Kieto kuro katilai
Šildymo sistemos pasirinkimas
Ketinate įsirengti kietojo kuro katilą? Tačiau ar norėsis karštą vasaros dieną kurti ugnį vien tam, kad nusiprausti po dušu? Planuojate įsirengti šilumos siurblį, kuris naudotų pigią aplinkos energiją, tačiau per kiek laiko šis nepigus prietaisas atsipirks? O galbūt racionaliau būtų naudoti šių dviejų įrenginių kombinaciją? Į tokius ir panašius klausimus gali atsakyti šildymo sistemų ekspertai.
Kalbant apie šildymo sistemos parinkimą, pirmiausia reikėtų išskirti šildymo ir karšto vandens paruošimo aspektus. Mat neretai sistema, kuri puikiausiai tinkama šildyti namus speiguotomis viduržiemio naktimis, pasirodo beviltiškai neracionali, kai karštą vasaros dieną reikia pašildyti nedidelį kiekį vandens indams plauti. Paprasčiausias sprendimas - karštam vandeniui gaminti įrengti elektrinį šildytuvą, o patalpas šildyti teno principu veikiančiais elektriniais radiatoriais. Tačiau kartu tai ir didelės šildymo sąnaudos. Šie prietaisai vienai kilovatvalandei šilumos pagaminti sunaudoja maždaug vieną kilovatvalandę brangios elektros energijos. Šiuolaikinė šildymo sistemų pramonė yra sukūrusi visą spektrą modernių ir racionalių prietaisų, kurie leidžia apšildyti individualius gyvenamuosius namus gerokai pigiau.
Dažnai pasiteisina kombinavimas
Labai dažnai įrengiant šildymo sistemą pasiteisina kelių kuro rūšių kombinavimas. Tarkim, šeima nuolat gyvena rąstiniame name, kuris, pavyzdžiui, yra kur nors užmiestyje. Gamtinių dujų įvado greičiausiai nebus, tad bene racionaliausias sprendimas įsirengti kietojo kuro katilą. Šildymas malkomis pripažįstamas ir vienu iš ekologiškiausių šildymosi būdų. Nors malkos degdamos ir išskiria anglies dvideginį, tačiau augdami medžiai pagamina atitinkamą kiekį deguonies. Be to, tai atsinaujinantysis energijos šaltinis. Tačiau šildant namą kietojo kuro katilu dažniausiai bus momentų, kai šeimininkai išvažiuos ir namą reikės palikti be priežiūros. Tuomet namuose galėtų įsijungti nedidelio pajėgumo dyzelinu kūrenamas katilas. Kaip rezervinį variantą galima įsirengti nedidelį dujinį katilą ir keturių dujų balionų stotelę - tokio kiekio dujų užteks maždaug 9 savaitėm. Paprastai šildymo sistema įrengiama ilgam laikui, tad bet kokiu atveju tai savotiška loterija. Juk šiandien niekas negali pasakyti, kiek kainuos dujos, malkos ar elektra po dešimties metų. Visgi vertinant iš šiandienos pozicijų specialistai siūlo pasvarstyti galimybę investuoti į šilumos siurblį. Šis prietaisas leidžia šildyti namus maždaug 3 kartus pigiau nei iškastiniais energijos ištekliais. O jeigu tai vasarnamis, kuriame žiemą reikia palaikyti tik minimalią temperatūrą, šis santykis išauga iki 3,8 karto.
Nuotoliniu būdu valdoma šildymo sistema
Konkrečiam gyvenamajam namui galima pritaikyti ir pasiūlyti labai individualų sprendimą. Duoti vienareikšmį atsakymą, kokia šildymo sistema geriausia Jūsų statomam namui, negavus loginės užduoties, - labai sudėtinga. Kokio dydžio namas? Kokia jo sienų šiluminė varža? Kokią kuro rūšį patogu atsivežti? Ar name nuolat gyvenama, ar tai vasarnamis, į kurį atvažiuojama tik savaitgaliais? Pavyzdžiui, įrengiant vasarnamį ypač rekomenduojama įsidiegti nuotolinio valdymo sistemą. Įsivaizduokite, iš savo mobiliojo telefono išsiunčiate nurodymą į skystojo kuro katilo kompiuterį. Sistema automatiškai pereina iš budinčio-ekonominio režimo (kai palaikoma tik teigiama temperatūra) į darbinį. Kai po keleto valandų privažiuojate prie savo sodybos - kambariai jau sušilę iki nurodytos
temperatūros. Tokią sistemą galima įdiegti pasirinkus skystojo kuro ar granulinį katilą bei šilumos siurblį. Deja, ji netiks kietojo kuro katilui, kadangi jo neišeina užkrauti kuru ilgesniam laikui. Šiai sistemai yra būtinas interneto ryšys. Šiek tiek paprastesnės sistemos, veikiančios GSM principu, patikimai informuoja šeimininką apie sistemų gedimus.
