Sienų šiltinimas
Angokraščiai – šilta ir plona termoizoliacija
Jei renovuojant pastatą jo langai neiškeliami į šiltinamąjį sluoksnį, sandūros taške susiformuoja ilginiai šilumos tilteliai, per kuriuos iš patalpų prarandama nemenka dalis namų šilumos. Jų galima išvengti izoliuojant angokraštį, o lemiamas termoizoliacinės medžiagos pasirinkimo kriterijus yra šiluminė varža.
Šiuo metu langų angokraščiams taikomi griežtesni gaisrinės saugos reikalavimai – tarkim, renovuojant viešojo naudojimo pastatus, jie turėtų būti šiltinami nedegia ir degimo nepalaikančia medžiaga, kuri patalpose esantiems žmonėms suteiktų papildomo laiko evakuacijai. Daugiabučių namų langų angokraščiams tai nėra privaloma, bet labai rekomenduojama.
Taigi angokraščiai gali būti šiltinami priešvėjine mineraline vata, akmens vata arba… naująja koncerno „XTRATHERM“ termoizoliacine fenolio putų plokšte „SAFE-R/GT“, kuri, palyginti su tradicinėmis šiltinamosiomis medžiagomis, turi galybę privalumų.
Ploniausios, bet efektyvios
Drąsiai galima teigti, kad „XTRATHERM“ fenolio plokštės „SAFE-R“ yra ploniausios iš naudojamų termoizoliacinių medžiagų.
Palyginkime. Pagal nuo 2016 m. lapkričio 1 d. įsigaliojusio statybos techninio reglamento reikalavimus visi naujai statomi pastatai turėtų būti ne žemesnės kaip A energinio naudingumo klasės. Tai reiškia, kad reikiamoms sienos konstrukcijos šiluminėms charakteristikoms pasiekti šiltinamojo sluoksnio iš tradicinių termoizoliacinių medžiagų – mineralinės vatos ar polistireninio putplasčio – storis turėtų būti 30 cm, o, naudojant fenolio plokštes, termoizoliacinio sluoksnio storis sumažėja vos ne perpus – net iki 16 cm!
Ilgaamžės ir atsparios
„XTRATHERM“ šiltinamųjų plokščių „SAFE-R“ eksploatavimo terminas yra neribotas. Jų ilgaamžiškumas priklauso tik nuo atraminių struktūrų ir eksploatavimo sąlygų. Jeigu jos sumontuotos pagal taisykles, šiltinamasis sluoksnis atliks savo funkciją tiek, kiek stovės pastatas.
Plokštės atsparios pelėsiui ir mikrobų dauginimuisi, jomis neminta parazitai. Uždara akučių struktūra neleidžia į vidų patekti drėgmei ir garams. Jos neužsiliepsnoja, nepalaiko degimo, į aplinką neišskiria kenksmingųjų medžiagų.
Nepaprastai lengva montuoti
Plokštės „SAFE-R“ prie paviršių tvirtinamos „WEBER“ mineraliniais arba poliuretano klijais, turinčiais mažą antrinį plėtimąsi. Kiekviena plokštė per visą perimetrą apipurškiama klijais, dar viena klijų juosta išpurškiama išilgai per plokštės vidurį . Šitaip paruošta plokštė tiesiog priglaudžiama prie sienos ir, kol klijai stingsta, pritvirtinama keliomis smeigėmis.
Šiltinant nedidelius plotus – tarkim, tuos pačius daugiabučių pastatų langų ir durų angokraščius, smeigėmis tvirtinti šiltinamosios medžiagos nė nereikia. Užtenka tam laikui, kol poliuretano klijai stingsta, simboliškai sutvirtinti siūlę keliomis lipnios popierinės dažymo juostos atraižomis.
Iš abiejų pusių plokštės „SAFE-R/GT“ padengtos stiklo pluošto audiniu, palengvinančiu medžiagų sukibtį, sutvirtinančiu šiltinamąjį sluoksnį it skeletas ir veikiančiu kaip papildomas armavimas. Todėl jų prieš tinkuojant nereikia nei papildomai šiaušti, nei gruntuoti.
