžiškumas
Nepaisant masyviojoje statyboje akcentuojamo mistinio "tvirtumo"- jokio realaus privalumo mūrinis namas čia neturi. Keletas medinės statybos ilgaamžiškumo pavyzdžių:
Seniausias medinis namas Europoje. Pastatytas 1176 m. Šveicarijoje. Šiandien truputi apleistas, nes 1980 m. išsikraustė paskutiniai gyventojai. Toliau nuomoti savininkai neturi teisės, nes patalpų aukštis neatitinka reikalavimų. Kol kas savininkai kariauja su valstybe, tačiau greičiausiai viskas baigsis muziejumi. Šveicarijoje galima rasti keletą kaimų, kuriuose mediniai namai pradėjo skaičiuoti po penktą šimtmetį.
Seniausias iš eksploatuojamų, karkasinių pastatų "protėvis"- Fachwerkhaus'as. Statytas Vokietijoje 1346 m. Šiandien naudojamas kaip muziejus. Yra žinomas ir gerokai senesnis (statytas 1233 m.), tačiau šiandien jis tėra pastatų komplekso dalimi. Į seniausiojo "titulą" pretenduoja ir daugiau pastatų, nes pats seniausias iš eksploatuojamų (statytas 1300 m.) 1997 m. sudegė. Dar ir šiandien rasite "pilnus jėgų senukus" (statytas XVII a.), ar net galite juos įsigyti (statytas 1800 m.).
Ne pats seniausias pasaulyje, bet maksimaliai originalus karkasinis namas, statytas 1636 m.- statybos principai mažai kuo skiriasi nuo šiuolaikinių. Šiandien eksploatuojamas kaip muziejus.
Kai kuriems ir šiandien dar eksploatuojamiems karkasiniams namams ko gero ir tiek metų (tiksliau- šimtmečių) neduotumėte.
Lietuvoje taipogi rasite senosios medinės statybos pavyzdžių: pvz. 1746 m. pastatyta Beržoro Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčia.
Statybos kaina
Statantis karkasinį namą, kiekvienas sprendimas bus įgyvendinamas paprasčiau ir pigiau. Galite nesunkiai pasiskaičiuoti- investavę tokią pat sumą, karkasiniame name turėsite bent pora kambarių daugiau, nei mūriniame.
Nėra sunku rasti pagrindinę kainų skirtumo priežastį. Karkasinėje statyboje visos naudojamos medžiagos pasižymi puikiomis šilumos izoliacinėmis savybėmis, bei dažniausiai atlieka kelias funkcijas. Pvz. pagal šilumos laidumą rinkoje analogų neturinčios uždarų porų poliuretano ar polyisocyanurato termoputos, kartu pagerina konstrukcijos stabilumą 148 %, apsaugo karkasą nuo drėgmės, bei 100 % "užsandarina" namą. Tokiu universalumu negali "pasigirti" masyvioje statyboje naudojamos statybinės medžiagos- lauko sienos "buterbrode" labai ryškus "pasiskirstymas pareigomis".
Statybos terminai
Statantis mūrinį namą, statybos terminus įtakoja technologiniai reikalavimai- juk pvz. negalėsite glaistyti ir dažyti ką tik tinkuotos sienos. Musuose skaitoma puikiu pasiekimu, jei mūrinio namo statyba trunka pusę metų.
Karkasinė statyba neturi tokių suvaržymų. Daugelis darbų (pvz.- vidaus komunikacijų išvedžiojimas) vykdomi paraleliai. Paprastai procesas nuo užsakymo suformavimo iki įsikėlimo į naują būstą, trunka apie tris mėnesius. Per šį laikotarpį tik 2- 3 savaitės vyksta statybos darbai.
Kokybė
Karkasinių namų įvaizdžiui pakenkė pirmieji "garažiniai" bandymai. Ypač prastas sandarumas (labai retas namas galėtų pereiti "Blow Door" testą), "vaikščiojantis" bei "kalbantis" namas- tėra pasekmė mėgėjiškų bandymų imituoti amerikiečius, skandinavus ar vokiečius. Nesilaikant technologinių reikalavimų, kuriuos nustatė daugiau nei šimto metų amerikietiškos karkasinės statybos patirtis, vargu ar galima tikėtis tinkamos kokybės.
