Langų montavimas
Langų montavimas rąstiniame name
Aplaidžiai sumontuoti langai gali reikšti didelius šilumos nuostolius. O neįvertinus rąstinio namo specifikos ir sumontavus langus lyg paprastame mūriniame name galime susidurti su labai nemaloniomis problemomis - plyšiais tarp rąstų arba suskilusiais stiklo paketais.
Už langus paprastai sumokami nemaži pinigai. Natūralu, kad įsigijus kokybišką produktą tikimasi, kad namuose bus šilta ir jauku. Tačiau ne retai pasitaiko, kad norimo efekto pasiekti nepavyksta. Esant arčiau lango ryškiai jaučiama, kad temperatūra žemesnė, o priėjus prie pat juntami šaltesnio oro srautai. Šio nesandarumo priežastis dažnai būna ne pats langas, o neteisingai atlikti lango įstatymo darbai. Geriausia, jei langus įstatyti patikima juos gaminusiai įmonei ar šios įmonės rekomenduotiems specialistams. Tuomet iškilus nesklandumams bent jau aišku iš ko reikalauti atsakomybės. Šiuolaikinis medinis langas tik iš pažiūros atrodo paprastai. Iš tiesų tai visa kompleksas sudėtingų sprendimų: nubėgimai, ventiliacinės angos ir t.t. Taip pat ir langų įstatymas į ertmes sienose jau yra tapęs savotišku mokslu. Čia itin svarbu ir pastato tipas.
Statant langus rąstiniame name naudojamas šis technologinis mazgas. Išpjautų angų šonuose esančių rąstų galuose (angokraščiuose), langų ar durų statramsčiui-šliaužikliui įstatyti išpjaunamas griovelis, į kurį įstatomas tašas. Prie jo vėliau tvirtinama lango konstrukcija. Langai surenkami tvirtinant juos prie indėklų (langų praplatinimų, kurie gali buti naudojami kelių rūšių). Gauta konstrukcija medvarščiais tvirtinama tik prie statramsčių. Apvadai irgi gali būti montuojami tik prie lango konstrukcijos, kad netrukdytų namo sienos sėdimui.
Svarbu nepamiršti, kad namas dar sės
Tvirtinant langą svarbu nepamiršti, kad pirmaisiais metais rąstai sės. Jeigu namas pastatytas iš gerai išdžiovintų rąstų, jo siena sės maždaug 3 proc., iš nedžiovintų 6 ir daugiau procentų nuo sienos aukščio. Taigi sėdimą galima numatyti ir apskaičiuoti. Paprastai virš lango paliekamas apie 10 cm dydžio tarpas. Labai svarbu tvirtinant langą sienoje naudoti aukščiau parodytą mazgą.
Jeigu lango rėmas per visą savo aukštį bus tvirtai pritvirtintas prie rąstų sienos, jis gali trukdyti rąstams susėsti. Iš šonų taip pat turi būti paliekami 50 mm tarpai. Ertmių tarp rąstinės sienos ir lango rėmo negalima užpildyti standžiomis sandarinančiomis putomis, kadangi sėsdami rąstai jas išdrąskys ir atsiras plyšiai. Per juos į patalpas ne tik pateks šaltas oras, dėl šios priežąsties žiemą lango rėmai gali šarmoti, o angokraščius galiausiai padengs pelėsis. Tarpui užsandarinti reikia naudoti elastingas atsparias deformacijai sandarinimo putas. Langus ir duris gali tekti derinti keletą metų - kol namas nustos sėdęs. Todėl svarbu nepersistengti su langų apvadais - juos teks keletą kartų nuimti ir uždėti. Todėl apvadus geriau ne prikalti, o prisukti medvarščiais. Bent jau viršutinius apvadus verta užsisakyti platesnius - 9-10 cm pločio.
Modernūs arba senamiesčio tipo langai
Paskutiniu metu populiarėja naujos kartos stiklo paketai, turintys saulės kontrolės funkciją. Tokius stiklo paketus rekomenduojama dėti pietinėje namo pusėje, iš kurios vasara spigina saulė. Specialia medžiaga padengtas stiklas nepastebimai užtamsėja, taip neleisdamas saulei per daug prikaitinti kambarių. Taip pat nereikėtų pamiršti, kad modernūs įrengimai leidžia pagaminti pačius įvairiausius langus. Šiuolaikiniai langai gali atrodyti ne tik moderniai, bet ir senoviškai. Tuo pačiu jie bus sandarūs ir patvarūs. Atkreipkite dėmesį, kokie langai dar išlikę aplink jūsų namą ar sodybą stovinčiuose senuose namuose. Kartais labai gražu, kad naujai pastatytas namas neišsišoka iš aplinkos, o išlaiko tradicinės, konkrečiam regionui būdingus architektūros bruožus. Paprastai senoviniai langai būdavo sudaryti iš daugelio sekcijų, kai tuo tarpu šiuolaikinių modernių langų skiriamasis bruožas - dideli vitrininiai langai.
Svarbu: pirmoji taisyklė - specialistai statantys namą turi numatyti kiek maždaug rąstai sės ir palikti atitinkamo dydžio tarpą tarp lango rėmo ir virš jo einančio rąsto. Ši ertmė užpildoma biriomis apšiltinimo medžiagomis, pavyzdžiui akmens vata. Jos nereikėtų prigrūsti kietai. Antraip vata praranda savo gerąsias savybes. Antroji taisyklė - lango rėmo prie rąstų negalima tvirtinti medvarščiais ir standžiomis putomis.