Rankų darbo rąstiniai namai
Rankų darbo rąstiniai namai
Rankų darbo rąstinių namų sienos suręstos iš natūralių, rankiniu būdu apdorotų rąstų. Tokio rąsto privalumas yra tai, kad net po apdirbimo jis nepraranda savo natūralumo. Kiekvienas rąstas yra apdirbamas atskirai. Namo sienos renčiamos montuojant horizontalius rąstų vainikus vieną ant kito. Kadangi natūralūs rąstai yra skirtingo skermens, tai viršutinio rąsto išilginė išdroža padaroma tokia, kad tiksliai atitiktų apatinio rąsto nelygumus. Tokiu būdu suleisti jie glaudžiai susijungia vienas su kitu. Sienų susikirtimo vietose rąstai standžiai suneriami kampu. Kadangi jie nėra kalibruojami, tai tokio namo siena sudaryta iš skirtingo skersmens rąstų.
Darbai prasideda nuo medienos paruošimo. Rąstinių namų statybai tinka tik rinktiniai, pirmo kamieno pušies rąstai, kurių storis plongalyje prasideda nuo 28 cm. Tai brandaus miško, mažai šakoti ir tiesūs rąstai.
Rąstai apipjaunami iš 2 pusių ir nuobliuojami iki reikalingo storio. Gyvenamojo namo sienos storis dažniausiai būna nuo 18 iki 25 cm storio. Apipjauti rąstai iš kitų dviejų pusių paliekami apvalūs išsaugant natūralią rąsto formą.
Paruošti rąstai patenka į gamybos cechą, kur pradedami sukirtinėti. Pradžioje sukertamas apatinis rąstų vainikas. Nuo to labai priklauso viso namo geometrija.
Namo sienų sukirtimas
Tada prasideda rąstinio namo sukirtimas. Meistrų brigada parenka rąstus, žymi išilgines išdrožas ir kampinius sujungimus (sąsparas). Išpjaunamos sąsparos ir suformuojamos išilginės išdrožos („pozos“). Iš viršutinių rąstų išilginės išdrožos turi būti pašalinta pakankamai medienos, kad rąstams džiūstant ir sėdant, dėl atsiradusių rąstų plyšimų nesusiformuotų vidiniai pakabinimai.
Višutiniame rąste rankiniu būdu, su rankiniais elektriniais įrankiais, daroma išdroža, kol rąstai prigula vienas prie kito nepalikdami plyšių. Visi rąstų kėlimo - montavimo darbai atliekami su telferiais, nes kol jie priglunda vienas prie kito, operciją tenka atlikti kelis kartus.
Kai yra suformuojama išilginė išdroža ir sąspara, reikia atlikti dar 2 operacijas: padaryti tecnologinę įpjovą ir antiseptikuoti sienojus. Kad džiūvant rąstams būtų mažiau skilimų ir įtrūkimų, iš anksto kiekvienas rąstas vidinėje namo pusėje įpjaunamas išilgai. Gerai išdžiovinta mediena yra atspari įvairiems kenkėjmas ir grybeliui. Technologinė įpjova kiekvieno rąsto viršutinėje dalyje yra daroma tam, kad sienos rąstai ir kitos medinės konstrukcijos džiūdamos mažiau plyštų matomose vietose. Ji turi baigtis 150 mm atstumu nuo sąsparos arba rąsto galo. Suręstoje sienoje įpjovų negali matytis. Įpjovus sienojų išilgai, mediena skatinama trūkti nuo šerdies centro į įpjovos pusę, tuo sumažinami vidiniai medienos įtempimai ir įplyšimai bei jų dydis matomose vietose.
Kad gamybos ir montavimo metu rąstai nemėlynuotų ir neatsirastų puvinys, jie apipurškiami impreganatais-antiseptikais, kurie apsaugo medieną nuo pelėsių, pamėlynavimų, vabzdžių, nes kol namas bus pastatytas ir bus uždengtas stogu, gali praeti ir keli mėnesiai.
Namas pilnai sukertamas ir sumontuojamas ceche, rąstai sužymimi, po to išrenkami ir paruošiami transportavimui.
Sienų surinkimas ir montavimas
Statant namą rąstai vienas ant kito suneriami ir tvirtinami mediniais kaiščiais. Kaip sandarinimo medžiaga paprastai naudojamas neaustinis linų pluoštas. Ties langų ir durų nišomis, iš anksto numačius medienos judėjimą, priklausomai nuo statinio dydžio paliekami plyšiai.
Per 1 metus rąstinis namas gali nusėsti 3-15 cm, tai priklauso nuo rąstų drėgnumo. Verandų, terasų, balkonų judėjimui reguliuoti naudojami specialūs metaliniai varžtai.
Namo sandarumas ir šiluminė varža
Rąstinių namų gamybai dažniausiai naudojami pušų rąstai. Gyvenamajam namui sienojai turėtų būti ne mažiau kaip 18 cm storio. Tada namo šiluminė varža būtų pakankama ir jo nebereikėtų papildomai šiltinti. Rąstinio namo šilumos savybės priklauso ne tik nuo rąstų storio, bet ir nuo visos namo konstrukcijos sandarumo. Net ir storiausius rąstus blogai, nesandariai suleidus namo sienos bus perpučiamos ir jame nebus šilta. Vertinant namo šiluminę varžą, reikėtų nustatyti ne tik sienų sandarumą ir storį, bet ir langų, durų, stogo sandarumą, grindų ir pamatų šilumines savybes.
Vienas iš svarbiausių rąstinio namo statybos privalumų yra greita ir sąlyginai nebrangi statybos kaina. 150 kv. m. ploto namą 3 statybininkų brigada gali sukirsti per 2-3 mėn. Surenkama per kelias dienas, priklausomai nuo pastato dydžio.