Rąstiniai namai
Rąstinių namų kokybės standartai
Pagal įstatymus Lietuvoje rąstinį namą gali statyti bet kokia įmonė ar pagal verslo liudijimą dirbantis asmuo. Statantiems rąstinius namus nereikia turėti specialių licencijų ar kitų kvalifikaciją patvirtinančių dokumentų. Todėl natūralu, kad tarp namų statytojų, kaip ir bet kurioje kitoje srityje, yra ir kvalifikuotų gamintojų, ir brokdarių. Rąstiniams namams, kaip ir kitiems statiniams, galioja tie patys statybas reglamentuojantys teisės aktai, tačiau juose neatsižvelgiama į rąstinių namų statybos specifiką. Vienintelis dokumentas, reglamentuojantis rąstinių namų statybos principus, yra standartas „Rąstinės pastatų dalys. Techniniai reikalavimai".
Rąstinis namas reikalauja ypač kvalifikuoto darbo ir specifinių žinių, nes medis yra „gyvas", o namas po jo pastatymo dar kelis metus „vaikšto". Tarp rąstų gali atsirasti plyšių, namas gali netolygiai sėsti, rąstus gali užpulti pelėsis ir t. t. Ištaisyti broką rąstiniame name, jei tai yra atsiradę plyšiai ar pasvirusios sienos - praktiškai neįmanoma
arba labai brangu.
Standartas yra nuolat tobulinamas
Europos Sąjungos šalyse nėra patvirtintų rąstinių namų gamybos standartų, o ši sritis iki šiol yra mažai reglamentuota. Rąstinių namų standartus jau prieš kelis dešimtmečius yra priėmusios ir naudoja Šiaurės Amerikos šalys, o 2006 m. tokie standartai atsirado Lietuvoje ir Norvegijoje. Rąstinių namų standartų atsiradimui Lietuvoje įtakos turėjo žmonių nusiskundimai nekvalifikuotais gamintojais, statančiais nekokybiškus rąstinius namus, ir užsienio šalių pirkėjai, vis dažniau iš Lietuvos gamintojų reikalaujantys sertifikatų, liudijančių apie gaminių kokybę. Medinių namų gamintojų asociacijos (MNGA) parengtą standartą „Rąstinės pastatų dalys. Techniniai reikalavimai" 2006 m. patvirtino Lietuvos standartizacijos departamento standartizacijos technikos komitetas LST TK 17 „Mediena". Standartas yra nuolat tobulinamas, 2011 m. buvo išleistas IV Standarto leidimas. Parengtas standartas yra naudojamas kaip tipinis įmonės standartas, pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus jo laikytis neprivaloma. Standartų įgyvendinimas yra savanoriškas procesas, tačiau juos priėmusios įmonės įsipareigoja rąstinius namus gaminti pagal Standarte nustatytus kokybės reikalavimus.
Bendri kokybės kriterijai
Viena iš priežasčių, kodėl ilgą laiką nebuvo rąstinių namų gamybos standartų yra didelė rąstinių namų įvairovė. Egzistuoja rankomis apdirbtų rąstų namai, frezuotų, tekintų arba klijuotų rąstų namai. Be to, yra daug skirtingų rąstų kampų sujungimų, kurie gali būti daromi rankomis arba staklėmis. Rąstų profilio forma taip pat gali būti įvairi: apvali, stačiakampio formos, skirtingos briaunų proporcijos bei išdrožos formos ir t. t. Kiekvienas rąstinių namų gamintojas yra įsisavinęs savitą gamybos technologiją, pagal kurią gamina namus, todėl rąstinių namų įvairovė yra labai didelė. O rąstinių namų architektūrinių sprendimų ar kultūrinio palikimo apskritai standartizuoti neįmanoma. Tačiau, nežiūrint visų skirtumų, yra bendri visiems rąstiniams namams taikomi kokybės kriterijai, pagal kuriuos ir parengti rąstinių pastatų standartai. Visų pirma, tai medienos naudojamos namų gamyboje kokybė, kurią apibrėžia tokie statyboje naudojamų rąstų požymiai kaip: augimo ypatumai, šakotumas, pažaidos ir t. t. Rąstinių namų gamyboje labai svarbus yra pats medienos apdirbimo procesas, t. y. džiovinimas, laikymas, impregnavimas. Kita reikalavimų grupė yra susijusi su pastato konstrukciniais reikalavimais.
Standartai užtikrina rąstinių namų kokybę
Standartas - tai susitarimo pagrindu parengtas ir pripažintos įstaigos patvirtintas dokumentas, nustatantis bendram ir daugkartiniam naudojimui tinkančias taisykles, bendruosius principus ar charakteristikas ir yra skirtas įvesti optimalią tvarką tam tikroje srityje. Paprastai kiekviena įmonė gamina ir stato rąstinius namus pagal savitą technologiją. Standartas apibrėžia bendrus gamybos ir statybos reikalavimus, kurių laikantis garantuojama rąstinio namo kokybė. Standartas „Rąstinės pastatų dalys. Techniniai reikalavimai" taikomas visų tipų rąstiniams pastatams statyti ir apibrėžia sienų, perdangų bei stogo konstrukcinių elementų gamybos bei statybos būdus. Jame yra nustatyti reikalavimai medienos kokybei, pastato konstrukcijoms ir jų surinkimui, tarpų sandarinimui, pastato sėdimui, apsaugai nuo biologinių pažaidų ir t. t. MNGA rengdama šį standartą naudojosi Tarptautinės rąstinių namų gamintojų asociacijos patirtimi, kurios nariu MNGA yra, taip pat konsultavosi su Lietuvos mokslininkais ir Norvegijos specialistais. Asociacijos nariai sudarė darbo grupę iškylantiems klausimams spręsti, todėl Standarte surinkta geriausia geriausių gamintojų patirtis, o jis pritaikytas Lietuvos sąlygoms.
