Ekovata
Šiltindami lietuviai vis dažniau renkasi tvarius sprendimus
Kiekvienas naujas namas, kiekviena nauja sodyba šiais laikais šiltinama izoliacinėmis medžiagomis. Šiltina savo būstus ir rekonstruojamų namų šeimininkai. Ir jei anksčiau rinkdamiesi šiltinimo medžiagas žmonės atsižvelgdavo į jų kainą bei izoliacines savybes, dabar prioritetu tampa jų tvarumas bei neutralus poveikis žmogaus sveikatai. Viena iš tokių medžiagų – lietuvių įmonės „Ekorema“ gaminama ekovata.
Ekovata – tai efektyviai naudojama ir žmogui bei aplinkai nekenksminga termoizoliacinė statybinė medžiaga, gaminama iš celiuliozės plaušo, į kurį pridedama natūralių boro druskų. Vakarų Europoje pastatų šiltinimui ši medžiaga naudojama jau nuo praėjusio amžiaus vidurio, dėl tvarumo ir gerų izoliacinių savybių ekovatą itin pamėgę ir Skandinavijos šalių gyventojai. Yra tikrai nemažai šios izoliacinės medžiagos gamintojų Europoje, tačiau pažymėtina ir tai, kad aukštos kokybės ekovata gaminama ir Lietuvoje, netoli Kauno veikiančioje įmonėje.
Ekovata – ekologiškas sprendimas
Kauno rajone prie Domeikavos įsikūrusi UAB „Ekorema“ yra puikią reputaciją užsitarnavęs aukštos kokybės ekovatos gamintojas. Visų pirma, įmonė pabrėžia draugiškumą aplinkai ir tvarumą ne tik šiltinant namus ar kitas patalpas, bet ir gamybos procese.
„Gal daug kas nustebtų, bet ekovata turi daug ką bendro su klasikine popierine spauda, nes mes perdirbame senus laikraščius. Įmonė gamina ir tiekia aukštos kokybės ekovatą, kuri yra pagaminta iš perdirbtos celiuliozės, t.y. dažniausiai senų laikraščių. Realiai tai perdirbtas celiuliozės plaušas, impregnuotas boro druskomis, kurios užtikrina atsparumą ugniai, graužikams, apsaugo pastatų konstrukcijas nuo puvimo. Tad galime ramiausiai sakyti, kad tai yra žmonėms bei aplinkai draugiškas gaminys, padedantis pasaulyje mažinti atliekų kiekį ir leidžiantis tausoti aplinką“, – VL ekovatą apibūdino UAB „Ekorema“ direktorius Egidijus Kryževičius.
Lietuvių įmonė ne tik gamina ekovatą ir teikia kvalifikuotas šiltinimo paslaugas. „Ekorema“ specialistai akcentuoja ir kompleksinius sprendimus dirbant su klientais – įmonė teikia konsultacijas, padedančias klientams pasirinkti tinkamiausius šiltinimo sprendimus pagal individualius poreikius. Taip pat siūlomi sprendimai, atitinkantys specifinius projektų reikalavimus.
Žmogaus sveikatai poveikio nėra
Viena iš priežasčių, kodėl rinkdamiesi šiltinimo medžiagas dėmesį į ekovatą atkreipia ne tik lietuviai, bet ir kiti europiečiai, yra ta, kad ši izoliacinė medžiaga neturi poveikio žmogaus sveikatai. Ekovatoje nėra lakių bei toksiškų, izoliacinės medžiagos masę suklijuojančių medžiagų, kurios laikui bėgant pradeda garuoti.
„Viskas čia priklauso nuo toksinų koncentracijos – taigi, galimos ir alergijos, ir net rimtesnis poveikis. Kartais sakau, kad tai kažkas panašaus kaip prieš savo valią patapti rūkančiu. Tuo tarpu ekovatoje agresyvių rišančių medžiagų nėra. Joje yra boro druskų, kurios veikia kaip antiseptikai, tad apsaugo pastato konstrukcijas nuo grybelių bei puvėsio. Beje, dėl tų pačių medžiagų nėra jokių sąlygų ekovatoje apsigyventi vabzdžiams ar graužikams. Pažymėtinta, kad ekovata šiltinti namai normaliai „kvėpuoja“, tad po apšiltinimo nepradeda pelyti. Namas juk ne šaldytuvas, kuris yra puikiai izoliuotas, bet kartais kampučiuose pradeda pelyti. Šaldytuvą epizodiškai išvalome, bet pelėsis name – jau daug didesnė bėda. Beje, dėl „kvėpavimo“ ekovata šiltintos sienos kažkuo primena klasikinius medinius namus. Tik su puikia šilumos ir garso izoliacija. Tad žmonės ganėtinai dažnai ekovatą renkasi ir renovuodami senas sodybas“, – VL sakė E.Kryževičius.
Pasak specialisto, kadangi ekovatos pagrindu yra smulkus celiuliozės pluoštas, apšiltinant bet kokias pastatų konstrukcijas ši medžiaga efektyviai užpildo visus mažiausius plyšius ir nelygumus bei sunkiai pasiekiamas vietas. Todėl ekovata tinka apšiltinti dabar statomų ir seniau pastatytų mūrinių, ypač medinių, rąstinių bei karkasinių pastatų konstrukcijas.
