Keramzitiniai blokeliai
Kaip pasirinkti blokelius, tinkamus namo statybai? Daugiau apie Fibo PROOF sandarius blokelius
Renkantis mūro blokelius būtina žinoti ne tik gaminio sudėtį, bet ir jų savybes. Pagrindiniai kriterijai, į kuriuos būtina atsižvelgti:
·sandarumas;
·ilgaamžiškumas;
·šiluminė varža;
·drėgmės įgeriamumas;
·stipris, svoris;
·garso izoliacija;
·ekologiškumas;
·kaina;
·statybininkų atsiliepimai.
Pagal šiuos kriterijus buvo atlikta dažniausiai statybose naudojamų mūro blokelių analizė: keramikinių, akyto betono (dujų silikato), silikatinių blokeliai, betoninių ir keramzitbetonio blokelių Fibo PROOF.
Ilgaamžiškumas. Lietuvos klimatas pastatų konstrukcijas veikia gana agresyviai ir yra tikras išbandymas sienų ilgaamžiškumui. Teisės aktuose, reglamentuojančiuose gaminių ilgaamžiškumą, numatyta, kad mūro blokeliai, naudojami išorės sienoms, turėtų minimaliai atlaikyti 25 šalčio ir šilumos ciklus, per kuriuos atsparumas gniuždymui liktų nesumažėjęs.
Palyginimas
Kuo rodiklis F didesnis, tuo namo konstrukcijos tarnaus ilgiau.
Šiluminė varža. Kalbant apie šiltą namo sieną, visuomet reikėtų prisiminti, kad sienos šiluminis laidumas priklauso ne vien nuo pačios medžiagos terminių savybių, bet ir nuo drėgmės kiekio joje. Todėl skaičiuojant bendrą atitvaros šiluminę varžą nereikėtų apsiriboti laboratorinėmis šilumos laidumo koeficiento λ reikšmėmis. Įvertinti reikia ir sienos eksploatacinį drėgnumą, patalpų paskirtį, galimus šilumos nuostolius per susidariusius vadinamuosius šalčio tiltelius ir langus.
Tyrimai rodo, kad šalčiausios sienos, naudojant panašaus storio mūro blokelius ir apšiltinimo sluoksnį yra sumūrytos iš silikatinių ir betoninių blokelių.
Šilčiausios sienos naudojant panašaus storio mūro blokelius ir apšiltinimo sluoksnį yra sumūrytos iš akyto betono ir keramzitbetonio blokelių (būtent tokie yra Fibo PROOF blokeliai).
Drėgmės įgeriamumas. Nors sienos iš akyto betono (dujų silikatinių) blokelių ir keramzitbetonio blokelių (Fibo taip pat) yra šilčiausios, tačiau laikas, per kurį vienodomis, įprastomis sąlygomis mūryti blokeliai (veikiami kritulių ir kitų oro sąlygų) įgaus deklaruojamas vertes, bus skirtingas. Antai iš dujų silikato (akyto betono) blokelių sumūryta siena sudrėkusi džiūsta apie 6 mėnesius, net jeigu oras būna sausas. Tuo tarpu iš keramzitbetonio blokelių (Fibo taip pat) sumūryta siena sudrėkusi džiūsta apie 2 savaites, jei oras būna sausas.
Palyginimas
Drėgmės įgėris – rodiklis, parodantis, kiek blokelyje yra drėgmės. Vandens įmirkis – rodiklis, parodantis, kiek panardintas blokelis įgeria vandens.
Verta žinoti
Didelis drėgmės įgeriamumas dujų silikato (akyto betono) blokeliuose, praktiškai neleidžia pasiekti deklaruojamus laboratorinius šilumos rodiklius. Nerekomenduojama statybų iš šios medžiagos blokelių palikti neapsaugotų per žiemą.
Keramzitbetonio blokeliai (Fibo PROOF taip pat) turi apjungtą stambių išorinių porų sistemą, kuri gerai drenuoja vandenį ir neleidžia jam kauptis. Tuo tarpu smulkiosios vidinės keramzito grūdelių poros yra uždaros ir skysčių beveik neabsorbuoja. Dėl to vidinis patalpos klimatas visuomet yra sausas ir sveikas, sienose nesikondensuoja drėgmė, nors pats keramzitbetonis vandens neįgeria. Praėjus tik porai savaičių nuo statybų pabaigos, išorinė blokelių siena išdžiūna net iki 4 proc. likutinio drėgnumo.
Stipris, svoris. Prieš statantis namą, klientui sunku suvokti, koks turėtų būti gaminio stipris gniuždant, kokius blokelius pasirinkti žvelgiant į šią savybę.
Palyginimas
Pagal pateiktus lentelėje duomenis atspariausi blokai gniuždymui yra silikatiniai blokeliai. Tik ar to reikia, statant dviejų aukštų namą? Ar tikrai verta pasirinkti patį stipriausią gaminį, kurio tankis yra didžiausias, bet šiluminė varža – viena blogiausių. Be to, sunkus gaminys labiau apkrauna pamatus ir yra sunkiai apdirbamas produktas.
Verta paminėti, kad Fibo PROOF keramzitbetonio blokelis, turintis 3 N/mm2 stiprį gniuždant, atlaiko 30 tonų apkrovą.
Garso izoliacija. Vieną patalpą nuo kitos skiria ne blokelis, o siena (atitvara). Tinkamai įrengiant sieną, būtina naudoti ne tik gerus garso izoliavimo rodiklius turinčias medžiagas, bet ir tinkamai tas medžiagas panaudoti ir įrengti. Būtina teisingai išspręsti konstrukcinius mazgus, prijungiant pertvarą prie:
·perdangos plokštės viršuje ir apačioje;
·masyvios konstrukcijos;
·gelžbetoninės monolitinės kolonos;
·lengvųjų konstrukcijų;
·atitvatros, „kertančios" besiribojančią fasadinę sieną;
·teisingai įrengti apskaitos prietaisų skydines, kištukinius lizdus.
