Šiltinimas putomis
Atvirų ar uždarų porų poliuretano putomis šiltinti?
Šis klausimas užduodamas vis dažniau ir vienareikšmio atsakymo nėra.
Pagrindinis faktorius nurodantis šiltinimo medžiagos efektyvumą yra šilumos laidumo koeficientas λ, kuo jis mažesnis, tuo šiltinimo medžiagos sluoksnis, tai pačiai šiluminei varžai pasiekti, reikalingas mažesnis R=d/ λ (d – sluoksnio storis, m).
Pavyzdžiui A++ energetinio efektyvumo gyvenamosios paskirties pastatams rekomenduojamas stogo šilumos perdavimo koeficientas U=0,1 W/(m²·K).
Pateiktoje lentelėje paskaičiuota kokio preliminaraus storio medžiagos reikia, norint pasiekti reikiamą šilumos perdavimo koeficientą.
Kiekvienu atskiru atveju storius reikia perskaičiuoti pagal statybos reglamento reikalavimus, vertinant konkretaus produkto šilumos laidumo koeficientus.
Jeigu tikslas – kuo mažesnis šiltinimo sluoksnis – vienareikšmiai lyderiai PIR plokštės ir uždarų porų poliuretano putos. Kitas aspektas kad nei viena iš šių medžiagų, išskyrus uždarų porų poliuretano putas negali būti naudojama šiltinimui be papildomų medžiagų, tokių kaip karkasas medžiagos palaikymui, klijai, smeigės, garo, difuzinės ar vėjo izoliacinės plėvelės.
Kitas svarbus aspektas, dažnai vadinamas medžiagų „kvėpavimu“, yra medžiagų sugebėjimas praleisti garus ir juos kondensuoti, tai turi būti skaičiuojama projektavimo stadijoje, deja labai dažnai tai ignoruojama, skaičiavimo tikslas yra neleisti drėgmės kaupimuisi viršinti didžiausios leistinos ribos konkrečiai medžiagai, kaip atlikti tokius skaičiavimus reglamentuoja STRas.
Pagrindinis faktorius nurodantis medžiagos efektyvumą pasipriešinti garų skverbčiai yra vandens garų varžos faktorius μ, kuo jis didesnis, tuo garų izoliacija didesnė Sd=dxμ (d – sluoksnio storis, m)
Išvada: uždarų ir atvirų porų poliuretanas tai dvi skirtingos medžiagos, kardinaliai besiskiriančios savo šilumos ir garų izoliacinėmis savybėmis, todėl vienareikšmio atsakymo nėra, reikia gilintis į konkrečią situaciją ir atlikus bent elementarius skaičiavimus priimti sprendimą kuris šiltinimo būdas bus efektyvesnis, ilgaamžiškesnis ir ekonomiškai pagrįstas.