Gamtai draugiški sodo nameliai: kaip tokius įsirengti?

Akivaizdu, jog rinkdamiesi medinį būstą savo poilsiui jau primate gamtai draugišką sprendimą. Tačiau, ar žinojote, kad vieni mediniai sodo nameliai gamtai gali būti draugiškesni už kitus? Tiesa ta, jog tvaresnių sprendimų – niekada nebūna per daug, juk nuo to priklauso ne tik mus supanti aplinka, bet ir mūsų pačių gerovė bei sveikata. Būtent todėl šiame straipsnyje nusprendėme pasidalinti keletu idėjų, kaip įsirengti tvaresnį sodo namelį. Gamtai draugiški sodo nameliai: kaip tokius įsirengti?

Ekologiškesnis sodo namelio apšiltinimas

Net ir rūpindamiesi aplinka bei nusprendę statyti medinį būstą, ne visada susimąstome, jog pats medinio namelio šiltinimas taip pat gali būti svarbus ekologijai, o kartu ir natūralių medienos, kaip statybinės medžiagos, savybių išlaikymui.

Kalbant apie kokybišką sodo namelio izoliaciją, tokios šiltinimo medžiagos, kaip poliesteris ar akmens vata, gali būti pakeičiamos ekovata – celiuliozės pluošto termoizoliacine medžiaga. Svarbu paminėti, jog tai – puikus sprendimas medinio namelio šiltinimui ne tik ekologijos prasme. Ekovata pasižymi medienai artimomis savybėmis, todėl į temperatūros pokyčius reaguoja vienodai su mediena. Dėl šios priežasties namų konstrukcijose, tarp sienos ir šiltinimo medžiagos, nesusidaro tarpai – statinys išlieka kvėpuojantis, bet ir kokybiškai apšiltintas.

Ekovata taip pat pasižymi birumu, kuris šiltinant medinio namelio sienas leidžia užpildyti ir visus jų nelygumus bei plyšus, tokiu būdu užtikrinant maksimalią šilumos izoliaciją. Būtina paminėti ir maksimalią garso izoliaciją, kuria pasižymi ši, ekologiškesniam namo šiltinimui naudojama medžiaga. Sodo nameliai apšiltinti antiseptinėmis medžiagomis pasižyminčia ekovata, yra apsaugomi ir nuo pelėsio ar grybelio, todėl medinės jų konstrukcijos tarnauja ilgus metus.

Ekologiška namelio apdaila

Medinio sodo namelio apdaila – antra sritis, kurioje galima priimti daug tvarių sprendimų. Vienas jų – rinktis natūralią sodo namelio išorės ir vidaus apdailą, užuot natūralią medieną paslėpus po sintetinėmis medžiagomis. Toks pasirinkimas ne tik leidžia išlaikyti natūralią namelio išvaizdą, bet ir išsaugo geriausias medienos, kaip statybinės medžiagos, savybes.

Nusprendus palikti natūralią sodo namelio išorės apdailą, tai toli gražu nereiškia, kad medienai nėra reikalinga speciali priežiūra. Kaip ir kitos natūralios medžiagos, mediena gali tapti puikia terpe pelėsiui, miltligei ar puvinių grybams atsirasti, ją veikia ir įvairūs išorės veiksniai. Dėl šių priežasčių tiek sodo namelio fasado, tiek išorės medieną būtina apsaugoti profesionaliomis priemonėmis.

Aukštos kokybės priemonės turi fungicidinių savybių, įsigeria į medieną ir saugo ją nuo kenksmingų organizmų atsiradimo. Siekiant užtikrinti apsaugą nuo žalingų išorės veiksnių, privalu medį padengti permatoma ar nepermatoma apdaila. Skaidrią dangą geriau rinktis lygiam paviršiui. Medinių namų apsaugai taip pat galima naudoti impregnantą, apsaugantį nuo puvimo, mėlynavimo ar grybų. Vertėtų nepamiršti, kad, atsižvelgiant į būdingas oro sąlygas, apdailą reikia kartas nuo karto atnaujinti. Šiaurinė namo pusė gali išlikti nepakitusi daugiau nei dešimtmetį, o nuolat saulės kaitinamos pusės apdailą gali tekti atnaujinti ir po kelerių metų. Tamsinti lakai ar neskaidrūs dažai išsilaiko ilgiau nei permatoma danga. Tinkamai ir laiku naudojamos apsauginės priemonės padeda medžiui išlikti ilgaamžiškam ir ilgai tarnauti jūsų poreikiams.

