Vėdinimo sistemos
Vėdinimo sistema sumažina šildymo išlaidas
Statant šiuolaikinius individualius namus jau niekam nekyla klausimų, ar reikalinga name įrenginėti vėdinimo sistemą. Tačiau rinkoje egzistuojant gausybei produktų, pirkėjams sunku teisingai pasirinkti, o vėdinimo sistemų specialistai dėl rinkoje esančių nedidelių darbų įkainių siūlo paprasčiausius ir pigiausius sprendimus, kurie dažnai yra technologiškai pasenę bei kuriuos įdiegti nereikalingas didelis „know-how".
Sandarus namas - ekonomiškumo garantas
Energetiškai taupus namas turi būti pakankamai sandarus, kad kuo mažiau vyktų natūrali ventiliacija. Priešingu atveju pro pastato konstrukcijose paliktus net mažiausius plyšius vyks oro cirkuliacija, kas sąlygos didelius šiluminius nuostolius. Taigi prieš įrenginėjant priverstinę vėdinimo sistemą pastate, būtina įsitikinti, kad namas yra sandarus - tam gali būti atlikti oro sandarumo testas (blower-door test).
Pagrindinės klaidos įsirengiant vėdinimo sistemas
Lietuvoje individualūs namai dažnai statomi be vėdinimo techninio projekto, tačiau būtent kvalifikuotai parengtas projektas gali užtikrinti vėdinimo sistemos ilgalaikę ir taupią eksploataciją ateityje. Kai vėdinimo sistema montuojama be projekto pridaroma klaidų. Viena dažniausiai pasitaikančių - numatomas perteklinis pastato vėdinimas, tai sąlygos šilumos nuostolius žiemą ir šalčio nuostolius vasarą. Pagal „Pasyvių namų instituto" (PASSIV HAUS INSTITUT) rekomendacijas, kad būtų užtikrintos higienos normos individualiame name per valandą jame turi pasikeisti apie 40% esančio oro tūrio. Kitos tipinės klaidos: nenumatomi triukšmo slopintuvai, pašildytuvai žiemos periodui, papildomai neapšiltinami šalto oro ortakiai ir kt.
Tinkama vėdino sistema padeda taupyti
Vienas esminių etapų įrenginėjant vėdinimo sistemą yra vėdinimo įrenginio su šilumokaičiu (rekuperatoriaus) parinkimas. Rekuperatoriuje nuolat veikia du ventiliatoriai, iš kurių vienas ištraukia seną, o kitas tiekia šviežią orą. Šilumokaityje iš išeinančio oro paimama šiluma (arba vėsa vasaros metu) ir perduodama šviežiam orui. Šilumogrąžos efektyvumas šiuolaikiniuose rekuperatoriuose turi būti ne mažesnis negu 90%. Kita svarbi įrenginio charakteristika yra elektros energijos suvartojimas, kadangi natūrali ventiliacjia sandariame name beveik nevyksta, o priverstinis vėdinimas reikalingas 24/7. „Pasyvių namų institutas" rekomenduoja, kad ventiliatoriai naudotų iki 0,45 W energijos, kad sugeneruotų 1 m3/h. Rekomenduotina, kad įrenginiai turėtų nepriklausomų atestavimo laboratorijų išduotus sertifikatus, patvirtinančius šias charakteristikas. Labiau įgudusiems vartotojams taip pat reikėtų pasidomėti dėl įrenginio keliamo triukšmo, šilumokaičio tipo ir pan.
Teisingai suprojektuota ir atsakingai įrengta vėdinimo sistema ne tik užtikrins komfortiškas gyvenimo sąlygas namuose, bet ir iki 30% sumažins šildymo bei šaldymo išlaidas.
„PAUL vėdinimo sistemos"
PAUL - naujos kartos vokiškos vėdinimo sistemos, pasižyminčios itin aukštais efektyvumo (iki 99 proc.), energijos suvartojimo ir mažo triukšmingumo parametrais. PAUL rekuperatoriai turi PASSIV HAUS instituto išduotus sertifikatus dėl jų atitikties ir tinkamumo naudoti pasyviuose namuose. Rekuperatoriaus korpusas papildomai apšiltintas polipropileno sluoksniu, neturi šalčio tiltų ir dirba ypač tyliai. "PAUL vėdinimo sistemos" taip pat teikia projektavimo paslaugas.