Individualių namų statyba
Namo statyba. Ką rinktis – plytas ar blokelius?
Nusprendus statyti mūrinį namą, iškyla aktualus klausimas „iš ko statyti?“. Daugelis planuojančių pradėti statyti savą, individualią erdvę, pradeda dvejoti tarp dviejų populiariausių pasirinkimo galimybių – galimybės statyti iš plytų ar blokelių. Kas naudingiau, pigiau ir reikalauja mažesnių darbo sąnaudų? Trumpai pabandysime tai aptarti. Namo statyba iš plytų
Mūrinio namo statyba iš plytų – tradicinis individualių namų savininkų pasirinkimas. Tačiau, norint pradėti statyti namą iš plytų, būtina atkreipti dėmesį , jog lyginant su statyba iš blokelių, šiame procese sunaudosite daugiau skiedinio, kadangi būtina užpildyti ir vertikalius, ir horizontalius tarpus tarp plytų. Tam, žinoma, prireiks ir daugiau tikslumo, padidės darbo ir laiko sąnaudos.
Mūrijant iš plytų, būtina atkreipti dėmesį ir į oro temperatūros sąlygas: nerekomenduojama mūryti per lietų, ar esant minusinei temperatūrai. Atkreiptinas dėmesys ir į kalkių – cemento skiedinio tvirtumą – būtina pasirinkti ne per skystą skiedinį, mat kitaip, plytos tiesiog nesilaikys, „nesukibs“ viena su kita.
Taip pat aktualus klausimas renkantis plytas namo statyboms – plytos akytumas. Akytos plytos masė mažesnė, todėl mažesnė apkrova tenka ir pamatui – tai jų privalumas. Tačiau, jei mūrijant tokias plytas, į jų ertmes netyčia patenka skiedinio, jos tampa šaltesnės. Visgi, gerai žinoma, jog plytos pasižymi itin geru atsparumu cheminiam ir atmosferos poveikiui, gniuždymui, taigi, yra ilgaamžė ir tvirta medžiaga, dar dažnai naudojama vidinėms namo sienoms, ar išorinei sienų apdailai.
Namo statyba iš blokelių
Namo statybai iš blokelių, galima rinktis iš gausybės jų rūšių: keraminių, silikatinių, keramzitinių, akytojo betono (dujų silikato) blokelių. Kiekvienas jų pasižymi skirtingomis atsaprumo drėgmei, šalčiui, savybėmis, šiluminiu pralaidumu, tačiau vertinant blokelius bendruoju aspektu, galima paminėti, jog namo statybos iš jų privalumas – lengvas ir patogus statybos procesas, kuris, lyginant su statybos darbais iš plytų, reikalauja kur kas mažesnių darbo ir laiko sąnaudų. Mažas medžiagų, t. y. skiedinio sąnaudas garantuojantis mūrijimo iš blokelių privalumas – pakankamai masyvūs blokelių išmatavimai (lyginant su plytomis) bei būtinumo dengti vertikalius plyšius tarp blokelių, nebuvimas. Blokeliai, šiuo atveju, jungiami įlaidomis, taip siekiant išvengti šalčio tiltų. Tuo pačiu, nesant minėtojo būtinumo dengti vertikalius plyšius, išvengiama daugybės drėgmei ir salčiui laidžių „siūlių“. Oro tarpai, esantys blokelių viduje, veikia kaip šilumą sulaikantis veiksnys, taigi, šilumunės energijos sutaupymo galimybės šiuo atveju, smarkiai padidėja.
Svarbu tik atminti, jog mūryti iš blokelių, reikia esant temperatūrai nuo +5 oC iki +30 oC (prie žemesnės kaip +5 oC temperatūros – nepatartina). Mūrijant žiemą, naudojami skiediniai turi būti su priedais prieš užšalimą ir tvirtesni, nei statant vasaros metu.
Visgi, kad ir kokie greiti ir patogūs mūrijimo darbai būtų dirbant su blokeliais, čia taip pat galima įžvelgti dvejopo pasirinkimo galimybių. Kai kurie jų pasižymi geresnėmis šilumos izoliacijos savybėmis, kiti – yra lengvesni ir ne tokie stabilūs, treti yra atsparesni gniuždymui ar patvaresni šalčio ciklų atžvilgiu. Visgi, svarbu įsidėmėti, jog jau iškilus namo sienoms, jas visvien teks šiltinti. Renkantis sienų konstukciją, svarbiausia nepamiršti, kad iš ko bemūrisite, sienos šiluminės savybės, labiausiai priklausys nuo apšiltinimo medžiagos (jos storio, teisingo sumontavimo).
Kalbant apie apšiltintos sienos apdailą, vėlgi, pravartu skaičuoti ir vertinti kiekvienos medžiagos savybes ir galimas darbo, laiko sąnaudas. Apdailai, šiuo atveju, besirenkamos daugiausia plytos, taip pat kelia iššūkių: pasirinkus apdailą plytomis, reikia atkreipti didelį dėmesį į jų vienodumą. Neretai plytos, esančios skirtinguose padėkluose, yra skirtingo margumo, skaldymo, taigi, atliekant apdailos darbus, naudokite plytas iš kelių padėklų vienu metu. Atliekant plytų sienos apdailos darbus, vertikalius, horizontalius tarpus tarp jų, galima tepti ir kitokios, su plytomis derančios spalvos mišiniu, tačiau tai, vėlgi, reikalauja lėšų, darbo ir laiko sąnaudų.
Taigi, apibendrinant galima teigti, jog šiandien kapitalinių, laikančiųjų namo sienų statybai, siūloma gausybė pasirinkimo variantų. Dažniausiai namo išorinėms sienoms mūryti renkamasi blokelius, dėl mažesnių darbo ir laiko sanaudų. Vidinėms sienoms mūryti geriau rinktis plytas arba mažesnių išmatavimų blokelius. Taip sutaupoma vidinių patalpų erdvė.
Toliau reikia įvertinti, kurios medžiagų savybės jums yra svarbiausios ekologiškumas, šiluminė varža, laiko sąnaudos, ilgaamžiškumas ar kt. Jeigu pagrindinis argumentas renkantis medžiagas sienų mūrijimui yra kaina, tai reikia tiksliai suskaičiuoti, įvertinti visas medžiagų, darbo sanaudas ir nuspręsti, ką galiausiai pasirinksite. Taip pat nepamirškite, kad nuolat kinta ne tik blokelių ar plytų kaina bet ir darbo užmokestis darbininkams. Tik tada galėsite racionaliai priimti sprendimą.