Naujausios saulės elektrinių montavimo tendencijos Lietuvoje

Atsižvelgiant į naujausias tendencijas, 2025 metais Lietuvos saulės energetikos sektoriuje stebimos kelios ryškios naujovės, saulės elektrinių montavimo srityse: Naujausios saulės elektrinių montavimo tendencijos Lietuvoje

Pažangiosios saulės modulių technologijos:

N tipo moduliai: vis labiau populiarėja N tipo saulės moduliai, pasižymintys didesniu efektyvumu ir ilgesniu tarnavimo laiku nei tradiciniai P tipo moduliai. Šie moduliai ypač tinka Lietuvos klimato sąlygoms, nes efektyviau generuoja energiją esant mažesniam apšvietimui. Dvipusiai (bifacial) moduliai: dvipusiai moduliai, generuojantys energiją iš abiejų pusių, tampa vis dažniau naudojami. Tai leidžia padidinti elektrinės generuojamą energijos kiekį. Ypač efektyvūs ant žemės montuojamose saulės elektrinėse, kur atspindys nuo žemės paviršiaus padidina generuojamą galią. Išmanieji moduliai: integruotos išmaniosios technologijos leidžia stebėti kiekvieno modulio veikimą atskirai, optimizuoti jų efektyvumą ir greitai nustatyti gedimus.

Inovatyvūs montavimo sprendimai:

integracija su pastatais (BIPV): vis daugiau dėmesio skiriama saulės elektrinių integracijai į pastatų konstrukcijas. BIPV (Building Integrated Photovoltaics) sistemos leidžia saulės modulius naudoti kaip stogo dangą, fasado elementus ar langų stiklus. Tai ne tik sumažina montavimo išlaidas, bet ir padidina pastato energinį efektyvumą. Modulinės montavimo sistemos: modulinės montavimo sistemos leidžia greičiau ir paprasčiau įrengti saulės elektrines, ypač ant didelių stogų ar žemės sklypuose. Šios sistemos yra pritaikytos įvairiems stogo tipams ir paviršiams. Automatiniai montavimo robotai: ateityje tikimasi vis didesnio automatinių montavimo robotų naudojimo, kurie leis sumažinti montavimo laiką ir išlaidas, ypač dideliuose saulės parkuose.

Energijos kaupimo sprendimai:

Baterijų sistemos: kartu su saulės elektrinėmis vis dažniau įrengiamos baterijų sistemos, leidžiančios sukaupti perteklinę energiją ir naudoti ją tada, kai saulė nešviečia. Tai ypač svarbu Lietuvoje, kur saulės aktyvumas skiriasi priklausomai nuo metų laiko. Hibridiniai inverteriai: hibridiniai inverteriai leidžia efektyviai valdyti saulės elektrinės, baterijų ir elektros tinklo sąveiką.

4. APVA parama ir reikalavimai 2025 metais:

Finansinė parama: aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) toliau teiks finansinę paramą saulės elektrinių įrengimui. Svarbu atkreipti dėmėsi į paramos reikalavimus ir paramos gavimo sąlygas, kurie yra nuolatos atnaujinami. Įrangos atitikties reikalavimai: APVA kelia griežtus reikalavimus saulės elektrinių įrangos atitikčiai. Svarbu, kad saulės moduliai ir inverteriai atitiktų Europos Sąjungos standartus ir turėtų reikiamus sertifikatus.

2025 metais Lietuvos saulės energetikos sektorius toliau sparčiai vystysis. Naujos technologijos ir inovatyvūs sprendimai leis padidinti saulės elektrinių efektyvumą, sumažinti jų kainą ir padaryti jas dar patrauklesnes vartotojams. Atsižvelgiant į naujausius APVA reikalavimus ir naujoves svarbu pasirinkti kokybiškus komponentus, bei samdyti patikimus, ir sertifikuotus specialistus.

Parengta pagal USPRO medžiagą