Gaukite pasiūlymus
iš 75 specializuotų įmonių Pamatų įrengimas
Kiek kainuotų pamatai 220 kv.m namui
Klausimas:
Norėjau pasiteirauti dėl pamatų pasirinkimo ir kainos. Ruošiuosi statytis vieno aukšto, 17x15m, mūrinį namą. Apytikslis pamatų ilgis būtų 110 m. Gruntas - normalus. Kokio tipo pamatus rekomenduotumėte rinktis ir kokia būtų tokių pamatų kaina?
Komentarai:
Jūsų atveju, idealiausia išeitis būtų plokštuminiai pamatai. Kaina apytiksliai būtų apie 15 000 Eur, su cokolio apdaila, geru apšiltinimu (R varža 5,2 m2 K/W), juodgrindėm ir išvedžiotais visais santechnikos taškais, su darbais ir medžiagom. Tik neaišku dėl grindinio šildymo, reikalingas jis Jums būtų ar ne?
Pamatų srityje sunku surasti ekonomiškesnį bei racionalesnį sprendimą, kaip atskirai stovintys gręžtiniai ar kitokie poliniai pamatai, kurie vėliau apjungiami pamatinėmis sijomis, sutapdintomis su namo cokoline dalimi. Tačiau, kaip ir kiekviename darbe, viską gali sugadinti elementarus neprofesionalumas. Ypač svarbus vaidmuo šiuo atveju tenka projektuotojams, nes tik nuo jų priklauso, ar tie pamatai bus išdėstyti saikingai bei racionaliai, nenusižengiant elementariems projektavimo principams ir neprikaišiojant jų kur nereikia – po langais ir kitomis sienų angomis, kaip neretai pasitaiko, ar jų išdėstymas bei koncentracija atitinka esamoms apkrovoms konkrečioje statinio vietoje. Be viso to, nežiūrint tinkamo projekto, pamatai dar turi būti ir tinkamai įrengti. Vienaip yra, kai į išgręžtą duobę betonas suverčiamas aklai, per daug nesigilinant apie tokio pamato pagrindą sudarančio grunto kokybę, ir visiškai kitaip – kai kiekvienoje pamato vietoje atliekamas grunto testavimas, dar kitaip vadinamas pagrindo kokybės kontrole, kuri ypač akcentuojama geotechninio projektavimo europiniame standarte Eurocode7. Visa tai, be abejo, turi atsispindėti ir pamatų kainoje. Jeigu gruntinės sąlygos po pastatu pakankamai palankioms, o ir projektas yra tinkamai paruoštas, tai, atsižvelgiant į pasikeitusias šių dienų kainas, nagrinėjamam pamatų tipui darbų kainą galima laikyti tikrai objektyvia, kai skaičiuojant užstatomo ploto vienetui po pastatu pamatams tenka nuo 35 iki 45 Eur/m² , be PVM. Gautą skirtumą šioje kainoje, t.y. net apie 25%, kaip pasirodo, lemia pastato architektūrinis sprendimas – kuo įmantresnis namo išplanavimas, tuo daugiau pamatų reikia tam pačiam plotui užstatyti, tuo didesnė ir jų įrengimo kaina. Ir priešingai, mažiausiai pamatų reikia paprastos, stačiakampės plane konfigūracijos pastatui. Nurodyta pamatų įrengimo kaina gali padidėti dar 25% ar net daugiau, jeigu po statomu pastatu pasitaiko ypač nepalankios gruntinės sąlygos. Atsižvelgiant į tai kas pasakyta, pamatų įrengimo kaštams dar labiau sumažinti tiesiog nebelieka iš ko, nebent darbų kokybės bei jų patikimumo sąskaita. Nors tai ir nusikaltimas, tačiau šiais visuotinio taupymo laikais jo ne tik nevengiama, bet dargi sąmoningai to siekiama. O šio “taupumo” rezultatų ilgai laukti netenka – namo statybos darbams artėjant į pabaigą, kaip taisyklė, jie pasireiškia plyšių sienose pavidalu, kai panašių brokdarių ir pėdos būna ataušusios.
Dr. R., Pamatai
Pamatų tipo pasirinkimas priklauso nuo grunto (dažniausiai daromi geologiniai grunto tyrimai, tam, kad nustatyti gręžtinių pamatų gylį) - ir tai yra labai svarbus klausimas. Labai retai, bet pasitaiko atvejų, kai gręžtinių pamatų įrengimas neįmanomas arba yra labai brangus dėl grežinių gylio. „Normalus“ gruntas - dar neaišku, kad yra pakankami tankus ir stabilus gręžtiniam pamatui. Todėl, norėdami sutaupyti laiko, medžiagų, nervų ir ateityje išvengti problemų su namo „sėdimu", sienų trūkinėjimu, padarykite grunto tyrimus. Turint tyrimus, galima spręsti, kokio tipo pamatus padaryti pigiau: ar tai bus optimalūs gręžtiniai pamatai su rostverku, ar tai bus juostiniai pamatai (g/b/blokų) arba kt. Kiekvieno pamato kainą skaičiuojame individualiai, kadangi kaina priklauso nuo objekto konstruktyvinių ypatumų, atstumų, privažiavimo sąlygų ir t. t. Šiai dienai, vidutinė gręžtinių pamatų kaina (technika, darbai, medžiagos, transportas, firminiai klojiniai) yra ~220 Eur/m3 be PVM. Darant gręžtinius pamatus, išlošiamas m3 kiekis. Juostinių pamatų atvieju, m3 kiekis tam pačiam objektui, bus didesnis, tačiau įrenginėjant juostinius, surenkamujų g/b blokų pamatus, jų įrengimo kaina už m3 yra šiek tiek mažesnė, todėl viską reikia skaičiuoti ir pasirinkti optimaliausia variantą.
Elena, Betonavimo darbai