Rąstiniai namai
Rąstinių namų standartai kokybei užtikrinti
Rąstinių namų statybos standarto atsiradimui Lietuvoje įtakos turėjo dažnai pasitaikantis statybos brokas, klientų nusiskundimai ir dėl to prastėjanti rąstinių namų reputacija. Standartas tai susitarimo pagrindu parengtas ir pripažintos įstaigos patvirtintas dokumentas, nustatantis bendrus kokybės kriterijus ir skirtas įvesti optimalią tvarką tam tikroje srityje.
Paprastai kiekviena įmonė gamina ir stato rąstinius namus pagal savitą technologiją. Klientas, sudarinėdamas sutartį su gamintoju, negali žinoti visų rąstinio namo gamybos ir statybos subtilybių. Standartas yra skirtas ginti vartotojus ir apsaugoti juos nuo nekokybiškos produkcijos. Jis apibrėžia bendrus gamybos ir statybos reikalavimus, kurių laikantis garantuojama rąstinio namo kokybė.
Viena iš priežasčių, dėl ko ilgą laiką nebuvo rąstinių namų gamybos standartų yra didelė rąstinių namų įvairovė. Egzistuoja rankomis apdirbtų rąstų namai, frezuotų arba tekintų, klijuotų rąstų namai, o taip pat iš tašų surinkti mediniai nameliai. Be to priskaičiuojama apie 50 skirtingų rąstų kampų sujungimų, kurie gali būti daromi rankomis arba staklėmis. Rąstų profilis taip pat gali būti įvairus, t.y. apvalios, stačiakampio formos, skirtingos briaunų proporcijos, išdrožos forma ir t.t. Kiekvienas rąstinių namų gamintojas yra įsisavinęs savitą gamybos technologiją, pagal kurią gamina namus, todėl rąstinių namų įvairovė yra labai didelė. O rąstinių namų architektūrinių sprendimų ar kultūrinio palikimo apskritai standartizuoti neįmanoma.
Tačiau, nežiūrint visų skirtumų, yra bendri visiems rąstiniams namams taikomi kokybės kriterijai, pagal kuriuos parengti rąstinių namų standartai. Visų pirma, tai medienos naudojamos namų gamyboje kokybė. Rastinių namų gamyboje labai svarbus yra pats medienos apdirbimo procesas, t.y. džiovinimas, laikymas, impregnavimas. Kita reikalavimų grupė yra susijusi su pastato konstrukciniais sprendimais.
Apibendrinusi visus kokybės kriterijus ir įvertinusi užsienio šalių patirtį Medinių namų gamintojų asociacija parengė standartą „Rąstiniai pastatai. Gamyba ir statyba“. Standartas remiasi geros gamybos praktika, jį įsidiegti gali visos imonės, tačiau pagal Lietuvos įstatymus jis neprivalomas. Standartų diegimas yra savanoriškas procesas, tačiau juos įsidiegusios įmonės įsipareigoja rąstinius namus gaminti pagal standarte nustatytus kokybinius reikalavimus.
Standartas „Rąstinės pastatų dalys. Techniniai reikalavimai“ taikomas visų tipų rąstiniams pastatams statyti ir apibrėžia sienų, perdangų bei stogo konstrukcinių elementų gamybos bei statybos būdus. Jame yra nustatyti reikalavimai medienos kokybei, pastato konstrukcijoms ir jų surinkimui, tarpų sandarinimui, pastato sėdimui, apsaugai nuo biologinių pažaidų ir t.t.
Rąstinis namas ypač reikalauja kvalifikuoto darbo ir specifinių žinių, nes medis yra gyvas, o namas po jo pastatymo kelerius metus seda. Tarp rąstų gali atsirasti plyšiai, namas gali netolygiai sėsti, rąstus gali užpulti pelesiai ir t.t. Rąstinių namų standarte yra išdėstyta daugiau nei 10 lapų įvairių nuostatų ir reikalavimų, kurie apibrėžia, koks turėtų būti rąstinis namas.
Gamintojas, sudarydamas sutartį su klientu, turi nurodyti, kad rąstinis namas gaminamas pagal standartą „Rąstiniai pastatai. Gamyba ir statyba“ ir atitinka jame išdėstytus reikalavimus. Tokiu būdu tarp gamintojo ir kliento ateityje bus išvengta nesusipratimų.