Mūrinę ir karkasinę statybos technologijas galima lyginti, kol pastarojoje šiltinimui naudojama mineralinė vata. Jei karkasiniame name šiltinimui pasirenkamos didelio tankio "nekvėpuojančios" termoputos- tai panaikina visus mūrinio namo "privalumus". Karkasinė statyba tampa "aukštesnės lygos žaidėju".
Vertės augimas
Verta peržvelgti paskutinio dešimtmečio kuro kainų augimo tendencijas. Naivu būtų tikėtis, kad neišvengiamai artėjant iškasamojo kuro eros pabaigai, nesikeis perkančiųjų būstą prioritetai. Jau šiandien matome pirmuosius požymius to, kad pagrindiniais pasirinkimo kriterijais tampa būsto šilumos nuostoliai ir eksploatacinės išlaidos, o "tvirtos sienos" po truputi juda į patį sąrašo galą. Šiandien verta rimtai apsvarstyti: ar investuoti į "tvirtą", su "amžinu" klinkerio fasadu mūrinį namą, ar analogišką sumą išleisti karkasiniam namui su gerokai mažesniu energijos poreikiu. Pastaruoju atveju savo vaikams paliksite ne "dinozaurą", o pigų eksploatacijoje, ir lengvai pritaikomą naujų šeimininkų poreikiams būstą.
Prestižas
Labai retas iš turtingiausių Amerikos žmonių gyvena ne karkasiniame name. Tai, kas pilnai tenkina Bill Gates poreikius (kuris jau pasistatė nebe pirmą karkasinį namą)- lietuviui kol kas nėra pakankamas prestižas.
Laikai keičiasi- ekonominė situacija pakoreguos ir tautiečių nusistatymus. Nepamirškime, kad artėja 2016 m., kai Pasyvaus namo standartai taps privalomais ES šalyse. Greičiausiai tai įves atitinkamas korekcijas iki tol statyto būsto vertinime.
Gaisringumas
Kas bandė įdegti ugnį- laužą ar židinį- žino kaip sunku priversti įsidegti didesnį už skiedrą medžio gabalą. Pasistengus, karkasinį namą galima padegti- tačiau vargu ar išsiversite be degimą skatinančio katalizatoriaus. Kitu atveju tikimybė maža. Iš visų pusių medinį karkasą saugo tik nedegios ar degimą nepalaikančios medžiagos. Jei pageidaujate jaustis dar saugiau- galite pasirinkti ugniai atsparias plokštes, visiškai nedegią lauko apdailą.
Gaisro metu pirmiausia dega baldai, užuolaidos ir pan. Išsiskiriantys nuodingi dūmai, sumažina galimybes išgyventi nepriklausomai nuo to, ar namas mūrinis, ar karkasinis.
Standartiškai karkasiniai namai komplektuojami modernia priešgaisrine įranga- neretai to gali pareikalauti bankas ar draudimo bendrovė. Tai ne tik saugos Jūsų turtą, bet ir Jus su šeima. Vargu ar planuotumėte įsirengti tokių charakteristikų įrangą mūriniame name.
Rekonstrukcija
Perkelti pertvaras, padidinti/sumažinti langų nišas, pakloti naujus kabelius- karkasiniame name visą tai atliksite greičiau, pigiau ir be kalno statybinių šiukšlių. Visada galėsite pastatyti priestatą taip, kad jis atrodys ne kaip prielipa, o organiškai susilies su senu- parinkti analogiškus lauko apdailos variantus bus paprasta (net ir tobulindami produktą, gamintojai išsaugo spalvų gamas). Svarbus karkasinio namo privalumas yra tai, kad po bet kokios rekonstrukcijos, pastato konstrukcija visada išliks vienalytė.
