Ekovata
Šiltinimas ekovata
Rinkoje siūloma įvairių šilumos izoliacijos medžiagų, tačiau vis daugiau gyvenamųjų namų savininkų pageidauja ne tik puikiai sulaikančių šilumą, bet ir ekologiškų produktų. Būtent tokia yra visame pasaulyje naudojama termoizoliacinė medžiaga ekovata. Ji puikiai tiks ne tik pastogei bei perdangai šiltinti, bet ir tuo atveju, jei vis dėl to nusprendėte papildomai apšiltinti ir rąstinio namo sienas.
Ekovata - ekologiška izoliacinė medžiaga, gaminama iš natūralios organinės medžiagos - celiuliozės, kuri prisotinama netoksiškomis mineralinėmis (boro borakso) druskomis. Sukurta ir užpatentuota dar XIX a. pabaigoje Anglijoje, medžiaga greitai išpopuliarėjo daugelyje pasaulio šalių, ypač Skandinavijoje. Kadangi ekovatos pagrindą sudaro medžio plaušas (organinė medžiaga), ekovata vertinama kaip „kvėpuojanti" ir ypatingai tinkama medinių namų bei medinių konstrukcijų apšiltinimui medžiaga. Lietuvoje ekovatą gamina vienintelė UAB „Ekorema". Prieš porą metų, naudojantis ES parama, atnaujinus gamybinius įrengimus, UAB „Ekorema" gamykla tapo viena moderniausių ekovatos gamyklų ne tik Europoje, bet ir pasaulyje. Toliau pateikiamos ekovatos savybės, dėl kurių ji pelnytai pripažįstama viena iš geriausių šiltinamųjų medžiagų.
• Šilta. Ekovatos šilumos laidumo koeficientas - λ = 0,038. Nuo šio koeficiento priklauso termoizoliacinės medžiagos šiluminė varža: 5 cm storio ekovatos sluoksnio varža yra R = 1,32. Geras ekovatos termoizoliacines savybes lemia jos smulkiaplaušėje struktūroje esantis nejudrus oras, kuris sudaro iki 85 % viso medžiagos tūrio. Tyrimais įrodyta, kad net tinkamai sumontavus bet kokios rūšies termoizoliacines medžiagas, šiltinamajame sluoksnyje lieka apie 4 % siūlinių tuštumų, o tai lemia didelius šilumos nuostolius. Jei apšiltinant konstrukcijas ekovata naudojami technologiniai įrengimai, užpildomos net mažiausios ertmės ir sunkiai pasiekiamos vietos.
• Nedegi. Ekovata priskiriama sunkiai užsiliepsnojančių medžiagų grupei pagal RSN 133-91 klasifikaciją.
• Ilgaamžė. Teisingai eksploatuojant pastatą, ekovata termoizoliacinių savybių nepraranda daugiau kaip 50 metų. Dėl savo plaušinės struktūros (ekovatos plaušas tarpusavyje susivelia ir sudaro vientisą „veltini") ekovata net po ilgo laiko nesukrenta ir nenusėda.
• Gerai izoliuoja garsą. Ekovata turi geras akustines savybes todėl naudojama ne tik gyvenamuose pastatuose, bet ir sporto salių bei garso įrašų studijų garso izoliacijai.
• Atspari drėgmei ir kenkėjams. Ekovatos drėgmė priklauso nuo ją supančios aplinkos, t. y. jos drėgmė keičiasi kaip ir medienos. Tai yra didelis privalumas, nes konstrukcijose atsiradusią perteklinę drėgmę ekovata absorbuoja neviršydama natūralios medienos sorbcinės drėgmės kiekio, o tai tik nežymiai keičia jos termoizoliacines savybes ir neleidžia pastatų atitvarinėse konstrukcijose susidaryti kondensacinei drėgmei. Medžiagoje esantys boro junginiai apsaugo konstrukcijas ir pačią vatą nuo puvimo, grybelinių ligų, o pastatą - nuo pelijimo ir drėkimo. Be to, dėl boro junginių ekovatoje nesiveisia graužikai, kinivarpos ir kiti medienos kenkėjai.
Svarbu! Neretai pasitaiko, kad nusipirkę kokybišką ekovatą žmonės bando namo sienas ar pastoges apsišiltinti patys arba pasirenka neprofesionalius šiltintojus. Rezultatai dažniausiai būna nekokie. Šiltinant ekovata reikia atkreipti dėmesį į daugybę subtilių niuansų.