Stogai, stogo danga
Stogų dangos: rūšys, apibūdinimas
Vienas iš svarbių statybos etapų yra stogas. Iš plataus asortimento įvairių stogo dangos medžiagų galima išsirinkti labiausiai tinkantį variantą. O kad pasirinkimas būtų tikrai teisingas, reikia panagrinėti kiekvienos rūšies ypatybes.
Dangų rūšys
Stogo dangos medžiaga – viena svarbiausių pastato dangalo apsauginių detalių, kurios apsaugo nuo išorinio poveikio. Šiuolaikines stogų dangos medžiagų rūšis apibūdina tokios charakteristikos kaip ilgaamžiškumas ir patikimumas. Jos gali būti pagamintos iš įvairiausių medžiagų: nuo paprastos medienos iki šiuolaikinių polimerų.
Šiuolaikinėje rinkoje pateiktos stogų dangos rūšys skirstomos į penkias pagrindines rūšis:
1. Vienetinės.
2. Ruloninės.
3. Užliejamos.
4. Lakštinės.
5. Plėvelinės.
Pirmasis tipas apima čerpes, skalūnus ir medį. Iš aprašytos įvairybės verta išskirti keramines čerpes, kurios naudojamos ir yra ypač populiarios tarp vartotojų dėl jų ilgo eksploatavimo laikotarpio. Vienetinės dangos absorbuoja saulės spinduliuotę ir pasižymi pakankamomis garso sugėrimo savybėmis.
Ruloninis tipas atsparus šalčiui, aukštoms temperatūroms ir irimui. Lakštinis stogas pasižymi ilgaamžiškumu, didžiuliu spalvų ir rūšių pasirinkimu. Užliejamosios dangos pasižymi atsparumui rūgštims, žemoms temperatūroms ir neigiamam saulės spindulių poveikiui.
Membraninės arba plėvelinės dangos išsiskiria montavimo paprastumu. Labiausiai tinka statiniams su tvirtu pamatu. Be to, stogo dangų medžiagos stogams skiriasi savo medžiagomis, fizinėmis savybėmis ir paskirtimi.
Vienetinės stogo dangos medžiagos Keraminės ir betoninės čerpės (cemento-smėlio)
Keraminės čerpės ilgaamžės, jų tarnavimo laikas daugiau kaip 100 metų, o pačios stogo dangos labai gražios. Šios medžiagos yra patrauklios išorinės išvaizdos. Keraminėms čerpėms gaminti naudojamas molis, kurį išdegina ypatingu temperatūros režimu, tai suteikia gaminiui didelį tankumą ir mažą vandens absorbavimo koeficientą (2–3 %).
Kai kurios čerpės glazūruojamos, kad susidarytų vandens atstūmimo efektas. Pagrindinis keraminių ir cementinių čerpių skirtumas – tai molio išdeginimas specialiosiose krosnyse aukštoje temperatūroje. Svarbu žinoti, kad keramines čerpes kloti turi kvalifikuoti specialistai. Jeigu Jums patinka viskas, kas geriausia, tai ši stogo dangos rūšis kaip tik Jums.
Tarp įvairių čerpių yra ir betoninės, arba, kaip jas dažniausiai vadina, cemento-smėlio čerpės. Joms gaminti dažniausiai naudojama slėgio-volavimo technologija. Siekiant suteikti šios čerpėms spalvą, į jas dedama pigmento (tūrinis dažymas) arba atitinkamai apdorojamas paviršius. Betoninės čerpės ne tokios ilgaamžės kaip keraminės, o pagal kitus parametrus artimos joms.
Metalinis stogas
Visos šios rūšies stogų dangų šios grupės medžiagos turi lakštinio audeklo iš metalo pagrindą. Išskirtinė metalinio stogo savybė yra tai, kad jis nepraras pirmykštės išvaizdos ir po 100 metų.
Plokšti lakštai
Šios rūšies stogų dangos pagamintos iš cinkuoto arba juodojo plieno. Plokšti metalo lakštai turi nemažai privalumų: mažai sveria, sudaro sąlygas nutekėti vandeniui, nes jų paviršius lygus, lengvai montuojami, visiškai atsparūs ugniai ir aukštoms temperatūroms. Verta pažymėti, jog ši rūšis yra universali ir galima sudėti ant bet kurio sudėtingumo gegnių. Trūkumų palyginti nedaug. Plokščius lakštus gali paveikti korozija, jie įšyla nuo saulės spindulių, blogau saugo nuo triukšmo.
Profiliuoti lakštai
Profiliuotas lakštas yra vienas iš populiariausių stogo dangos medžiagų mūsų vietose. Šios medžiagos pagrindė yra luošto lakštas iš aliuminio ir plieno. Svarbiausi teigiami profiliuotų lakštų rodikliai yra pačios medžiagos lengvumas ir nesudėtingas montavimas, taip pat reikia pažymėti puikų jų atsparumą rūdims ir šalčiui.
Metalinės čerpės
Ši medžiaga – tai banguoti ir profiliuoti lakštai. Dėl tokio išorinio vaizdo jie tampa labai panašūs į originalias čerpes. Iš šios stogo dangos pliusų galima pažymėti patrauklią išvaizdą, atsparumą oksidacijos atsiradimui, taip pat pačios medžiagos lengvumą ir montavimo paprastumą.
Minkšti stogai
Minkšti stogai vieni iš labiausiai žinomų. Išskirtinės tokių stogų savybės yra išskirtinis išorinis patrauklumas, tvirtumas ir universalumas. Tokią dangą galima naudoti labai plačios paskirties patalpose: nuo buitinių iki gamybinių. Kaip pagrindą šio tipo dangoms dažniausiai naudojamas stiklo pluoštas. Minkštas stogas, savo ruožtu, turi nemažai variantų.
Bituminės čerpės
Šios medžiagos gamybos technologija apima stiklo audeklo, įmirkyto bitume, pagrindą, pridėjus modifikuojančių medžiagų. Viršus padengiamas bazaltu arba skalūno trupiniais. Būtent jie ir leidžia sukurti tūrinį vaizdą ir ypatingą raštą, taip pat yra apsauga nuo spinduliuotės. Šios rūšies stogų dangas priimta naudoti netaisyklingos formos stogams, taip pat ten, kur yra mansarda.
Kiti šios rūšies privalumai yra triukšmingumo nebuvimas, plastiškumas, patrauklus išorinis vaizdas, menka oksidacijos tikimybė, nesusidaro kondensatas, gebėjimas išlaikyti sniegą. Taip pat verta išskirti protingą kainos ir kokybės santykį. Kaip trūkumą galima paminėti tik tą faktą, jog ši danga tampa trapi esant dideliems šalčiams, gali lydytis esant ypač aukštoms temperatūroms.