Sandarinimo medžiagos
Sandarumą užtikrins kokybiškos medžiagos ir žinojimas, kaip jas naudoti
Sandarumas yra viena iš priemonių, užtikrinanti pastato kokybę, sveikesnį mikroklimatą jame, ilgaamžiškesnę eksploataciją. Bet tam kol kas ne visi statytojai nori skirti tinkamą dėmesį. Atestuotas pasyviųjų namų projektuotojas Martynas Ramonas atkreipė dėmesį į tai, kad dažnas rangovas dar neišmano, kaip reikia užtikrinti sandarumą, ir pasitelkia visiškai atsitiktinius sprendimus. Yra ir tokių, kurie pasirūpina vadinamuoju vienkartiniu sandarumu: užklijuoja nesandarias vietas ir ertmes atsitiktinėmis juostomis, užtepa hermetiku ar kitokiomis priemonėmis ir nesijaudina, kaip bus toliau.
„Išvengti vadinamojo vienkartinio užsandarinimo būtų galima įteisinus nuostatą, kad po tam tikro laiko reikėtų atlikti pakartotinius sandarumo matavimus ir jie su tam tikromis išlygomis neturėtų skirtis nuo pirminių, jeigu yra pasiekti reikalaujami rezultatai. Kai statytojas žinos, kad po kelerių metų bus vėl tikrinama jo darbo kokybė, jis galvos, kokias medžiagas naudoti, kokius sprendimus pritaikyti, nes nenorės grįžti prie broko taisymo, mokėti už padarytas klaidas“, – sakė projektuotojas.
Su jo nuomone sutinka ir vienos žymiausių sandarinimo priemonių gamintojos bendrovės SIGA atstovas Giedrius Bindokas. Anot jo, pastato vidų ir išorę nuolat veikia temperatūriniai, atmosferiniai pokyčiai, kintantis drėgmės kiekis ore. Tad svarbu užtikrinti vientisą pastato sandarumą tiek viduje, tiek išorėje. Sandarus garo izoliacinis ir difuzinis sluoksniai užtikrins drėgmės kiekio šiltinimo sluoksnyje kontrolę. Taip pat reikia tinkamai šį sluoksnį įrengti, nepalikti plyšių, per kuriuos konvekcijos būdu keliaujantis šiltas drėgnas oras, pasiekęs šaltesnes konstrukcijos vietas, gali kondensuotis ir pakenkti termoizoliacinio sluoksnio savybėms ar sudaryti sąlygas pelėsiui veistis.
G. Bindokas priminė, kad dažniausiai klaidų padaroma formuojant nepertraukiamą garo barjerą pastato viduje. Su iššūkiais susiduriama tiek renkantis medžiagas, tiek jas montuojant, dažnai nesilaikant gamintojo rekomenduojamų naudojimo instrukcijų. Paliktos nesandarios vietos dažnai pridaro daugiausia žalos konstrukcijoms.
„Vadinamosios kritinės vietos, kuriose dažniausiai nukenčia sandarumas, yra tos, kur susikerta konstrukcijos. Taip pat įvairių inžinerinių kanalų montavimo vietos, langų ar stoglangių angokraščiai. Tad šiems mazgams sandarinti reikia skirti ypatingą dėmesį, pritaikant profesionalius sprendimus“, – teigė bendrovės SIGA atstovas.
Ant jo, visų pirma reikėtų projekte numatyti sprendinius sandarumui užtikrinti. Tuomet iš anksto viskas būtų aišku, kaip atlikti darbus ir kokias priemones naudoti. Jeigu sprendimai sandarumui užtikrinti projekte nenumatomi ir būna įgyvendinami paskutinę minutę, tuomet neišvengiamai tenka kažką ardyti, keisti, o tai – papildomos, nenumatytos išlaidos. Kartais gali nebūti ir technologinių galimybių panaudoti sandarinimui skirtas priemones.
Kalbant apie priemones sandarumui užtikrinti, SIGA gali pasiūlyti ištisą jų gamą. Tai – garo izoliacinės ir difuzinės membranos, langų, vitrinų ir durų, konstrukcinių jungčių, išorinių atitvarų susikirtimo vietų, stogo, perdangų, ortakių, išorinių komunikacijų susikirtimo su apvalkalu vietų sandarinimo juostos. Vienos sandarinimo medžiagos yra skirtos laukui, jos praleidžia garus ir yra atsparios atmosferiniam poveikiui ir ultravioletiniams spinduliams. Juostos, skirtos naudoti viduje, užtikrina, kad garai iš patalpos neprasiskverbtų į konstrukcijas. Taip pat svarbu paminėti, kad SIGA sandarinimo juostų klijuose nėra aplinkai kenksmingų medžiagų, tad patalpų viduje nebūna toksiškų medžiagų.
„Vartotojai, rinkdamiesi produktus sandarumui užtikrinti, turėtų pasidomėti, kaip jie atlieka savo funkcijas po kelerių ar keliolikos metų. Juk sandarumas aktualus ne tik pirmus ar antrus pastato gyvavimo metus. Taip pat svarbu, kad kokybiškas sandarinimo medžiagas montuotų kompetentingas montuotojas, žinotų, kaip tinkamai naudoti produktus. Mes stengiamės suteikti kuo daugiau informacijos tiek langų gamintojams, tiek montuotojams bei statybininkams, kad jie, naudodami mūsų produktus, pasiektų nepriekaištingą rezultatą“, – sakė SIGA atstovas G. Bindokas.