Stogų dengimas
Plokščiųjų stogų įrengimas ir šiltinimas
Jei viso namo ar jo dalies stogas sutapdintas, jį įrengti yra kur kas lengviau nei šlaitinį, – svarbu pasirinkti tinkamas stogo dangas, o darbus patikėti profesionalams.
Sutapdinto stogo įrengimas
Brėžinyje parodyta tipinė sutapdinto stogo detalė. Darbų eiga panaši kaip įrengiant šlaitinį stogą – pirmiausia įrengiama garo izoliacija (galima naudoti 200 mikronų storio polietileno plėvelę), ant jos klojama šilumos izoliacija. Populiariausia naudoti specialias sutapdintiems stogams skirtas mineralinės vatos plokštes, kadangi jos yra nedegios, atsparios temperatūrų svyravimams, yra stabilių matmenų, laidžios vandens garams. Stipris gniuždant – tai gniuždymo įraža esant 10% deformacijai. Sutapdintų stogų plokštės parenkamos būtent pagal šiuos dydžius – apatinės plokštės jis turi būti ne mažesnis nei 30 kPa, o viršutinės – ne mažesnis kaip 50 kPa. Ritininės prilydomosios dangos klijuojamos tiesiog ant šių mineralinės vatos plokščių. Reikėtų rinktis modifikuoto bitumo ir poliesterinio armavimo prilydomąsias ritinines dangas. Norint pasirinkti tinkamą stogo dangą, reikėtų konsultuotis su projektuotojais ir dangų pardavėjais.
Seno plokščiojo stogo renovacija
Paprastai senus plokščiuosius stogus atnaujinti yra sudėtinga. Dažniausiai užsakovai pageidauja tik vieno: kad stogas nepraleistų vandens, o apie tai, jog stogas turi užtikrinti minimalius šilumos nuostolius, pamiršta.
Pats teisingiausias sprendimas – pašalinti visus seno stogo sluoksnius ir įrengti naują stogą. Tačiau dėl aiškių priežasčių tai nepopuliaru. Norintiems tik pakeisti stogo dangą, reikėtų žinoti, jog sename stoge jau yra daug prisikaupusios drėgmės. Jos atsiranda ne tik dėl kritulių, kuriuos praleidžia nesandari stogo danga, bet ir dėl vandens garų, kurie į stogą patenka iš patalpos vidaus. Tai pasakytina ir apie šlaitinius stogus. Senuose stoguose garo izoliacijos dažnai iš viso nėra arba naudota tokia medžiaga, kurios garų laidumas yra pernelyg didelis ir šiandien tokios medžiagos yra nenaudojamos garo izoliacijai. Tai reiškia, kad nors stogas ir bus atnaujintas sandaria danga, vandens garai iš patalpos vidaus vis tiek jame kaupsis. Todėl būtina sąlyga – įrengti veiksmingą stogo vėdinimo sistemą. Populiariausia Lietuvoje rengti ventiliacinius kaminėlius, o dažniausiai yra klijuojamas vienas prilydomosios dangos sluoksnis ant seno ruberoido. Tai nėra geras sprendimas. Tai tik laikinas stogo remontas 4-5 metams.
Jeigu reikia tik pakeisti stogo dangą, siūlau: naudoti tik mechaniškai tvirtinamas dangas arba garo išlyginamąjį sluoksnį įrengti iš 20-40 mm storio mineralinės vatos plokščių. Prieš sudedant plokštes, senos stogo dangos pūsles reikia išpjaustyti, seną dangą subadyti, kad esanti drėgmė galėtų laisvai judėti per seną dangą. Kadangi mineralinės vatos plokštės yra laidžios vandens garams, tai drėgmė laisvai pasiskirsto vatos plokštėje, o per vėdinamus parapetus ir ventiliatorinius deflektorius yra pašalinama. Ventiliatoriniai deflektoriai yra statomi taip, jog vėdintųsi ne tik naujas, bet ir senasis šilumos izoliacijos sluoksniai. Be to, šilumos izoliacinio sluoksnio naudojimas leidžia sutvarkyti nuolydžius ir nelygumus. Jei reikia, papildomai galima naudoti keramzitą ir suformuoti naujus nuolydžius.
Atnaujinto stogo šiltinimas
Jei atnaujinamą stogą norite šiltinti, būtinai apskaičiuokite esamo stogo varžą. Tai padės jums atlikti inžinieriai konstruktoriai. Įvertinant tai, jog garo izoliacija yra nepakankama arba jos iš viso nėra, geriausiai yra naudoti seną stogo hidroizoliaciją kaip garo izoliaciją. Tam reikia išpjaustyti visas pūsles ir jas išdžiovinti. Paskui įrengti šilumos izoliacijos ir hidroizoliacijos sluoksnius kaip naujame plokščiajame stoge. Tačiau atkreipkite dėmesį, jog virš naujai suformuoto hidroizoliacijos sluoksnio esančios konstrukcijos šilumos varža būtų ne mažiau nei 3 kartus didesnė nei po ja esančių sluoksnių. Jei santykis nėra toks, tai senoji hidroizoliacija negali būti naudojama kaip garo izoliacija (tada ją geriausiai visai nuimti arba išpjaustyti pūsles ir subadyti). Visais atvejais būtina įrengti ventiliacinius deflektorius ir jei yra įmanoma vėdinamus parapetus ar karnizus.
Lietuvoje vis dar naujovė sutapdintiems stogams naudoti akmens vatos plokštes su grioveliais. Akmens vatos plokštė su grioveliais skirta padidinto drėgnumo patalpoms ir atnaujinamiems stogams. Čia apatinėje stogo plokštėje jau gamybos metu yra išpjaunami grioveliai, kuriais juda vandens garai. Jiems surinkti aukščiausiose stogo vietose yra išpjaunamas kanalas. Stogas yra vėdinamas tokiu principu: vėjo slėgis ir pulsavimas priverčia perteklinę drėgmę judėti į viršų per griovelius tarp stogo karnizo ir kraigo. Pasiekusi kraigą ši drėgmė patenka į lauką per ventiliatorinius deflektorius.
Stogas - terasa
Dar keletas sakinių apie terasas virš garažų ar kitų šiltų patalpų. Jas įrengti yra sudėtingiau nei sutapdintą stogą. Terasa – tai vadinamasis apverstas stogas, tai reiškia, kad hidroizoliacija – prilydomoji ritininė danga (būtina pasirinkti dvisluoksnę tvirtą dangą) yra klijuojama ant perdangos plokštės. Šilumos izoliacija yra įrengiama virš hidroizoliacijos ir jai būtina naudoti tik ekstruzinį putų polistireną, ant kurio klojamas filtruojantis audinys (galima naudoti poliesterinį ar stiklo audinį). Įrengiamas išlyginamasis sluoksnis, kuris esant būtinybei gali būti armuojamas, jame klojami šildymo kabeliai ir įrengiama terasos danga. Šį darbą irgi turėtų atlikti profesionalai.