Rąstinių namų projektai
Rąstinio namo išplanavimas
Tarkime, kad Jūsų pirmieji vargai pasibaigė ir jau įsigijote sklypą savo svajonių namui statyti. O gal sugalvojote vietoje senos trobos pasistatyti tai, apie ką seniai svajojate?
Taigi, pirmasis ir svarbiausias klausimas - nuo ko pradėti? Juk taip norėtųsi iš karto prieiti prie reikalo, bet būtent dabar ir nereikėtų skubėti. Juk Jūs statote ne vienai dienai. Turite numatyti savo finansines galimybes, suderinti norus ir galimybes, pažvelgti į ateitį, įsivaizduoti savo namą po daugelio metų.
Iš pradžių pabandykite patys paplanuoti savo būsimąją svajonę, o tik po to eiti pas architektą, kuris Jūsų norus ir pageidavimus išguldys ant popieriaus lapo. Planuodami vasarnamį pradėkite nuo statinio ploto ir šeimos sudėties. Atsižvelkite į tai, kad dalis patalpų (inventoriaus sandėlys, pirtis) gali - o ir turėtų būti - atskiras statinys. Kadangi šiltu metų laiku nemažai laiko praleidžiate lauke, terasoje ar verandoje, tad ir vasarnamio vidaus plotas neturėtų būti toks didelis kaip gyvenamojo namo. Namo viduje turėtų išsitekti bendrasis kambarys su virtuve, bent du miegamieji kambariai, sandėlys ir sanitarinis mazgas. Vasarnamyje stenkitės išvengti koridorių ir prieškambarių. Geriau sujunkite kelias funkcijas vienoje patalpoje, pavyzdžiui, valgomąjį, laiptinę su virtuve, bendrą kambarį su miegamuoju, verandą su prieškambariu.
Terasą ir virtuvę patariama suplanuoti prie įėjimo į namą. Vasarnamyje terasa ir virtuvė dažnai tarnauja ir kaip prieškambaris. Terasa neturėtų būti siauresnė nei 2 metrai ir ne mažesnė nei 10-12 m2, nes joje norėsite ne tik patogiai atsisėsti fotelyje ar supamojoje kėdėje, bet ir šiltu metų laiku pastatyti valgomąjį stalą, kur su šeima ar draugais galėsite rengti pietus ar vakaroti.
Pagrindinę verandos sienų dalį sudaro įstiklintos konstrukcijos. Verandą įrenkite į sodo ar vandens telkinio pusę. Ypač išraiškingai atrodo dvi stiklinės sueinančios kampinės sienos, atskirtos tik mediniu statramščiu. Minimalus atstumas nuo grindų iki stiklo turėtų būti 30-40 cm. Duris verandoje išdėstykite taip, kad praėjimas pro jas būtų kuo trumpesnis ir nemaišytų baldų išdėstymui. Nevertėtų verandą apkrauti baldais, juk jos pagrindinis privalumas yra erdvumas ir šviesa. Baldus geriau rinktis tokius, kuriuos nesunkiai esant reikalui bus galima išnešti į terasą ar lauką. Todėl verandą orientuokite į pietų ar pietryčių pusę.
Rūbams ir avalynei sudėti numatykite nišą spintai, taip sutaupysite pirkdami baldus. Patogu padaryti įėjimą į virtuvę iš terasos ar verandos, o iš virtuvės - į bendrąjį kambarį, kuris dažnai tarnauja ir kaip valgomasis. Tai sutaupys atstumą iki valgomosios zonos. Jeigu bendrasis kambarys ribojasi su veranda, tuomet tarp jų padarykite stiklinę ar iš dalies stiklinę pertvarą.
Planuojant virtuvę atsižvelkite į virtuvės įrangos matmenis: šaldytuvas - 60 x 60 cm, kriauklė - 50 x 60 cm, dujinė ar elektrinė plytelė - 50 x 60 cm, maisto ruošimo stalas - 60 x 80 x 60 cm, kurie išdėstomi tokia tvarka - šaldytuvas, kriauklė, stalas, plytelė.
Vasarnamyje miegamuosiuose reikia numatyti vietą lovai, patalynės spintelei, tualetiniam staliukui, todėl ir kambariai gali būti nedideli. O jeigu juos suplanuosite mansardoje, tai dar galėsite ir sutaupyti pinigų statybos metu. Juk kylant namui į viršų, pinga 1 m2 kaina. Pavyzdžiui, statant vieno aukšto 80 m2 namą, reikės 80 m2 pamatų ir uždengti tokį pat plotą stogu. O statant su mansarda, tai ir pamatai, ir stogas mažėja dvigubai. Rąstiniame name su mansarda konstruktyvo gamyba ir statyba vidutiniškai sudaro 30-32 %, visiškai įrengtas stogas ir kaminas - 28-30 %, na, ir apdaila bei interjeras - apie 40 %.
Laiptus patariama montuoti bendrame kambaryje, tolesniame nuo virtuvės kampe arba verandoje. Pastaruoju atveju Jūs izoliuojate prieigą į antrą aukštą nuo bendrojo kambario, išsaugodami papildomą naudingą plotą namo viduje. Tačiau nereikia užmiršti, kad laiptai dažnai būna svarbi dekoratyvinė namo interjero detalė. Laiptus, esančius viduje, darykite atvirus, nes lengva, ažūrinė laiptų konstrukcija vizualiai nemažina patalpos. Laiptus orientuokite taip, kad galva nekliudytų nuožulnių mansardos lubų lipant į viršų. Jeigu laiptai bus verandoje, tuomet po jais įrenkite rūbų kabyklą ar spintą daiktams sudėti.
Nusprendę nestatyti atskiro namelio sandėliukui, name numatykite atskiras patalpas, kur laikysite sodo inventorių, instrumentus ar dviratį. Duris į sandėliuką suplanuokite iš išorės arčiau prie įėjimo, tuomet užteks ir 1,2 x 1,2 m dydžio kambarėlio.
Vasarnamio projektas turi atitikti ne tik funkcinius reikalavimus, bet ir turėti išraiškingą architektūrinę kompoziciją. Neperkraukite namo nereikalingomis detalėmis. Architektūrinės išraiškos forma turėtų tapti rąstinės namo sienos, langų išsidėstymas, langinės, terasos ir balkono atitvaros ir stogas.