Saulės kolektoriai
Saulės kolektoriai namui - ar verta investuoti?
Viskas, ko jums reikia - tai nuosavas stogas. Ir jei norite įdarbinti saulę, kad ji nemokamai gamintų jūsų namams šilumą, vertėtų apsvarstyti galimybę įsigyti saulės kolektorius ir apgyvendinti juos ant stogo. Tai ne tik būdas gyventi ekologiškiau, jaustis mažiau priklausomam nuo energetikų, bet ir investicija norint sumažinti sąskaitas už karštą vandenį bei šildymą. Augant elektros energijos kainoms bei senkant naftos bei dujų ištekliams, alternatyvus saulės energijos naudojimas vis labiau plinta pasaulyje bei pamažu susilaukia didesnio dėmesio ir Lietuvoje.
Kaip veikia saulės kolektoriai?
Saulės kolektorius - tai įrenginys, surenkantis saulės spindulius bei vėliau specialiu siurbliu perduodantis šilumos energiją į vandens šildytuvą. Vandens šildytuve vandenį kaitina du šilumokaičiai: vienu šiluma ateina iš saulės kolektorių, kitu - iš pagalbinio šildymo katilo. Efektyviausiai kolektoriai veikia, kai saulė į juos šviečia tiesiogiai, tačiau šilumos gavybai nebūtina, kad nuolat būtų saulėta. Net ir debesuotą dieną kolektoriai vis tiek kaupia šilumą, tik jų našumas mažesnis. Rekomenduojama saulės kolektorius montuoti taip, kad saulė į juos šviestų 90˚ kampu, taigi įrenginių pasvirimo kampas būtų maždaug 45˚. Efektyviausia kolektorius įrengti ant šlaitinio arba plokščio namo stogo, tačiau juos galima statyti ir ant žemės, o tam tikros rūšies net ant sienų ar balkonų.
Kolektorių kainos
Saulės kolektoriai gaminami dviejų tipų - plokštieji ir vakuuminiai. Jų efektyvumas priklauso nuo klimato juostų. Tuose kraštuose, kur saulė šviečia beveik visus metus, labiau paplitę plokštieji, nes jie pigesni. Mūsų regione, kur saule mėgautis tenka ne taip dažnai, tinkamesni yra vakuuminiai kolektoriai, kadangi padeda surinkti didesnį saulės energijos kiekį. Vakuuminiai kolektoriai, sudaryti iš stiklinių vamzdžių, saulės spindulius gaudo visu paviršiumi bei yra pranašesni už plokščiuosius tuo, jog kiekvienas vamzdis veikia atskirai - net jei vienas sudužtų ar taptų nesandarus, kiti toliau rinktų saulės energiją. Norint gauti tiek pat naudos iš plokščiųjų kolektorių, reikėtų jais padengti daug didesnį paviršių.
Saulės kolektorių komplekto kaina priklauso nuo šeimos asmenų poreikių bei skaičiaus, taip pat pasirenkamo šildymo tipo, ar pageidaujama, jog kolektorius gamintų tik karštą vandenį, ar ir šildytų namus. Priklausomai nuo šių veiksnių saulės kolektorių komplekto kaina gali svyruoti nuo 3-4 tūkst. iki 40-50 tūkst. litų.
Saulės kolektorių nauda
Apskaičiuota, jog 3-4 asmenų šeima, įsirengusi 4-6 m² ploto saulės kolektorių sistemą, 70% karšto vandens kiekvienus metus gali pasigaminti nemokamai. Jeigu kolektoriai sumontuoti ir karštam vandeniui ruošti, ir namui šildyti, šeima per metus gali sutaupyti iki 30% visos šildymui reikalingos energijos. Vasaros sezonu vandeniui šildyti pakanka vien saulės kolektorių. Taigi sutaupoma 100% išlaidų skirtų karštam vandeniui. Kadangi karštomis vasaros dienomis saulės kolektoriai prikaupia daugiau energijos nei jos reikalinga vandeniui šildyti, šilumos perteklių galima panaudoti įsirengiant baseiną bei šildyti jo vandenį arba kondicionuoti patalpų orą.
Kolektorių trūkumai
Saulės kolektoriais šildyti vandenį labai ekonomiška, tačiau jais šildyti visą namą - neapsimoka. Tam reikėtų žymiai daugiau kolektorių, todėl tai kainuotų brangiai ir kol kas neatsipirktų.
Taigi galima apibendrinti, jog saulės kolektoriai bent jau šiuo metu Lietuvoje efektyviai gali būti panaudojami tik kaip papildomas šilumos šaltinis jau esamai šildymo sistemai.