Nendrinis stogas ir jo dengimo eiga

Prieš dešimtmetį Lietuvoje nendrinius stogus buvo galima pamatyti tik etnografijos muziejuose. Bet paskutiniais metais nendrėmis vis dažniau dengiamos užmiesčio sodybos ir gyvenamieji namai. Nendrinis stogas nepaprastai dekoratyvus, be to, jis tinka rąstiniam namui ne tik dėl puikios išvaizdos, bet ir dėl pakankamai didelio svorio.Nendrinis stogas ir jo dengimo eiga

Senovėje daugelį stogų dengdavo šiaudais, nendrės buvo naudojamos tik pamary ar prie
didesnių ežerų. Šiuolaikinių stogų statyboje naudojamos tik nendrės. Jos yra daug tvirtesnės ir atsparesnės drėgmei nei šiaudai, kadangi auga vandenyje. Nendrės stogams dengti pjaunamos Elektrėnų, Ignalinos, Zarasų rajonų paežerėse, pamario krašte, taip pat atvežamos iš Lenkijos, Latvijos, Ukrainos.

Nendrinio stogo savybės

Nendriniai stogai gerai apsaugo namą nuo lietaus ir sniego. Tai lemia nendrių atsparumas drėgmei, iš viršaus augalas nepermirksta. Įmerkus nendrių galus į vandenį, drėgmė prasiskverbia į pluoštą tik 3-5 cm. Tačiau stogo konstrukcijoje lietus ir sniegas slenka nendrės stiebu žemyn, pasiekia stogo kraštą ir nulaša nuo stogo, nepatekdamas į stiebo vidų. Tai lemia stogo užbaigimo konstrukcija - kraštas suformuojamas 45 laipsnių kampu arba statmenai sienai. Nendrių stogų dengimo storis gali būti 30-35 cm. Nendrės yra atsparios neigiamam atmosferos poveikiui - drėgmei, UV saulės spinduliams. Tai leidžia joms išlaikyti gerąsias stogo savybes net iki 50 metų. Žinoma, namas neturėtų būti medžių šešėlyje. Nendrinio stogo tarnavimo laiką galima pailginti jį nuolat prižiūrint. Geros nendrinio stogo termoizoliacinės savybės leidžia mūsų klimato juostoje apsieiti be papildomo šiltinimo. Nendrės turi nemažą šilumos laidumo koeficientą. 30 cm storio nendrinis stogas prilygsta 10 cm storio mineralinės vatos sluoksniui. Dar viena savybė, kuria pasižymi nendrinis stogas, - tai gera garso izoliacija.

Lietuvoje nendrinių stogų dengimo specialistų nėra daug. Šioje srityje gero meistro vertė nustatoma skaičiuojant uždengtus stogus, o ne darbo metus. Taigi, nendrinio stogo įrengimo laikas ir galutinė kokybė priklauso nuo dviejų dalykų - žaliavos kokybės ir dirbančių žmonių kvalifikacijos. Vidutinio dydžio namo stogą (200 kv. m) geri meistrai uždengs per porą savaičių. Pasirinkus nendrinį stogą, mūsų įmonės specialistai padės atsakyti į visus klausimus, kurių iškyla nendrėmis dengtuose namuose įrengiant stoglangius, langus ir kaminus, darant kraigą.

Svarbu! Nendrinio stogo nuolydis negali būti mažesnis nei 35 laipsniai. Didinant stogo nuolydžio kampą, ilgėja ir stogo ilgaamžiškumas. Geriausi yra stogai, kurių nuolydis sudaro 45 laipsnių kampą.

Medžiagos paruošimas

Nendrių sluoksnio storis tiesiogiai priklauso nuo stogo polinkio kampo ir nendrių ilgio. Kuo storesnis nendrių sluoksnis yra klojamas, tuo mažesnį polinkio kampą įgauna tvirtinamos ant stogo nendrės. O būtent polinkio kampas turi įtaką geram kritulių vandens nutekėjimui.

Nendrės pjaunamos žiemą, kai vandens telkinius dengia ledas. Anksčiau, siekiant paspartinti pjovimą, buvo naudojamos rogės, kurių priekyje buvo įtaisomas dalgis ar kitas aštrus įnagis. Stumiant roges per nendrių savašyną stiebai gražiai suguldavo į roges. Vėliau nendrės būdavo džiovinamos ir rišamos į 150-180 cm ilgio pėdelius. Geriausiai stogui tinka nendrės, kurių stiebo skersmuo pjūvio vietoje yra 5-10 mm.

Stogo dengimas

Nendrės gali būti klojamos tiesiog ant grebėstų arba ant OSB plokščių. Dažniausiai prie pakalimo dar yra tvirtinami ilginiai, kurie suteikia galimybę natūraliai cirkuliuoti orui apatinėje nendrių stogo dangos dalyje ir neleidžia susidaryti drėgmei viduje. Plėvelės naudoti nereikia. Pirmiausia 60 cm apimties nendrių pėdeliai tolygiai išdėstomi ant stogo paviršiaus. Paskui jie perpjaunami ir paskleidžiami ant grebėstų. Nendrės prie stogo grebėstų prispaudžiamos kartimis, kurios pritvirtinamos viela. Norint suteikti stogui reikiamą pavidalą nendrės plūkiamos. Paskui klojamas dar vienas sluoksnis, jis vėl plūkiamas ir vėl tvirtinamas. Galiausiai nendrių sluoksniai sulyginami specialiu metaliniu įtaisu ir sutvirtinami 1,2 mm cinkuota arba 1,2 mm nerūdijančio plieno viela. Nepanaudotos žaliavos praktiškai nelieka: ilgi stiebai sunaudojami pagrindiniam stogo sluoksniui, o trumpesni - stogeliams, detalėms, kampams formuoti. Stogo krepšiuose (piltuvuose) dėl natūralaus nuolydžio sumažėjimo ir padidėjusio kritulių vandens kiekio daromas didesnis dangos storis. Stogdengiai dirba ant lentų, virvėmis pritvirtintų prie kraigo, o iki jų palipama pastoliais ir kopėčiomis. Nendrinio stogo kraigą užbaigti galima
keliais būdais:

Viržėmis. Šis kraigo užbaigimas plačiai naudojamas Skandinavijos šalyse. Lietuvoje taip pat yra gana populiarus dėl žemos kainos.

Čerpėmis. Vertikaliai klojamos kelios čerpių eilės. Šis būdas populiarus Olandijoje. Galimos 2 čerpių spalvos - raudona ir pilka. Palyginti su viržėmis dengtu kraigu, šis baigimo būdas yra gerokai brangesnis.

 

 

Gaukite pasiūlymus
Iš viso buvo pateikta 413684 pasiūlymų
Peržiūrėti
Užduokite klausimus ekspertams
Registruotų ekspertų 3350
Iš viso buvo užduota 174621 klausimų