Rekuperatoriai
Šviežias oras = Rekuperatorius. Kas tai?
Šių dienų dažna problema tampa užterštumas. Tai didžiulė problema ne tik pačiai atmosferai, tačiau tai daro įtaką ir žmogaus savijautai. Nuovargis, galvos skausmai ar noras būti kuo toliau nuo ,,verdančios“ kasdienybės žmogų priveda prie negatyvių emocijų, greitesnio emocinio nei fizinio nuovargio, o tai lygu darbo neefektyvumui. Sutikime, kad trumpas poilsis gamtoje daug daugiau suteikia produktyvesnio poilsio, nei atostogos didmiestyje.
Problema = sprendimas
Gera atmosfera namuose, gyvenant net ir didmiestyje yra būtina. Sprendimas – patalpų vėdinimas.Tačiau tuomet iškyla problema: žiemą pravėrus langą šaltą, o vasarą – per karštą, taip pat gan didelis triukšmo lygis. Siekiant sujungti ir suderinti ventiliatorių ir šilumą gražinančių įrengimų sąveiką, ir buvo sukurti prietaisai vadinami rekuperatoriais. Tai pastatų lubose tvirtinami oro transportavimo vamzdynai ir prie jų prijungiamos dėžės su keturiomis angomis. Kas žino tai, aišku supranta ir tai, kad rekuperatoriaus – dėžės ir vamzdžių – ortakių sistema skirta tam, kad nuolatos vėdintų patalpas ir saugotų patalpų šilumą, ir kasdieninėje kalboje tai vadina – rekuperacija. Rekuperacija, tai temperatūros mainai tarp iš patalpų šalinamo į patalpas tiekiamo oro srautų. Būtent mainai, tai yra iš patalpų išeinantis oras ne tik perduoda savo temperatūra į patalpas tiekiamam, bet ir į patalpas tiekiamas lauko oras savo temperatūrą atiduoda šalinamam orui. Ir šį temperatūros mainų procesą atlieka ne visas rekuperatorius, o tik vienas jame esantis įrengimas, – šilumokaitis.
Rekuperacinės vėdinimo sistemos sukurtos taip, kad taupytų energiją ir šilumą, mažintų vartotojo išlaidas. Šaltuoju metų laiku rekuperatorius išmetamo oro šilumą panaudoja įeinančio oro pašildymui, o vasaros metu kondicionuojamose patalpose - atšaldymui. Taip rekuperacinė vėdinimo sistema energijos sąnaudas sumažina nuo 80% iki 95%. Pačios rekuperacijos esmė tame, kad iš patalpos išmetamas oras eidamas per šilumokaitį pašildo iš lauko ateinantį orą. Nuo rekuperatoriaus efektyvumo priklauso, kiek daug reikės papildomai pašildyti orą.
Ar visi rekuperatoriai vienodi?
Rekuperatorių tipai yra keli: rotacinis, daugiakampis. Didžiausia dalimi rekuperatoriaus pasirinkimą lemia oro, kurį reikia pakeisti jūsų būste, tūris.
·Daugiakampiai efektyvesni tada, kai į gyvenamąsias patalpas orą tiekia, o iš „nešvarių“ (tualeto, virtuvės) jį ištraukia. Šitaip oras besikeisdamas nueina ilgesnį kelią bei efektyviau grąžina šilumą.
·Rotaciniais rekuperatoriais į tą pačią patalpą oras ir tiekiamas, ir iš jos traukiamas, o „nešvariojoje“ zonoje būna įrengiamas papildomas nedidelis ištraukiamasis ventiliatorius.
Renkantis rekuperacinę vėdinimo sistemą, atsižvelgiant į patalpų kvadratūrą, reikia apskaičiuoti koks rekuperatoriaus galingumas jums bus reikalingas ,pasidomėti kokį rekuperatorius turi šilumokaičio tipą (nuo jo priklauso naudingumo koeficientas), kiek procentų šilumos rekuperatorius gali sugrąžinti.
Prieš pasirenkant rekuperatorių yra svarbu žinoti patalpų įrengimo lygį:
·Jeigu patalpose atlikta apdaila, tada verta būtų pagalvoti apie mini rekuperatorius, kuriems nereikalingi ortakiai oro tiekimui ir ištraukimui.
·Jeigu tai naujai įrenginėjamos patalpos, tada siūlome rinktis centralizuotą vėdinimo sistemą su rekuperatoriumi ir lanksčių ortakių kolektorine sistema. Šio tipo sistema veiks labai tyliai, lankstūs ortakiai užims labai mažai vietos po pakabinamomis lubomis arba juos galima užbetonuoti grindų konstrukcijoje.
Supažindinami Jus su rekuperatoriumi ir jo pagrindinėmis sąvybėmis, išskyrėme privalumus, kurie konkrečiau įvardins kodėl pravartu turėti rekuperatorių.
Privalumai:
·Rekuperatorius atkuria net iki 95% prarandamos šilumos;
·Rekuperatorius ne tik sumažina šildymo sąnaudas ir išlaidas, jis daro įtaką ir mažesniam energijos suvartojimui;
·Rekuperatorius sukuria sveikesnę gyvenamąją aplinką;
·Naudojami lankstūs ortakiai - sunaudojama tik 11 cm patalpų aukščio;
·Tylus rekuperatoriaus veikimas;
·Rekuperatorius ne tik vėsina orą, bet ir išvalo žiedadulkes;
·Rekuperatorius taip pat reguliuoja drėgmės lygį patalpose.