Nesilaikant šių reikalavimų, sunku tikėtis geros garso izoliacijos tarp patalpų. Todėl reikėtų atsargiai žiūrėti į kai kurių blokelių gamintojų pasisakymus apie gaminio garso izoliavimą, jeigu nepateikiami bandymais pagrįsti pertvaros įrengimo sprendimai bei tai patvirtinantys dokumentai - Statybos produkcijos ir sertifikavimo centro (SPSC) išduotas techninis liudijimas.
Palyginimas
Panašaus pločio blokelių, nutinkuotų iš abiejų pusių, gamintojų pateikti garso izoliacijos rodikliai (dB)
* Įrengiant tarpbutines atitvaras, lentelėje visų medžiagų garso izoliacija dB neatitinka reikalavimų tarpbutinėms sienoms pagal STR 2.01.07:2003. Dėl didelių apkrovų vienasluoksnės sistemos yra sunkiai įrengiamos ir nepopuliarios. Dėl to dažniausiai įrengiamos daugiasluoksnės konstrukcijos.
Verta žinoti
Lentelėje pateikti blokelių izoliaciniai rodikliai dar nereiškia, kad tikrai nebus girdimi garsai už sienos, skiriančios nuo kaimynų.
Pertvaros iš FIBO keramzitbetonio blokelių (garso izoliacija 55 – 58 dB) yra Lietuvoje išbandytos, įvertintos ir įteisintos (SPSC Nacionalinis Techninis Liudijimas NTL-01-052-2009).
Techninius liudijimus rasite: www.fibo.lt
Statybininkų vertinimas
Keraminiai blokeliai. Teigiamai įvertintas didelis atsparumas gniuždymui, ekologiškumas, atsparumas ugniai.
Neigiamai įvertintas nedidelis atsparumas šaldymo-šildymo ciklams, galimas dūžis. Sienose, sumūrytose iš keraminių blokelių, sudėtinga tiesti instaliacijų laidus, blokeliai sunkiai pjaustomi, atsiranda problemos tvirtinant sunkesnius daiktus. Blokus rekomenduojama uždangstyti, paliekant juos žiemos periodui. Nearmuotose sienose dėl šiluminio medžiagų plėtimosi gali atsirasti trūkiai.
Akyto betono blokeliai (dujų silikato). Teigiamai įvertinta nedidelė kaina, galimybė lengvai apdoroti. Blokeliai lengvi, pakankamai lygūs. Taip pat geras atsparumas ugniai, neblogos termoizoliacinės savybės.
Neigiamų atsiliepimų sulaukta dėl to, kad sunkiai pasiekiamos laboratorinės šilumos laidumo reikšmės lauko sąlygomis. Šie blokeliai lengvai įgeria vandenį ir labai lėtai džiūsta. Taip pat blogas blokelių atsparumas šaldymo-šildymo ciklams. Prie jų sudėtinga tvirtinti sunkius daiktus. Sunkiai kvėpuojanti medžiaga, dėl to negarantuojamas geras mikroklimatas pastato viduje. Nerekomenduojama per žiemą palikti atvirose vietose.
Silikatiniai blokeliai. Teigiamai įvertintas atsparumas šaldymo ir šildymo ciklams (F50), atsparumas gniuždymui. Gera šių blokelių garso izoliacija, patogus ankeravimas – galima tvirtinti sunkius daiktus. Blokeliai atsparūs ugniai.
Neigiamai atsiliepta apie blokelių sudėtingą apdorojimą. Dėl lygaus paviršiaus prie jų blogai limpa tinkas. Bloga šiluminė varža. Didelis svoris, todėl apkraunami pamatai, perdangos plokštės. Nearmuotoje sienoje dažnai atsiranda skilimai. Dėl didelio svorio ir išeigos nukenčia darbo sparta.
Betoniniai blokeliai. Teigiamos savybės – atsparumas šaldymo ir šildymo ciklams (F50), gniuždymui, ugniai. Blokeliai gerai izoliuoja garsą. Nedidelė jų kaina.
Neigiamai įvertinta galimybė juos apdoroti, o dėl plonų sienučių sudėtinga ankeruoti. Labai bloga šiluminė varža. Nearmuotoje sienoje dažnai atsiranda įtrūkimai, galimas dūžis.
Keramzitbetonio blokeliai FIBO. Neigiamai įvertinta santykinai didesnė 1 m3 blokelių kaina, palyginti su kitais mūro blokais.
Teigiamos savybės: labai paprastai mūrijami, lengvai pjaustomi, gali dirbti ir neprofesionalai – darbo procesas tikrai spartus. Turi puikų sukibimą su tinku. Pakankamai šilti ir stiprūs. Idealiai tinkantys formuoti tarpbutines atitvaras. Nedidelio svorio, todėl neapkrauna pamatų bei perdangos plokščių.
Patalpose sukuria sveiką mikroklimatą. Nebijo atšiaurių sąlygų – galima palikti mūrą per žiemą. Galima naudoti pamatams, nes jų neveikia korozija. Nekaupia drėgmės, nepūva ir nepelija. Blokeliais lengvai tiesti instaliacijos laidus, lengva ankeruoti, prie jų galima tvirtinti itin sunkius daiktus. Geros akustinės savybės, pateikti visi oficialūs sprendimai akustinei atitvarai įrengti. Detaliai išspręstas armavimas sumažina sienos įtrūkimo riziką.