Europoje pastatų šiltinimui ekovata naudojama jau nuo praėjusio amžiaus vidurio, ją itin pamėgę ir Skandinavijos šalių gyventojai. O viena iš priežasčių, kodėl rinkdamiesi šiltinimo medžiagas dėmesį į ekovatą dabar atkreipia ir lietuviai, yra ta, kad ši medžiaga neturi poveikio žmogaus sveikatai.
Šlapiuoju būdu šiltinamos vidaus ir išorės sienos. Specialia įranga išpurenta ir sudrėkinta medžiaga purškiama ant šiltinamų vertikalių paviršių – vidaus ar išorės sienų.
Puikios izoliacinės savybės
Medis yra degus, kaip ir popierius, o juk ekovata gaminama perdirbant popierių. Tačiau ji yra stebėtinai nedegi medžiaga. Ypač lyginant su dalimi kitų termoizoliacinių medžiagų. Pagal klasifikavimą ji yra sunkiai degių medžiagų grupėje. Tokias savybes užtikrina boro-borakso druskos, kurios stabdo deguonies patekimą į gaisro vietą ir neleidžia plėstis ugniai. Ši izoliacinė medžiaga nedega ir neišsilydo, o tik lėtai rusena. Labai svarbu dar yra tai, kad gaisro metu ekovata neišskiria jokių nuodingų dujų.
Pabrėžiamos ir vertos dėmesio ekovatos termoizoliacinės charakteristikos – ji puikiai sulaiko šilumą. Kalbant inžinierių kalba, jos skaičiuojamasis šilumos laidumo koeficientas stogo perdangai yra λ = 0,036 W/mK, o sienoms λ = 0,037 W/mK. Akcentuojama ir tai, kad dėl celiuliozės pagrindo ši termoizoliacinė medžiaga ne tik minimaliai praleidžia šilumą, bet ir gerai slopina garsą – vos 15 mm storio sluoksnis gali sugerti iki 9 dB.
„Nors ekovata dažniau naudojama privatiems namams ir sodyboms, dėl garso izoliavimo savybių esame ją naudoję imobilizuojant problemines daugiabučių vietas, kai reikia pagerinti akustinį gyventojų komfortą. Na o nuosavuose namuose 15–20 cm ekovatos net po skardiniu stogu jau užtikrins normalų akustinį komfortą. Kaip minėjau, ši mūsų gaminama medžiaga „kvėpuoja“, taip pat nesukrenta bėgant laikui. Taip pat pastebėčiau, kad šiltinimui naudojant ekovatą dažniausiai nereikia izoliacinės plėvelės, nes smulkiaplaušės ekovatos drėgmė priklauso nuo ją supančios aplinkos, t.y. jos drėgmė keičiasi kaip ir medienos. Ekovata priima ir išgarina drėgmę, taip sukurdama pastate „sveiką aplinką“. Keičiantis santykinei oro drėgmei, vandens dalelės patenka ant viršutinio ekovatos sluoksnio, jos plaukeliai sulimpa tarpusavyje, taip sudarydami ploną plėvelę, kuri neleidžia drėgmei patekti į ekovatos vidinę struktūrą“, – taip šios termoizoliacinės medžiagos savybes mums apibūdino UAB „Ekorema“ direktorius E.Kryževičius.
Efektyviausiai apšiltina profesionalai
Pažymėtina, kad lietuvių gaminama ekovata yra sertifikuota Statybos produktų sertifikavimo centre, VGTU termoizoliacijos institute ir Gaisrinių tyrimų centre.
Yra keli šiltinimo tokia izoliacine medžiaga būdai. Šlapiuoju būdu šiltinamos vidaus ir išorės sienos. Specialia įranga išpurenta ir sudrėkinta medžiaga purškiama ant šiltinamų vertikalių paviršių – vidaus ar išorės sienų. Ekovatos struktūra užpildo visus plyšius ir tarpus, gerai sukimba su dengiamu paviršiumi, sudarydama vientisą besiūlį izoliacijos sluoksnį.
Sausuoju būdu apdirbant uždaras ertmes medžiaga įpučiama į oro tarpus, pastoges, ertmes po grindimis, ertmes virš lubų. Taip padaromas vientisas izoliacinis sluoksnis. Šiuo būdu gali būti dengiami bet kokie paviršiai: medienos, metalo, betono, plytų ar net stiklo.
Sausuoju atviriems paviršiams pritaikytu būdu šiltinami atviri horizontalūs paviršiai: palėpės grindys ar perdangos prieš klojant grindis. Šiam darbui naudojama speciali įranga, reikia specifinių kompetencijų, tad derėtų naudotis savo darbą išmanančių profesionalų paslaugomis. Tačiau tai yra vienas iš pagrindinių efektyvaus namų apšiltinimo garantų – tyrimų metu buvo apskaičiuota, kad net 20–45 proc. šilumos iš kai kurių pastatų pasišalina tik dėl nekompetentingo šiltinimo.