Vėdinimo sistemos
Švarus oras kiekvieniems namams
„Mano namai – mano tvirtovė“ daugelis žinome šį posakį, tačiau ar įvertiname, kad pavojus gali tykoti „mūsų tvirtovėje“. Daug laiko praleidžiame namuose, uždarose patalpose, todėl namų mikroklimatas turi didelę įtaką mūsų savijautai ir sveikatai. Patalpų mikroklimatą nulemia trys pagrindiniai oro veiksniai – oro judėjimas, temperatūra, ir drėgmė. Šių veiksnių disbalansas sudaro sąlygas pelėsio atsiradimui ir nevaldomai plėtrai.
Pasaulio Sveikatos organizacija (toliau PSO) remdamasi mokslininkų įrodymais pateikė rekomendacijas apimančias patalpų pelėsius ir drėgnumą (PSO, 2009 m.). Specialistai daro išvada, kad svarbiausias poveikis sąlygotas pelėsių yra padidėjęs kvėpavimo simptomų, alergijų ir astmos paplitimas, taip pat imunologinės sistemos sutrikimas.
Pelėsio patekimui į kvėpavimo takus ypač jautrūs vyresnio amžiaus žmonės ir vaikai. Grybelių sporos ir jų išskiriami šalutiniai produktai geriausiai žinomi dėl jų savybės sukelti alergines kvėpavimo sistemos reakcijas. Dažniausiai pasireiškia alerginio rinito (išskyros iš nosies, čiaudulys, nosies užburkimas, nosies niežulys), alerginio sinusito simptomai, rečiau - astmos priepuoliai. Imunitetą labiausiai silpnina grybelių mikotoksinai (pelėsinių grybelių medžiagų apykaitos produktas, galintis užnuodyti žmonių maistą ir gyvūnų pašarus). Vis dažniau išreiškiama nuomonė, kad pelėsiniai grybai namuose gali sukelti ir kraujospūdžio svyravimus, bendro pobūdžio silpnumą, plaukų slinkimą ar svorio netekimą. Žmogus, nuolat gyvenantis drėgnoje aplinkoje, bus mažiau atsparus infekcijoms, jį dažniau kamuos peršalimo simptomai. Nustatyta, kad iš aplinkos pašalinus pelėsius, organizmas po truputį atsikuria, tačiau imuninė sistema jau gali nebebūti tokia stipri, kaip buvo.
Kaip parodė daugiametė praktika, ant sienų ir baldų atsirandantys pelėsiai, dažniausiai yra juodos spalvos, tai Juodasis pelėsis (lot. Aspergillus niger). Jo augimui tinka įvairiausi paviršiai: mūras, medis, popierius, plastikas, kilimai, dažyti paviršiai, ir k.t. Juodasis pelėsis skleidžia blogą, nemalonų kvapą.
Jei pelėsiui pakanka drėgmės, šilumos ir oras šalia jo cirkuliuoja silpnai, jis pradeda intensyviai augti. Šaltuoju metų laikų (rudenį, žiemą, pavasarį) siekdami išlaikyti šilumą savo namuose nevėdiname patalpų, aklinai uždarome langus bei ventiliacines sistemas, taip sukurdami sąlygas augti ir intensyviai plėstis pelėsiui.
Geriausia pelėsių prevencija yra mažinti drėgmės kiekį namuose, intensyviai vėdinti patalpas (ypač vonios, virtuvės, miegamųjų). Nedideli pelėsio kiekiai gali būti pašalinami specialiomis priemonėmis, dideli – pasitelkiant specialistų pagalbą, tačiau siekiant užtikrinti, kad pelėsis „neužvaldytų“ jūsų namų, būtinas sveiko mikroklimato užtikrinimas. Naujų technologijų naudojimas (tokių kaip mini-rekuperatoriai, kurių nedidelė kaina, nesudėtingas montavimas, efektyvus centralizuotas valdymas) išsaugant šilumą patalpose, kai oro kaita sudaro iki 120 m3/h oro, išsaugo iki 80% kambario oro temperatūros, suteikia galimybę išsaugoti sveiką mikroklimatą ventiliuojamoje patalpoje. UAB „Politesna“ oficialus ventiliavimo sistemų gamintojų „Ventoxx“, „Eco-frech“, „Reventa“ atstovas Baltijos šalyse. Jei jūs savo namuose pastebėjote pelėsio židinius įmonės specialistai pakonsultuos jus, paims mėginius tyrimams atlikti (tyrimus atlieka Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija), bei pasiūlys efektyviausią ir finansiškai optimaliausią sprendimo būdą.