Mikroklimatas
Nepaisant to, kokia statybos technologija buvo panaudota- tik mechaninė ventiliacija palaiko maksimaliai komfortišką mikroklimatą patalpose. Skirtumas tas, kad įrenginėjant mechaninį vėdinimą karkasiniame name, neteks sienų "štrabuoti"- ventiliacijos kanalai sumontuojami atitvarų montavimo metu. Taip sutaupoma nemaža dalis sumos, reikalingos visai sistemai įsirengti. Karkasiniame name ženkliai mažesni ir mechaninio vėdinimo sistemos eksploataciniai kaštai- sistemai nebereikia "siurbti" drėgmės iš atitvarų.
Vertės atstatymo išlaidos
Jokia statybos technologija šiuo punktu neturi kokio tai privalumo. Jei apdailai nesirenkamas medis- kitos medžiagos nereikalaus didesnių vertės atstatymo kaštų. Jei Jus netenkins pvz. lauko apdailos medžiagų standartinės garantijos- gamintojų asortimente dažniausiai rasite šiek tiek brangesnius (kokybiškesnius) gaminius, siūlomus su "Lifetime" garantija.
Garso izoliacija
Masyvioji statyba čia turi privalumą. Mūras geriau "sugeria" garsą nei standartinė karkasinė siena. Siekiant kompensuoti šį trūkumą, šiltinimui galima pasirinkti didelio tankio termoputas, naudoti garso izoliacinės plokštės. Karkasinės lauko sienų "buterbrodą" sudaro mažiausiai 6 sluoksniai statybinių medžiagų su skirtingais garso absorbcijos koeficientais, kas savo ruožtu pagerina atitvarų garso izoliacines savybes. Šių priemonių kompleksinis naudojimas garantuoja, kad net ir sublokuotuose karkasiniuose namuose neteks klausytis kaimynų barnių- garso izoliacija atitiks B garso klasę.
Namo šilumos akumuliacinės savybės
Diegiant alternatyvias šildymo sistemas, svarbiu rodikliu tampa pastato šilumos akumuliacinės savybės- kiek konstrukcijos akumuliuoja šilumos, ir kaip ją grąžina į patalpas. Teoriškai karkasinė statyba turėtų šiuo kriterijumi stipriai nusileisti. Galimybė mažesniais kaštais sumažinti būsto šilumos nuostolius, įsirengti rekuperacinę vėdinimo sistemą- su kaupu kompensuos šį karkasinės statybos minusą.
Verta atsižvelgti į tai, kad mūrinio namo statybai musuose dažniau pasirenkamas pigesnis variantas: naudojami siauri ir žemų akumuliacinių charakteristikų mūro blokai, montuojama medinė perdenginio konstrukcija, vietoje ekonomiško grindinio šildymo, įrengiamas radiatorinis. Tokiu atveju, mūrinio namo šilumos akumuliacinės savybės minimaliai skirsis nuo karkasinio.
Mitai apie karkasinius namus
"Karkasiniai namai nėra pritaikyti mūsų klimato zonai." Karkasiniai namai vienodai gerai saugo ir nuo karščio pietinėse JAV valstijose, ir nuo šalčio- atšiauraus klimato Kanados ar Skandinavijos regionuose.
"Karkasinis namas sudega per kelioliką minučių." Iki šiol tai kiekviena proga primenama "alytnamių" savininkams. Nepaisant pesimistinių prognozių, šie namai skaičiuoja jau ne vieną dešimtmetį. Keliasdešimt nukentėjusių dėl šios nelaimės, neįstengia persverti statistikos mūrinio namo naudai- netgi žinant visus "alytnamių" trūkumus, ir elementarių apsaugos sistemų nebuvimą. Be to, lieka klausymas- koks procentas karkasinių namų Amerikoje nukenčia nuo stichinių nelaimių ar gaisro, ir kodėl suniokotą namą amerikietis atstato vėl karkasinį, o ne mūrinį?
"Mano namai- mano mūrinė tvirtovė." Kiekvieną kartą, matant naujas kainas degalinėje, keičiasi ir pati "tvirtovės" savoka. Saugotis tenka vienintelio priešo- augančių būsto eksploatacijos išlaidų. Jei namo nebe planuojate panaudoti gynybai nuo kitų priešų- kuo gi skiriasi nudažyta siena mūriniame name ir karkasiniame? Greičiausiai sunku bus rasti skirtumą.