Karšto vandens ruošimas
Nedidelio galingumo šilumos siurbliai. Šie karštam vandeniui gaminti skirti įrenginiai gali būti naudojami kaip papildomi įrenginiai šalia pagrindinės šildymo sistemos. Oro siurblys naudoja sušilusį patalpos orą iš tualeto, vonios, virtuvės patalpų ir tokiu būdu sušildo karšto vandens talpą. Priklausomai nuo poreikių (šeimos dydžio ir įpročių) galima pasirinkti reikiamos galios prietaisą. Renkantis prietaisą reikia atsižvelgti į tai, kad šilumos siurbliai yra gan inertiški prietaisai, kurie šildo vandenį palaipsniui. Jeigu Jums gali prireikti greitai prišildyti didelius vandens kiekius (pavyzdžiui, mėgstate dažnai maudytis sūkurinėje vonioje) - geriau būtų rinktis skystojo kuro katilą. Nedidelio galingumo šilumos siurbliai namuose užima labai nedaug vietos, neskleidžia specifinių kvapų ir garsų, yra ilgaamžiai ir ekologiški. Vienas iš tokių šiuo metu rinkoje siūlomų produktų yra įmonės Viessmann gaminami 1,5 kW galios oro šilumos siurbliai Vitocal 160-A. Toks įrenginys tiesiog iš aplinkos oro prišildys 300 l talpą vandens 3,5 karto pigiau, nei tai padarytų paprastas elektrinis šildytuvas. Jeigu namuose per karšta, prietaisas gali atlikti ir vėsinimo funkciją. Saulės kolektoriai. Gali būti puikus papildomas šilumos šaltinis. Vieną kartą investavus į prietaiso įrengimą ilgą laiką galima naudotis nemokama saulės energija. Mūsų klimato juostoje nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio saulė tiekia tiek energijos, kad jos beveik visiškai užtenka karštam vandeniui paruošti. Per metus tai leidžia sutaupyti 50-60 proc. karštam vandeniui paruošti skiriamų lėšų. Saulės energijos naudojimas ne tik leidžia sutaupyti lėšų, bet ir daro teigiamą poveikį aplinkai. Tokiu būdu sutaupomi riboti iškasamieji ištekliai ir gerokai sumažinamas kenksmingų medžiagų kiekis atmosferoje. Ant stogo esantis saulės energiją naudojantis įrenginys byloja apie namo šeimininkų sąmoningą požiūrį į aplinkosaugą ir padidina namo vertę. Pavyzdžiui, individualiam gyvenamajam namui ar užmiesčio sodybai puikiai tiktų plokštieji Viessmann kolektoriai Vitosol 200-F. Jų absorbavimo plotas yra 2,3 m² arba 4,76 m². Titano danga efektyviai išnaudoja saulės spinduliavimą ir užtikrina aukštą efektyvumo lygį bei prietaiso ilgaamžiškumą. Kolektoriai montuojami vertikaliai arba horizontaliai. Nedidelis (45 kg) kolektoriaus svoris bei grynojo plieno inovacinė kištukinė sujungimo sistema palengvina užkėlimą ant stogo bei montavimo darbus.
Akumuliacinė talpa - būtinai atsipirks
Daugelis nusprendę namuose įsirengti kietojo kuro katilą pamiršta labai svarbų dalyką - akumuliacinę talpą. Tai lyg maža Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė Jūsų namuose, kuri leidžia sukaupti perteklinę šilumą gerą šiluminę izoliaciją turinčioje talpoje, užuot išmetus ją per kaminą. Reikiamu momentu, pavyzdžiui, kai malkos baigia degti - ši šiluma atiduodama į radiatorius. Naudojant akumuliacinę talpą gerokai mažesnes apkrovas patirs ir todėl ilgiau tarnaus katilas. Be to, akumuliacinė talpa padeda išvengti staigių temperatūros svyravimų - į sistemą paduodama tolygi nustatyta temperatūra. Vienam kietojo kuro katilo kW reikia 40 l akumuliacinės talpos. Jeigu katilinėje nėra daug vietos, akumuliacinę talpą galima išskaidyti į dvi talpas, kurių vieną galima įkurdinti katilinėje, o kitą - garaže.
Visi sprendimai - vienose rankose
Jeigu įmonė parduoda tik šilumos siurblius, tai jos vadybininkai Jums postringaus apie tai, kad Jums geriausiai tinka tik šildymo siurblys, o įmonėje, prekiaujančioje kietojo kuro katilais, tikriausiai teks išklausyti ilgą litaniją apie tai, kaip pigu yra šildytis malkomis. Deja, kiekvienas girdamas savo prekę užmiršta paminėti jos trūkumus, o tiesa dažnai slypi kažkur per vidurį. Viessmann - geras pasirinkimas, kadangi įmonė gali pasiūlyti visų energijos šaltinių šildymo sistemų variantus ir daugybę galimų jų kombinacijų. Tai didelis pliusas, kadangi nebelieka motyvacijos išskirti vieną ar kitą įrenginį ir galima pasiūlyti geriausiai vartotojo poreikius atitinkantį produktą.