Atsinaujinantys energijos šaltiniai

Kad ir kokias statybų ar apdailos medžiagas pasirinktume savo sodo nameliui, jį pastatome vieną kartą, o teikiamais privalumais naudojamės ilgus metus. Tačiau, kalbant apie elektros energiją, norint patenkinti visus savo poreikius jos mums reikia nuolat. Todėl, jei savo vasarnamį norite paversti iš tiesų draugišku mus supančiai aplinkai, rekomenduojame gerai apsvarstyti atsinaujinančių elektros energijos šaltinių įsirengimą.

Bene greičiausiai atsinaujinančiu elektros energijos šaltiniu galime laikyti saulės energiją. Saulės spindulių kolektorius gali būti puikus būdas sutaupyti elektros energijos saulėtose vietovėse arba tais atvejais, kai dėl tam tikrų priežasčių nenorima jungtis prie bendro elektros energijos tinklo. Įsirengtos saulės baterijos taip pat leis ir sumažinti elektros energijos sąskaitas, o kai kuriais atvejais – jei energijos prigaminama per daug – net užsidirbti.

Svarbu paminėti tai, jog saulės energija gali būti kaupiama specialiose baterijose, kurias taip pat galima derinti ir su kitomis, energijos kaupimui skirtomis sistemomis. Šios technologijos gerai veikia tarpusavyje, nes jos energiją saugyklose gali kaupti visos kartu. Viena tokių, su saulės kolektoriais nesunkiai suderinamų sistemų – vėjo turbinos, dar kitaip vadinamos vėjo jėgainėmis.

Vėjo jėgainės – vienas dažniausiai sodybose pasirenkamų natūralios energijos šaltinių. Jos ypatingai populiarios kaimo vietovėse ar atviresnėse erdvėse, kur vėjas paprastai būna stipresnis bet kuriuo metų laiku. Dėl gana dėkingo klimato mūsų regione vėjo pagalba elektros energiją gaminančios turbinos gali būti naudojamos praktiškai 90 proc. laiko. Svarbu paminėti tai, jog vėjo turbinos yra dar žinomos, kaip itin švarus, atsinaujinantis energijos šaltinis, pasižymintis mažomis eksploatavimo išlaidomis ir leidžiantis kaupti energiją kiekvieną vėjuotą dieną. Tai – puikus pasirinkimas užpildyti ir tuštiems žemės plotams net tuo atveju, jei jokie sodu nameliai juose statyti artimiausiu metu nėra planuojami.

Trečias, tačiau ne mažiau veiksmingas atsinaujinančių energijos šaltinių variantas – mikro-hidroelektrinė, taip pat paprastai derinama su kitais, atsinaujinančių energijos šaltinių mechanizmais. Nesvarbu, ar iš mažos srovės, ar iš didesnės upės, mažos hidroelektrinės sistemos gali pagaminti pakankamai elektros energijos visiems elektros prietaisams ir apšvietimui jūsų mediniuose namuose. Todėl galimybe įsirengti šį alternatyvų energijos šaltinį vertėtų pasidomėti jei šalia jūsų namų yra bent koks tekančio vandens šaltinis. Tokie atsinaujinantys energijos šaltiniai reikalauja turbinos, siurblio ar vandens rato, kad tekančio vandens energija būtų paversta sukimosi energija, o paskui – elektra.