Karkasinė statyba yra racionaliausia statybos technologija: nieko nereikalingo- tik tai kas geriausiai atlieka savo funkcijas. Kitas svarbus privalumas- karkasinė statyba (geriau, nei bet kuri kita statybos technologija), geriausiai pritaikyta naujoms šiltinimo technologijoms (ne paslaptis- jos buvo kuriamos karkasinei statybai). Be visų kitų privalumų- tai pigiausias būdas pasistatyti Pasyvų namą (energijos sąnaudų klasės A+ ar A++). Nekeičiant konstrukcijos, o tik parenkant šiuolaikines izoliacines medžiagas, galima viršyti 25 cm lauko sienos šilumos perdavimo koeficiento reikšmę U= 0,10 W/m²K (R= 10,00 m²K/W).
Masyvioje statyboje naudojamos tvirtos, tačiau žemų šiluminių charakteristikų statybinės medžiagos. Retas, vien iš blokų pastatytas namas atitiktų netgi šių dienų reikalavimus. Siekiant sumažinti mūrinio namo šilumos nuostolius, tenka papildomai šiltinti fasadus. Šiuo atveju, mūras tėra brangus "rėmas", prie kurio tvirtinamas šiltinimas.
Masyvioji statyba gali konkuruoti tik mažai efektyvaus būsto statyboje. Kuo aukštesni reikalavimai būsto eksploatacinėms savybėms ir šilumos nuostoliams, tuo didesnis skirtumas galutinėje statybos kainoje- karkasinio būsto naudai.
Ilgaamžiškumas
Nepaisant masyviojoje statyboje akcentuojamo mistinio "tvirtumo"- jokio realaus privalumo mūrinis namas čia neturi. Keletas medinės statybos ilgaamžiškumo pavyzdžių:
Seniausias medinis namas Europoje. Pastatytas 1176 m. Šveicarijoje. Šiandien truputi apleistas, nes 1980 m. išsikraustė paskutiniai gyventojai. Toliau nuomoti savininkai neturi teisės, nes patalpų aukštis neatitinka reikalavimų. Kol kas savininkai kariauja su valstybe, tačiau greičiausiai viskas baigsis muziejumi. Šveicarijoje galima rasti keletą kaimų, kuriuose mediniai namai pradėjo skaičiuoti po penktą šimtmetį.
Seniausias iš eksploatuojamų, karkasinių pastatų "protėvis"- Fachwerkhaus'as. Statytas Vokietijoje 1346 m. Šiandien naudojamas kaip muziejus. Yra žinomas ir gerokai senesnis (statytas 1233 m.), tačiau šiandien jis tėra pastatų komplekso dalimi. Į seniausiojo "titulą" pretenduoja ir daugiau pastatų, nes pats seniausias iš eksploatuojamų (statytas 1300 m.) 1997 m. sudegė. Dar ir šiandien rasite "pilnus jėgų senukus" (statytas XVII a.), ar net galite juos įsigyti (statytas 1800 m.).
Ne pats seniausias pasaulyje, bet maksimaliai originalus karkasinis namas, statytas 1636 m.- statybos principai mažai kuo skiriasi nuo šiuolaikinių. Šiandien eksploatuojamas kaip muziejus.
Kai kuriems ir šiandien dar eksploatuojamiems karkasiniams namams ko gero ir tiek metų (tiksliau- šimtmečių) neduotumėte.
Lietuvoje taipogi rasite senosios medinės statybos pavyzdžių: pvz. 1746 m. pastatyta Beržoro Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčia.
Statybos kaina
Statantis karkasinį namą, kiekvienas sprendimas bus įgyvendinamas paprasčiau ir pigiau. Galite nesunkiai pasiskaičiuoti- investavę tokią pat sumą, karkasiniame name turėsite bent pora kambarių daugiau, nei mūriniame.
