Pasyvūs namai
Pasyvusis daugiabutis - šiltinimas tinkuojamaja sistema
Pasyvusis daugiabutis - visiškai įmanomas dalykas. Jau kone klasikinis pavyzdys yra prieš keletą metų iki nulinių šildymo išlaidų BASF koncerno renovuotas senas daugiabutis namas Liudvigshafene, Vokietijoje. Toks namas yra tolesnė pasyviojo namo plėtotės pakopa: pastatas ne tik tenkina pasyviojo namo reikalavimus, bet ir nedidelį šildymui reikalingą energijos kiekį pasigamina pats.
Nedidelis energijos kiekis, reikalingas butams šildyti, gaunamas iš ant namo stogo įrengtų fotovoltinių baterijų. Karštam vandeniui ruošti reikalingą energiją tiekia ant pietinės namo sienos įrengti saulės kolektoriai. Gerą oro kokybę laiduoja rekuperacinė vėdinimo sistema.
Šildymo sistema integruota į langus. Vidinis trisluoksnio lango stiklas padengtas nematomu, nepaprastai plonu elektrai laidžiu metalo sluoksniu. Veikiamas žemos įtampos, šis sluoksnis įšyla ir skleidžia malonią šilumą. Siekiant išvengti šilumos praradimo lauko kryptimi, išorinis lango stiklas padengtas spinduliavimą atspindinčiu sluoksniu. Komfortiška patalpos temperatūra taip pasiekiama greičiau ir mažesnėmis energijos sąnaudomis, palyginti su tradicine šildymo sistema. Šildyti langus tokiame name teprireikia epizodiškai, kai lauke nusistovi ypač žema temperatūra.
BASF daugiabutis namas apšiltintas išorine sudėtine termoizoliacine tinkuojamąja sistema su pilkšvuoju polistireniniu putplasčiu, atitinkančiu UAB „Kauno šilas" gaminamą ypač efektyvią termoizoliaciją „Šiloporas Neo". Palyginti su vėdinamąja, tokia sistema daug pranašesnė ir kaina, ir kokybe. Tai liudija ir masinis tokios sistemos taikymas, pavyzdžiui, Vokietijoje, kur ji pasiteisino kaip optimali kainos ir kokybės santykio aspektu. Vertinant kainą, tinkuojamoji sistema kone per pusę pigesnė už vėdinamąją. Negana to, kaip rodo, pavyzdžiui, VšĮ „Ecovizija" atlikti termoviziniai tyrimai, taikant tinkuojamąją sistemą su polistireniniu putplasčiu pasiekiami daug geresni šilumos taupymo rezultatai už vėdinamąją.
Ar Lietuvoje dabar prasminga renovuoti arba statyti daugiabučius namus, tenkinančius pasyviojo namo standarto reikalavimus? Štai Alytuje UA B „Alkesta" neseniai renovuoto daugiabučio efektyvumas siekia 67 proc. Pasak „Alkestos" Statybinių medžiagų gamybos padalinio vadovo Giedriaus Raškausko, toks rezultatas gautas taikant palyginti nesudėtingas priemones, tarp jų tinkuojamąją sistemą „Šiloporas Neo" termoizoliacijos pagrindu, o rezultatas nedaug atsilieka nuo pasyviesiems namams taikomų reikalavimų. Gyventojų vertinimu, investicija turėtų atsipirkti per aštuonerius metus.
Energetikų g.12, Kaunas
Parduotuvė „Šiloporas“
Šilo g.1, Kalakutiškės, Rietavas