Taigi, nesvarbu, ar gyvenate kaimo vietovėje ir neturite prieigos prie elektros tinklo, ar gyvenate priemiestyje ir tiesiog norite sumažinti sąskaitą už komunalines paslaugas, atsinaujinantys energijos šaltiniai – puikus sprendimas.

Gamtai draugiškesnis namo šildymas

Nors sodo nameliai gali būti šildomi įvairiais būdais, pastaruoju metu itin populiaru poilsio namus projektuoti taip, kad juose būtų užtikrintas pasyvus saulės šildymas. Tai reiškia, jog sodu nameliai yra suprojektuojami specialiai taip, kad juose natūraliai būtų kaupiama saulės šilumai. Pasyvus saulės šildymas gali būti puikiai derinamas su kitais atsinaujinančiais energijos šaltiniais, tačiau šiuo atveju jie reikalingi kur kas mažiau.

Verta paminėti tai, jog tinkamas pasyvaus šildymo suprojektavimas kartu su kokybiška izoliacija gali sutaupyti iki 50% šilumos energijos. Kaip jau savaime leidžia suprasti žodis „pasyvus“, suprojektavus tokio tipo namą praktiškai nieko nereikės daryti. Tačiau, gana dažnai medinį namą bandant pasyviai šildyti padaroma klaida – ne pakankamai atsižvelgiama į šešėlį. Jei nėra atsižvelgta į natūralų vėsinimą, vasarą namai taip pat gali šiek tiek perkaisti.

Dar viena ekologiškesnio šildymo alternatyva – šildymas kuru – biomase. Tokiu kuru galime vadinti bet kokią medienos atliekų formą, kuri yra deginama šilumai gaminti. Biomasės terminas apima rąstus, medienos atliekas, medžio drožles bei medžio granules. Tiesa, nors šiems produktams perdirbti ir transportuoti sunaudojama šiek tiek energijos, taip į atmosferą išmetama gana nedaug anglies, o mediena yra atsodinama.

Dvejojantiems, ar toks šildymo sprendimas galėtų būti geras sprendimas rąstiniams sodo nameliams, vertėtų žinoti, jog jis – visiškai saugus! Židinys ne tik suteikia jaukumo, bet ir leidžia efektyviai šildyti patalpas, todėl alternatyvūs atsinaujinantys energijos šaltiniai šildymui nėra būtini ir gali būti panaudojami kitoms reikmėms. Labiau buitinėse instaliacijose populiarios yra granulių sistemos, nes kuras jų atveju yra automatiškai tiekiamas į katilą. Viskas, ką jums reikia padaryti, yra kaskart papildyti kuro atsargas. Šis energijos šaltinis gamina labai mažai pelenų, todėl nereikia jų dažnai valyti.

Kokybiška šilumos izoliacija

Kad ir kokį kokybišką ir ekologišką šildymo būdą pasirinksite, draugiškiausi gamtai sodo nameliai bus tuomet, kai juos reikės šildyti kaip įmanoma mažiau – užtikrinti puikią jų šilumos izoliaciją. Sodo namelyje ilgai besilaikanti šilumos energija leis gerokai sumažinti ir šildymo sąskaitas.

Tiesa, šiuo atveju vertėtų nepamiršti ir fakto, kad prastai izoliuotos namelio sienos – ne vienintelė vieta per kurią sodu nameliai yra linkę atiduoti šilumą. Apskaičiuota, jog net 25 proc., o kartais net 30 proc. šilumos nuostolių vasarnamiuose tenka langams ir durims, o dar daugiau stogui. Tai reiškia, jog investuojant į namo šiltinimą, jokiu būdu nereikėtų numoti ranka į langų ir durų kokybę, bei stogo apšiltinimą.

Turite papildomų klausimų, susijusių su medinio namo statyba ir priežiūrą? Į juos visus Jums mielai atsakys „Meistro namų“ komanda, susisiekite!

Gaukite pasiūlymus
Iš viso buvo pateikta 417742 pasiūlymų
Peržiūrėti
Užduokite klausimus ekspertams
Registruotų ekspertų 3359
Iš viso buvo užduota 177030 klausimų