Nėra sunku rasti pagrindinę kainų skirtumo priežastį. Karkasinėje statyboje visos naudojamos medžiagos pasižymi puikiomis šilumos izoliacinėmis savybėmis, bei dažniausiai atlieka kelias funkcijas. Pvz. pagal šilumos laidumą rinkoje analogų neturinčios uždarų porų poliuretano ar polyisocyanurato termoputos, kartu pagerina konstrukcijos stabilumą 148 %, apsaugo karkasą nuo drėgmės, bei 100 % "užsandarina" namą. Tokiu universalumu negali "pasigirti" masyvioje statyboje naudojamos statybinės medžiagos- lauko sienos "buterbrode" labai ryškus "pasiskirstymas pareigomis".
Statybos terminai
Statantis mūrinį namą, statybos terminus įtakoja technologiniai reikalavimai- juk pvz. negalėsite glaistyti ir dažyti ką tik tinkuotos sienos. Musuose skaitoma puikiu pasiekimu, jei mūrinio namo statyba trunka pusę metų.
Karkasinė statyba neturi tokių suvaržymų. Daugelis darbų (pvz.- vidaus komunikacijų išvedžiojimas) vykdomi paraleliai. Paprastai procesas nuo užsakymo suformavimo iki įsikėlimo į naują būstą, trunka apie tris mėnesius. Per šį laikotarpį tik 2- 3 savaitės vyksta statybos darbai.
Kokybė
Karkasinių namų įvaizdžiui pakenkė pirmieji "garažiniai" bandymai. Ypač prastas sandarumas (labai retas namas galėtų pereiti "Blow Door" testą), "vaikščiojantis" bei "kalbantis" namas- tėra pasekmė mėgėjiškų bandymų imituoti amerikiečius, skandinavus ar vokiečius. Nesilaikant technologinių reikalavimų, kuriuos nustatė daugiau nei šimto metų amerikietiškos karkasinės statybos patirtis, vargu ar galima tikėtis tinkamos kokybės.
Mūrinę ir karkasinę statybos technologijas galima lyginti, kol pastarojoje šiltinimui naudojama mineralinė vata. Jei karkasiniame name šiltinimui pasirenkamos didelio tankio "nekvėpuojančios" termoputos- tai panaikina visus mūrinio namo "privalumus". Karkasinė statyba tampa "aukštesnės lygos žaidėju".
Vertės augimas
Verta peržvelgti paskutinio dešimtmečio kuro kainų augimo tendencijas. Naivu būtų tikėtis, kad neišvengiamai artėjant iškasamojo kuro eros pabaigai, nesikeis perkančiųjų būstą prioritetai. Jau šiandien matome pirmuosius požymius to, kad pagrindiniais pasirinkimo kriterijais tampa būsto šilumos nuostoliai ir eksploatacinės išlaidos, o "tvirtos sienos" po truputi juda į patį sąrašo galą. Šiandien verta rimtai apsvarstyti: ar investuoti į "tvirtą", su "amžinu" klinkerio fasadu mūrinį namą, ar analogišką sumą išleisti karkasiniam namui su gerokai mažesniu energijos poreikiu. Pastaruoju atveju savo vaikams paliksite ne "dinozaurą", o pigų eksploatacijoje, ir lengvai pritaikomą naujų šeimininkų poreikiams būstą.
Prestižas
Labai retas iš turtingiausių Amerikos žmonių gyvena ne karkasiniame name. Tai, kas pilnai tenkina Bill Gates poreikius (kuris jau pasistatė nebe pirmą karkasinį namą)- lietuviui kol kas nėra pakankamas prestižas.
Laikai keičiasi- ekonominė situacija pakoreguos ir tautiečių nusistatymus. Nepamirškime, kad artėja 2016 m., kai Pasyvaus namo standartai taps privalomais ES šalyse. Greičiausiai tai įves atitinkamas korekcijas iki tol statyto būsto vertinime.
Gaisringumas
Kas bandė įdegti ugnį- laužą ar židinį- žino kaip sunku priversti įsidegti didesnį už skiedrą medžio gabalą. Pasistengus, karkasinį namą galima padegti- tačiau vargu ar išsiversite be degimą skatinančio katalizatoriaus. Kitu atveju tikimybė maža. Iš visų pusių medinį karkasą saugo tik nedegios ar degimą nepalaikančios medžiagos. Jei pageidaujate jaustis dar saugiau- galite pasirinkti ugniai atsparias plokštes, visiškai nedegią lauko apdailą.