Tinkuojamajam fasadui sertifikuota sistema
Kartu su koncerno „SAINT-GOBAIN“ išorine „WEBER“ tinkais tinkuojama termoizoliacine sistema naudojamos „XTRATHERM“ plokštės „SAFE-R“ turi Europinį techninį liudijimą (ETA) ir sertifikatą. Šiltinant angokraščius, naudojamas armavimo mišinys „Weber.therm 410“. Jo sudėtyje yra polimerinio pluošto, sustiprinančio mišinio struktūrą ir suteikiančio papildomo elastingumo. Šį mišinį labai lengva tepti, jis puikiai sukimba ne tik su fenolio plokštėmis, bet ir su daugeliu standartinių statybinių paviršių: keramzitbetonio, akmeninių, betoninių, keraminių bei silikatinių plytų, akytojo betono mūro, tinko bei kitais mineraliniais pagrindais. Išdžiūvęs jis tampa atsparus vandeniui ir šalčiui, pasižymi labai maža vandens įgertimi, bet išlieka laidus vandens garams.
Tinkuojamą angokraštį sustiprinus plastikiniu kampiniu armuojamuoju profiliu su stiklo pluošto tinkleliu ir padengus jį „Weber.therm 410“ armavimo mišiniu, viskas maždaug parai paliekama sustingti ir sukietėti. Tuomet nutinkuoti paviršiai nuglaistomi.
Galutiniam angokraščių glaistui patalpų viduje idealiai tinka sniego baltumo polimerinis mišinys „Weber.vetonitLR+“. Skirtingai nei paruošti naudoti polimeriniai glaistai, šis mišinys džiūdamas nesitraukia ir netrūkinėja, jį galima tepti ir storesniu sluoksniu. Išmaišytas reikiama proporcija su vandeniu, jis ilgai išlieka veiksmingas – galima naudoti net 24 valandas po paruošimo.
Išoriniam galutiniam glaistui galima naudoti cemento pagrindu gaminamą glaistą „Weber VH“, kuris džiūdamas suformuoja tvirtą, elastingą, laidų garams, bet atsparų vandeniui, drėgmei ir šalčiui sluoksnį ir gali būti naudojamas kaip baigiamoji apdaila. „Weber VH“ skirtas drėgnoms ir šlapioms patalpoms, taip pat naudojamas glaistant fasadus, veikiamus drėgno Lietuvos klimato.
Paviršius šlifuojamas ir, jei reikia, glaistomas antrą kartą. Nuglaistyti ir išlyginti paviršiai džiūsta maždaug parą ir tampa tokie lygūs, jog juos galima dažyti ar klijuoti tapetais, o išorinius – dažyti arba dengti dekoratyviais tinkais. Jei prireikia, išdžiūvusį glaistą labai lengva šlifuoti šitaip suformuojant idealiai glotnų paviršių.
Efektas pastebimas iškart
Žinoma, geriausia pastato šiltumo ir sandarumo problemą spręsti kompleksiškai, renovuojant visą namą ir modernizuojant jo šildymo mazgą bei pakeičiant senuosius langus naujais, šiltesniais, su selektyviaisiais stiklais bei šiltais rėmais, iškeliant juos į šiltinamąjį pastato sluoksnį.
Tačiau gera naujiena ta, kad su „XTRATHERM“ šiltinamąja medžiaga „SAFE-R“ galima šiltinti ir pastato fragmentus ten, kur nėra galimybės šiltinti visą pastatą iš išorės. Tarkim, vieno buto langų ir durų angokraščius, užkertant šalčiui kelią į patalpas ir papildomai apšiltinant nuo šalčio rėmo ir angokraščio konstrukciją. Ši sistema, paprastai projektuojama veikti dideliu viso pastato masteliu, yra tokia universali, kad efektyviai tinka ir mažesniems plotams. Šiltumo efektas tampa pastebimas iškart, praėjus vos parai po darbų pabaigos: be jokių kitų papildomų priemonių oro temperatūra patalpų viduje pakyla dviem trim laipsniais, o nemalonūs skersvėjukai, kankinę gyventojus, išnyksta. Kai nelieka ilginių šilumos tiltelių, sumažėja kondensato susidarymo langų kraštuose tikimybė, o tai reiškia – ir pačios patalpos tampa kur kas sveikesnės, jose sumažėja sąlygų tarpti pelėsiui.