Stiklas
Stiklo istorija
Pirmąją stiklo dirbtuvę archeologai rado Tel el Amarnoje (Egiptas), kuri datuojama 1370 m. pr. m. e. Ten buvo pradėta lydyti neskaidrų spalvotą stiklą nedideliuose moliniuose tigliuose. Iš jo buvo presuojami arba lipdomi karoliai, skulptūros ir kiti emaliu bei auksu puošti dirbiniai. Kryžiaus žygių metu, stiklo gaminių gamyba atkeliavo ir į Europą. XIII a. pradėjo vystytis Venecijos stiklo pramonė. Anglijoje (1611 m.) buvo išrasta ir užpatentuota stiklo lydymo krosnis, kūrenama akmens anglimi. 1529 m. jau Lietuvos statute minimas stiklo amatas. 1547 m. Žygimantas Augustas suteikė privilegiją Martynui Paleckiui steigti stiklo dirbtuvę prie Vilniaus ir prekiauti stiklo dirbiniais. 1547 Vilniuje buvo įsteigta pirmoji stiklo dirbtuvė. Šioje dirbtuvėje buvo gaminamas langų stiklas, stiklinės, buteliai, indai.
Senuosiuose žemėlapiuose minima Vilniaus miesto Stiklių gatvė, kaip prekybos stiklu ir jo dirbiniais centras. 10-ajame dešimtmetyje Lietuvoje veikė trys stiklininkystės centrai: Vilniuje, Panevėžyje ir Kaune. Nuo XX a. vid. stiklo gamyba mechanizuota ir automatizuota; rankiniu būdu daromi tik meniniai ir kai kurie specialūs dirbiniai.
Dar visai neseniai stiklas visiems atrodė trapus ir gležnas, tačiau šiuolaikinės technologijos leidžia projektuoti įvairiausių formų ir sudėtingumo stiklines konstrukcijas.
Stiklinės pertvaros, įrengtos patalpoje, nesuardo aplinkos vientisumo, naikina ribas ir net optiškai padidina erdvę. Nesudėtingų konstrukcijų, lakoniškų linijų stiklas praturtins Jūsų kuriamą namų ar biuro interjerą, lengvos, šiuolaikiškos konstrukcijos puikiai derės tiek didelėse, tiek ir mažose patalpose. O stikle įmontuotos laiptų pakopos, sukuria nuostabos įspūdį, kada žmogaus pažįstamas trapus stiklas geba išlaikyti sudėtingas laiptų konstrukcijas.
Dažytas stiklas įvairiausiomis spalvomis vis dažniau keičia nuo seno visų pamėgtas keramikines plyteles. Kadangi stiklas yra lengvai valomas, neretai stiklo lakštai yra klijuojami virtuvėse, voniose, kur yra drėgmė ir apsitaškymo galimybės. Išraiškingumo gali suteikti įvairūs raštai, vaizdai ar nuotraukos padėsiančios atskleisti norimą nuotaiką. Tai ir patogu, ir skoninga.