Gaisro metu pirmiausia dega baldai, užuolaidos ir pan. Išsiskiriantys nuodingi dūmai, sumažina galimybes išgyventi nepriklausomai nuo to, ar namas mūrinis, ar karkasinis.
Standartiškai karkasiniai namai komplektuojami modernia priešgaisrine įranga- neretai to gali pareikalauti bankas ar draudimo bendrovė. Tai ne tik saugos Jūsų turtą, bet ir Jus su šeima. Vargu ar planuotumėte įsirengti tokių charakteristikų įrangą mūriniame name.
Rekonstrukcija
Perkelti pertvaras, padidinti/sumažinti langų nišas, pakloti naujus kabelius- karkasiniame name visą tai atliksite greičiau, pigiau ir be kalno statybinių šiukšlių. Visada galėsite pastatyti priestatą taip, kad jis atrodys ne kaip prielipa, o organiškai susilies su senu- parinkti analogiškus lauko apdailos variantus bus paprasta (net ir tobulindami produktą, gamintojai išsaugo spalvų gamas). Svarbus karkasinio namo privalumas yra tai, kad po bet kokios rekonstrukcijos, pastato konstrukcija visada išliks vienalytė.
Mikroklimatas
Nepaisant to, kokia statybos technologija buvo panaudota- tik mechaninė ventiliacija palaiko maksimaliai komfortišką mikroklimatą patalpose. Skirtumas tas, kad įrenginėjant mechaninį vėdinimą karkasiniame name, neteks sienų "štrabuoti"- ventiliacijos kanalai sumontuojami atitvarų montavimo metu. Taip sutaupoma nemaža dalis sumos, reikalingos visai sistemai įsirengti. Karkasiniame name ženkliai mažesni ir mechaninio vėdinimo sistemos eksploataciniai kaštai- sistemai nebereikia "siurbti" drėgmės iš atitvarų.
Vertės atstatymo išlaidos
Jokia statybos technologija šiuo punktu neturi kokio tai privalumo. Jei apdailai nesirenkamas medis- kitos medžiagos nereikalaus didesnių vertės atstatymo kaštų. Jei Jus netenkins pvz. lauko apdailos medžiagų standartinės garantijos- gamintojų asortimente dažniausiai rasite šiek tiek brangesnius (kokybiškesnius) gaminius, siūlomus su "Lifetime" garantija.
Garso izoliacija
Masyvioji statyba čia turi privalumą. Mūras geriau "sugeria" garsą nei standartinė karkasinė siena. Siekiant kompensuoti šį trūkumą, šiltinimui galima pasirinkti didelio tankio termoputas, naudoti garso izoliacinės plokštės. Karkasinės lauko sienų "buterbrodą" sudaro mažiausiai 6 sluoksniai statybinių medžiagų su skirtingais garso absorbcijos koeficientais, kas savo ruožtu pagerina atitvarų garso izoliacines savybes. Šių priemonių kompleksinis naudojimas garantuoja, kad net ir sublokuotuose karkasiniuose namuose neteks klausytis kaimynų barnių- garso izoliacija atitiks B garso klasę.
Namo šilumos akumuliacinės savybės
Diegiant alternatyvias šildymo sistemas, svarbiu rodikliu tampa pastato šilumos akumuliacinės savybės- kiek konstrukcijos akumuliuoja šilumos, ir kaip ją grąžina į patalpas. Teoriškai karkasinė statyba turėtų šiuo kriterijumi stipriai nusileisti. Galimybė mažesniais kaštais sumažinti būsto šilumos nuostolius, įsirengti rekuperacinę vėdinimo sistemą- su kaupu kompensuos šį karkasinės statybos minusą.
