Saulės kolektoriai
Saulės energijos sistemos Lietuvoje
Saulės kolektoriai
Brangstant dujoms, kietam kurui ir elektrai, vis populiarėja atsinaujinantys energijos šaltiniai, tarp jų ir saulės energija. Individualių namų šeimininkai, įsirengę saulės kolektorius, gali ženkliai sumažinti šilumos kaštus karštam vandeniui. Saulės kolektorių įsirengimas reikalauja tam tikrų investicijų. Taigi, kodėl juos verta rinktis? Paprasčiausias paaiškinimas – tai nemokama šiluma, kuria galima pasinaudoti. O tuo pačiu prisidedama ir prie energijos taupymo, esamos įrangos tausojimo (dujinio ar kieto kuro katilų), aplinkos tausojimo, juk naudojami ekologiški, atsinaujinantys energijos šaltiniai. Tačiau ar finansiškai naudinga juos įsirengti Lietuvoje? Mokslininkų pateikiamais duomenimis, vidutinis metinis spinduliavimas Lietuvoje siekia maždaug 1000 kWh į 1 m2, be abejo, pajūrio regionuose, jis šiek tiek didesnis. Toks saulės energijos kiekis yra apytiksliai lygus 100 litrų iškastinio kuro. Pavyzdžiui, individualiame name gyvenanti 2-4 asmenų šeima, įsirengusi maždaug 4,2 m2 saulės kolektorių, vidutiniškai gali jų gaminama šiluma pasidengti apie 60 proc. metinio energijos poreikio, skirto vandens pašildymui.
Tačiau ar kolektoriai veikia tik tada, kai yra saulė? Be abejo, naktį jie tikrai negamina energijos. Tačiau ir debesuotu oru jie vis tiek kaupia šilumą. Skirtumas tik tas, kad debesys išsklaido tiesioginius saulės spindulius, taigi ir kolektoriai surenka daug mažiau energijos nei saulėtą dieną. Svarbus kriterijus efektyviam jų darbui – orientavimas tam tikra kryptimi ir kampu. Kadangi saulė nuolatos juda, per dieną nukeliauja horizontu iš rytų į vakarus, o vasarą pakyla aukščiau nei žiemą – optimalus kampo parinkimas leidžia visus metus naudotis jos teikiama energija. O kur galima montuoti kolektorius? Geriausias variantas – ant stogo (šlaitinio ar plokščio), taip pat galima statyti ant žemės, fasadų ar balkonų.
Įvairios energijos pritaikymo galimybės
Saulės šilumos energijos sistemas galima įrengti visuose objektuose, taip pat ir tuose, kuriuose šildymui naudojama šiluminė arba elektros energija. Saulės kolektoriai sėkmingai pritaikomi viešbučiams, žemės ūkio įmonėms, ligoninėms, mokykloms, baseinams ir kitiems pastatams, kur reikalingas efektyvus šildymo sistemų panaudojimas.
UAB „Staltika“ projektuoja sistemas pagal individualius klientų poreikius leidžia optimaliai išnaudoti konkretaus objekto potencialą.
Elektrą gamina fotoelementai
Fotoelektrinėse sistemose pagaminta elektros energija gali būti naudojama autonomiškai savo reikmėms, užsitikrinant nepriklausomą elektros tiekimą. Priešingai nei į tinklą elektrą tiekiančioje sistemoje, prie saulės modulių prijungiami specialūs inverteriai, krovimo reguliatoriai ir – svarbiausia – įkraunami akumuliatoriai, kuriuose kaupiama saulės sukurta elektros energija. Su šiais komponentais jau galima projektuoti autonominę sistemą. Prijungus elektros tiekimo į elektros tinklą sistemą prie akumuliatorių įrenginio ir specialaus keitiklio, papildomai galima turėti rezervinį elektros tiekimą. Įprastiniu atveju iš saulės išgauta elektros energija per grandininį inverterį už nustatytą tarifą tiekiama į bendrąjį tinklą. Nutrūkus elektros tiekimui iš tinklų, elektros energija tiekiama iš akumuliatorių.
Saulės kolektoriai patalpų oro šildymui
Pagamintas Švedijoje, patikrintas Arkties klimato sąlygomis. Nenaudoja elektros, turi ir oro vėsinimo funkciją. Nesudėtingas montavimas ir pritaikymas bet kokios paskirties patalpoms.
Veikimo principas:
Saulės kolektorius su fotoelementu tvirtinamas ant pietinės norimo šildyti objekto sienos/pietinio stogo šlaito. Norint maksimalaus kolektoriaus naudingumo reikia išvengti galimo šešėlių kritimo ant kolektoriaus. Už kolektoriaus pragręžiama skylė (140mm) sienoje ir joje įtvirtinamas elektrinis ventiliatorius šilto oro tiekimui į patalpą. Fotoelementas sujungiamas su ventiliatoriumi ir sistema paleidžiama darbui.Pradėjus šviesti saulei, fotoelementas aktyvuoja ventiliatorių ir kolektoriumi pašildytas lauko oras pradedamas tiekti į patalpą.