Šilumos siurbliai
Oras-vanduo šilumos siurblių sprendimai renovacijai
Rinkoje, tikriausiai, nebereikia kalbėti apie tai, kas yra šilumos siurblys ir kaip jis veikia. Planuojant naujus A ir A + energetinės taupumo klasės pastatus pasidarė įprasta ir racionalu naudoti šilumos siurblių technologijas. Tačiau dabar atėjo laikas pagalvoti apie esamų senų pastatų ir šildymo sistemų renovaciją diegiant atsinaujinančius šaltinius (šilumos siurblius).
Kieto kuro katilų keitimo į šilumos siurblius procesas darosi vis aktyvesnis ir panašu, kad artimiausiu metu rinkos laukia šių įrenginių pirkimo bumas. Tą procesą veikia ES bei Lietuvos politika dalinai kompensuoti šilumos siurblių įsigijimo kaštus. Kitas, nemažiau skatinantis šį procesą, veiksnys yra noras pagerinti komfortą. Individualių pastatų savininkai norėtų išvengti tų nepatogumų, kurie neišvengiami kūrenant kietu kuru: rūpinimasis malkomis ir jų sandėliavimas, katilo kūrenimas kiekvieną dieną, pelenų išnešimas ir katilo paviršių valymas. Biokurui pabrangus buvo prarastas ir pagrindinis buvęs kieto kuro panaudojimo motyvas – pigumas. Pastebima, kad net ir tie asmenys, kurie neperka malkų, turi galbūt savo mišką, taip pat priima sprendimą įgyvendinti sistemos renovaciją, siekiant pagerinti komfortą, sumažinti priežiūros laiko sąnaudas.
Dirbant renovacijos procese išaiškėja visa eilė mitų/stereotipų, taip pat ir spręstinų klausimų įvairovė. Renovacijos metu patenkama į kitą situaciją, kuri dažniausiai būna visai kita įrengiant šildymą naujai statomuose būstuose.
Dažnai pastate, kuriame planuojama įrengti šilumos siurblį, yra sumontuota sena radiatorinė šildymo sistema. Tenka susidurti su tokiomis nuomonėmis, kad šilumos siurblį galime įrengti tik ten, kur yra įrengtas grindų šildymas ir norint įsirengti šilumos siurblį būtina pakeisti šildymo sistemą.
Be abejo, siekiant idealaus rezultato būtų naudinga įsirengti žemų temperatūrų šildymo sistemą, geriausia – grindų šildymą. Tačiau įvertinant realią situaciją, tai nėra paprastai įgyvendinama ir/arba paprasčiausiai neverta. Palikus seną sistemą daugiausia atvejų SCOP (vidutinis metinis naudingumo koeficientas) sumažėja tik apie 10 proc., todėl gali būti neracionalu keisti sistemą.
Ne mažiau svarbu pasirinkti tinkamą įrenginį, atkreipiant dėmesį į jo parametrus, gebėjimą dirbti su radiatorinėmis aukštesnės temperatūros sistemomis net ir esant žemoms lauko temperatūroms. Pavyzdžiui, NIBE oras-vanduo modelis F2120 gali gaminti į radiatorius +63 C° esant lauke – 25 C° šalčiui be elektrinio kaitinimo elementų. Reikėjo keleto metų įtempto darbo ir daug pastangų, kol pagaliau buvo pagamintas naujasis NIBE F2120 šilumos siurblys. Pasiektas metinis efektyvumo koeficientas (angl. SCOP) 4,1 šaltam klimatui. Trifazis dažnių keitiklis leidžia sistemai prisitaikyti prie pastato poreikių šildymo ir vėsinimo režimuose. Įdiegtai EVI (angl. Economised Vapour Injection) technologijai padedant, pasiekiami išskirtiniai parametrai, kurie leidžia racionaliai naudoti įrangą taip pat ir renovacijai – pastatuose, kur prieš tai buvo naudojami kieto kuro įrenginiai ir sumontuotos aukštų temperatūrų šildymo sistemos (radiatoriai).
Gamintojai, kurie neturi ką slėpti, dažniausiai pateikia įrenginio charakteristikas (žr. pav. žemiau), kas puikiai tenkina senesnės sistemos poreikius. Galime būti ramūs, kad šilumos ir temperatūros nepritrūks.
Toliau straipsnį su pavyzdžiais skaitykite čia: http://www.ekoklima.lt/oras-vanduo-silumos-siurbliu-sprendimai-renovacijai/
LT-01205 Vilnius