Verta atsižvelgti į tai, kad mūrinio namo statybai musuose dažniau pasirenkamas pigesnis variantas: naudojami siauri ir žemų akumuliacinių charakteristikų mūro blokai, montuojama medinė perdenginio konstrukcija, vietoje ekonomiško grindinio šildymo, įrengiamas radiatorinis. Tokiu atveju, mūrinio namo šilumos akumuliacinės savybės minimaliai skirsis nuo karkasinio.
Mitai apie karkasinius namus
"Karkasiniai namai nėra pritaikyti mūsų klimato zonai." Karkasiniai namai vienodai gerai saugo ir nuo karščio pietinėse JAV valstijose, ir nuo šalčio- atšiauraus klimato Kanados ar Skandinavijos regionuose.
"Karkasinis namas sudega per kelioliką minučių." Iki šiol tai kiekviena proga primenama "alytnamių" savininkams. Nepaisant pesimistinių prognozių, šie namai skaičiuoja jau ne vieną dešimtmetį. Keliasdešimt nukentėjusių dėl šios nelaimės, neįstengia persverti statistikos mūrinio namo naudai- netgi žinant visus "alytnamių" trūkumus, ir elementarių apsaugos sistemų nebuvimą. Be to, lieka klausymas- koks procentas karkasinių namų Amerikoje nukenčia nuo stichinių nelaimių ar gaisro, ir kodėl suniokotą namą amerikietis atstato vėl karkasinį, o ne mūrinį?
"Mano namai- mano mūrinė tvirtovė." Kiekvieną kartą, matant naujas kainas degalinėje, keičiasi ir pati "tvirtovės" savoka. Saugotis tenka vienintelio priešo- augančių būsto eksploatacijos išlaidų. Jei namo nebe planuojate panaudoti gynybai nuo kitų priešų- kuo gi skiriasi nudažyta siena mūriniame name ir karkasiniame? Greičiausiai sunku bus rasti skirtumą.
Lyginant karkasinį ir mūrinį namą, išskirčiau šiuos medinio (karkasinio) namo trūkumus: medinis namas – medis tai „gyvas“ daiktas, keičiantis sezonams (temperatūroms, drėgnumui) keičiasi jo matmenys. Žiūrint pro konstrukcinę prizmę, matmenų keitimasis duoda nesandarumą, ko pasekoje turėsime šiluminius, garsinius nuostolius, diskomfortą. Medinių namų gaisrinis atsparumas yra labai prastas. Gaisro (žaibo) atveju, dažniausiai lieka tik pamatai. Priduodant medinį namą eksploatuoti, būtinas žaibolaidis. Taip pat - grybelių, pelėsių, graužikų didesnė įsiveisimo tikimybė. Vis dėl to, įvertinant klimato atšilimą, jau ir Lietuvoje didėja uraganų (liūčių) tikimybė, medinis namas išlikti ant žemės paviršiaus turės mažiau šansų. Žiūrint turto vertintojų žvilgsniu, mūrinis namas visada bus vertingesnis, tarnavimo laikas bus ilgesnis, aptarnavimo kaštai mažesni.
Nėra taip paprasta pasakyti, koks geresnis. Pasirinkimą dažnai lemia kaina. Ir viena ir kita statyba turi savų privalumų ir minusų. Nemanau, kad svarbiausias kriterijus čia yra mūsų klimatas. Projektuojant pastatą, pasirenkama konstrukcija bei medžiagiškumas. Ne visas idėjas galima įgyvendinti medinio karkaso pastatuose ir atvirkščiai. Taip pat įdomu, kokioje vietoje Jūsų sklypas, nes pastatas turėtų derėti Jūsų aplinkoje. Geriausia pradėti nuo projektavimo ir tada bus aiškiau.
Lina P., Namų projektavimas
Karkasinis, žinoma, imlesnis klimatui (drėgmė, karštis) - jis daugiau „vaikšto“, deformuojasi, kebliau viduje montuoti baldus, įranga ir pan. (iš anksto reikia numatyti laikanti karkasą), mūras visuomet patvaresnis, bet sąlyginai ir kaina didesnė. Šioms medžiagoms atsvara - klijuoto medžio rąstai (20 cm), laiko šilumą, iš karto vidaus ir lauko apdaila bei laikanti konstrukcija.
Karolis, Namų projektavimas