Kitos statybos paslaugos

Kaip pagerinti darbų saugos organizavimą statybų įmonėse?

Vien praėjusią vasarą Lietuvoje statybvietėse žuvo trys darbuotojai, du nukritę nuo didelio aukščio, o trečias darbuotojas buvo mirtinai sužeistas užvirtus montuojamai perdangai. Lietuvos statistikos duomenimis per metus darbe žūsta virš 20 asmenų, dar daugiau yra sužeidžiami. Atsakomybė už darbuotojų sveikatą tenka darbdaviui ar jo įgaliotam asmeniui. Nesilaikant įmonėje saugos ir sveikatos reikalavimų nelaimės atveju gali grėsti laisvės atėmimas iki 8 metų. Kaip pagerinti darbų saugos organizavimą statybų įmonėse?

Darbų saugos mokymų ir reikalavimų vykdymu visų pirma turi rūpintis įmonių vadovai. Šioms pareigoms dažnai paskiriamas atsakingas asmuo. Tačiau vėl kyla rūpestis - ar atsakingas asmuo turi pakankamai profesinių kompetencijų, ar pareigos atliekamos tik formaliai, ar visi dokumentai yra tvarkingi? Dažniausiai šie klausimai keliami prieš Darbo inspekcijos auditą ar jau atsitikus nelaimingam įvykiui.

Įmonės UAB “Prosafety” įkūrėjas ir vadovas Evaldas Pagojus ragina nelaukti nelaimingo atsitikimo, nes darbo vietos saugumą ir darbuotojų sveikatą užtikrinti galima žymiai lengviau ir paprasčiau, pasitelkiant išmaniąją programėlę “E-safety”. Žinoma, svarbūs ir reguliarūs darbuotojų mokymai, kuriuos vestų patyrę specialistai, reikalingos konsultacijos, auditai. Visa tai gali atlikti ilgametę patirtį turinčios darbų saugos ir sveikatos konsultavimo įmonės. Tokiu būdu darbdavys užtikrina saugią aplinką savo darbuotojams.

Kalbiname E-Safety išmaniosios programėlės kūrėją E. Pagojų apie jos galimybes ir naudą užtikrinant įmonėje darbų saugą.

1. Ar galėtumėte išvardinti keletą pasikartojančių darbų saugos pažeidimų, klaidų įmonėse, kurias pašalinus nelaimingų atsitikimų skaičius sumažėtų?

Dažniausiai konsultacijų, mokymų ir audito metu susiduriame su šiais trūkumais įmonėse:

a) Neįvertinama profesinė rizika. b) Trūksta dėmesio darbų saugai, įmonės viduje niekas nekontroliuoja procesų arba jie vykdomi tik formaliai, darbo vietos nėra deramai prižiūrimos, kad nekeltų pavojaus darbuotojo sveikatai.

2. Kokie procesai įmonėms sunkiausi, kad užtikrinti profesionalią darbų saugą (DS)?

Sunkiausia yra sekti įstatymų pokyčius ir optimizuoti, atnaujinti darbų saugos dokumentaciją. Pirmiausia reikėtų įsivesti vidinę darbų saugos procesų kontrolę ir darbo vietų kontrolę. Tai reikalauja daug laiko, profesionalumo. Kai kurios įmonės nepajėgios tiek pastangų skirti darbų saugai, todėl mes sukūrėme informacinę sistemą, kuri skirta valdyti, prižiūrėti darbuotojų saugos ir sveikatos dokumentus. Su šia sistema galima sutaupyti 90 % pastangų ir laiko nei dirbant įprastai.

3. Kokias problemas norėjote išspręsti sukurdami E-safety programą?

E-safety programa padeda:

a) Tinkamai stebėti ir laiku spręsti vidinius įmonės darbų saugos procesus. b) Realiuoju laiku matyti, kokia situacija įmonėje.

Įmonės vadovui nereikia klausinėti savo darbuotojų ar peržvelgti daugybės dokumentų tam, kad sužinotų, ar deramai užtikrinamas darbuotojų saugumas. Užtenka peržvelgti E-safety sistemą, kurioje fiksuojami visi procesai, valdomi dokumentai. Taip sutaupoma ir laiko, ir energijos.

Programa patogi tuo, kad yra universali, ją sėkmingai galima naudoti įvairiose srityse – nuo gydymo įstaigų iki statybų, pramonės įmonių.

4. Kaip E-safety palengvina darbų saugos vykdymą?

Visa darbų saugos dokumentacija yra vienoje saugioje vietoje. Realiuoju laiku matoma situacija visoje įmonėje ir nutolusiuose padaliniuose. Vadovas programoje mato, kas ir kada ves mokymus, kokios ir kam išduotos asmeninės apsaugos priemonės (AAP), kuriam darbuotojui reikia praeiti sveikatos patikrą.

Per informacinę sistemą darbuotojai labai lengvai gali naudotis instrukcijomis ir kita DS dokumentacija saugiam darbui atlikti. Praktiniai mokymai gali būti organizuojami nuotoliniu būdu, tai labai patogu.

6. Šiandieną Lietuvoje ne mažai dirbančių ukrainiečių ir kitų šalių specialistų – ar jie taip pat galės naudotis E-safety jiems artima kalba?

Taip, šia programa gali naudotis užsieniečiai, kalbantys anglų, rusų kalbomis. Ateityje planuojame paslaugas teikti latvių ir lenkų kalbomis.

7. Kokios dar problemos nėra išspręstos darbų saugos srityje, ar ruošiatės tam konkrečiai tobulindami programą?

E-safety sukurta taip, kad ją lengva pritaikyti įvairių sričių įmonių DS poreikiams. Mes visada kreipiame dėmesį į klientų poreikius ir tobuliname savo sistemą, plečiame jos funkcionalumą.

Kartais klientai, pirmą kartą pasinaudoję informacine sistema nustemba sužinoję, kad daug darbuotojų neturi AAP. Mes raginame tinkamai pasirūpinti DS ir taip sumažinti sužeidimų ir mirčių darbovietėse skaičius.

Parengta pagal Prosafety medžiagą