Klientas, sudarydamas sutartį su gamintoju, negali žinoti visų rąstinio namo gamybos ir statybos subtilybių. Standartai yra skirti ginti vartotojus ir apsaugoti juos nuo nekokybiškos produkcijos. Juose išdėstyti reikalavimai užtikrina, kad pastatytas namas bus kokybiškas.
MNGA kaip kontroliuojanti institucija nuolat vizituoja įmones ir prižiūri, kaip laikomasi Standarto reikalavimų, atlieka pastatytų rąstinių namų vertinimą. Standartas „Rąstinės pastatų dalys. Techniniai reikalavimai" nustato rąstinių pastatų dalių (sienų, perdangų sijų, balkių, kolonų ir kitų vertikalių atramų, konstrukcinių stogo elementų) gamybos ir surinkimo reikalavimus. Standartas taikomas rąstinėms pastatų dalims surenkamoms:
- iš rankomis apdirbtų sienojų - natūralių (apvalių) arba dvišonių (apipjautų arba tašytų) ir rankomis apdirbtų rąstų;
- mašinomis apdirbtų sienojų - mechaniškai apdirbtų apskritojo profilio (tekintų arba frezuotų) arba keturkampio profilio (frezuotų) rąstų;
- klijuoto tašo sienojų - iš klijuotų rąstų (suklijuotų iš medinių tašų).
Jeigu turite įtarimų ar neesate tikri dėl rąstinio namo kokybės, prieš priimant namą iš statytojo, rekomenduojame atlikti rastinio namo ekspertizę. Ją gali atlikti MNGA ekspertai. Yra vertinama, kaip pastatytas rąstinis namas atitinka standartų reikalavimus. Ekspertizės išvadas pripažįsta teismai.
Keletas Standarto nuostatų:
• Rąstiniuose pastatuose, jeigu atstumas tarp priešingų sienų yra didesnis kaip 6 m, turi būti statomos sutvirtinančios rąstinės sienos, užtikrinančios pastato stabilumą.
• Leidžiamieji sienų paviršių ir kt. namo elementų nuokrypiai (posvyriai, išgaubos ir kt.) turi būti ne didesni kaip 10 mm 1 m ilgiui.
• Tarpams sandarinti turi būti naudojama ekologiška šilumos izoliacinė medžiaga, galinti deformuotis. Standžios sandarinimo medžiagos negali būti naudojamos.
• Rentiniai vertikaliai tvirtinami mediniais kaiščiais ar kitais tvirtinimo elementais. Visi šie tvirtinimo elementai turi netrukdyti rąstinei pastato daliai sėsti.
• Langams ir durims rąstinėje sienoje įstatyti daromos angos. Langų ar durų statramsčiui įstatyti angokraščiuose išpjaunamas griovelis. Statramsčio mažiausieji matmenys turi būti 40 × 40 mm.
• Sienose daromos tokio dydžio angos, kad, įstačius langus, duris ir statramsčius, virš jų liktų vietos sienojams sėsti. Kad sėdimas vyktų netrukdomai, tarpas turi būti be kliūčių.
• Jeigu lango ar durų anga yra platesnė nei 2,5 m, lango angoje turi būti įstatytas papildomas statramstis, neleidžiantis virš angos esančiam sienojui išlinkti ir užspausti lango ar durų rėmo, arba padarytas kitas atitinkamas konstrukcinis sprendimas.
• Kai rąstinio namo konstrukcijoje yra naudojamos kolonos ar kitos vertikalios atramos, jos turi būti su reguliuojamais mechanizmais, kad namui sėdant būtų galima reguliuoti kolonų aukštį arba padarytas kitas atitinkamas techninis sprendimas.
• Prie rąstinės sienos pritvirtinta karkasinė vidinė siena neturi riboti rąstinės sienos sėdimo. Statramstis turi būti tvirtinamas taip, kad rąstinė siena galėtų sėsti.
• Jei frontonai rąstiniai, gegnės prie sienų turi būti tvirtinamos slankiosiomis jungtimis.
• Iš drėgnų rąstų pastatytos rąstinės pastatų dalys 1 metus po pastatymo turi būti nešildomos.
• Statant rąstines pastatų dalis reikia atsižvelgti į tai, kad mažiausiasis pastato iš drėgnų rąstų nuosėdis yra 6 %, iš orasausės medienos rąstų - 3 %, iš klijuotų rąstų - 1 %. Išilgai rąstas gali susitraukti nuo 0,1 % iki 0,3 %.
Svarbu! Kaip pasistatyti kokybišką rąstinį namą.
• Rąstinio namo projektas turi būti parengtas atsižvelgiant į rąstinio namo ypatumus.
• Skirkite pakankamai laiko rąstinio namo rangovo paieškai.
• Sudarykite kvalifikuotą sutartį su rąstinio namo gamintoju.
• Įsitikinkite rąstinio namo kokybe, prieš atsiskaitant su rangovu.