Gaukite pasiulymus
iš 33 specializuotų įmonių Vamzdynai
Daugiasluoksniai presuojami vamzdžiai
Klausimas:
Ar standartiniame daugiabučiame 5 aukštų name (statyba iki 1990 m.) šildymo sistemai (radijatorių pajungimui) ir karšto vandens cirkuliacinei sistemai (gyvatuko pajungimui) galima naudoti duagiasluoksnius presuojamus vamzdžius (pavyzdžiui, Uponor MLC ir analogiškus).
Komentarai:
Taip, šildymo ir vandentiekio sistemoms montuoti pilnai gali būti panaudoti daugiasluoksniai metalopolimeriniai vamzdžiai, tačiau atkreipiame dėmesį, kad šie turi atitikti privalomąjį LST EN 21003 standartą. Rinktis patartina labai atidžiai, kadangi iki šiol vis dar dauguma siūlomų daugiasluoksnių vamzdžių neatitinka šio standarto reikalavimų, yra pagaminti iš neaiškių medžiagų, bei neaiškių gamintojų. Išoriškai, tiek žinomų gamintojų, tiek ir "bevardžių" gamintojų vamzdžiai atrodo analogiškai. Kaip atskirti kokybišką vamzdį iš daugybės siūlomų (ar bent vamzdį, atitinkantį standarto keliamus reikalavimus, nuo neaiškios kokybės vamzdžio)? Vartotojams tai padėti išsiaiškinti turėtų LST EN ISO 21003 standarte aprašytas minimalus reikalaujamas vamzdžio markiravimas (žymėjimas). Pagal pastarąjį, bet kokie pastato šildymo bei vandentiekio daugiasluoksniai vamzdžiai privalo būti pažymėti: - Šio standarto numeriu, t.y. EN ISO 21003 - Gamintojo pavadinimu arba kodu - Išoriniu vamzdžio skersmeniu bei sienelės storiu - Medžiagomis, iš kurių sudarytas vamzdis - Vamzdžio pritaikymo klase (klasė 1 – vamzdžiai karšto vandens tiekimui, 2 – aukštesnės temperatūros karšto vandens tiekimui, 3 – žematemperatūriniam šildymui, 4 – žemetemperatūriniam radiatoriam šildymui, 5 – aukštatemperatūriniam radiatoriniam šildymui) - Pagaminimo data ir laiku Visa kita informacija, pažymėta ant vamzdžių yra neprivalomoji, tačiau žymesni gamintojai vamzdžius paženklina nepriklausomų tikrintojų bei sertifikavimo įstaigų tikrinimo ženklais bei sertifikatų numeriais (pvz. DVGW, KIWA, SKZ, CSTBat ir kt.)."Bevardžių" vamzdynų gamintojai gi, dažniausiai apsiriboja minimalia informacija, tačiau daugeliu atveju pridėdami vartojų akiai patrauklius įrašus tokius, kaip "made in german technology" ("pagaminta pagal vokišką technologiją") ir pan. Patarimas vartotojams: - Rinkdamiesi daugiasluoksnius vamzdžius, visų pirma įsitikinkite ar yra nurodytas gamintojas (neaiškios kilmės "bevardžiai" gamintojai gali rizikuodami paženklinti vamzdžius visais standarto reikalaujamais žymenimis); - Įsitikinę, kad gamintojas yra nurodytas, atkreipkite dėmesį iš kokių medžiagų pagamintas vamzdis. Visais atvejais vidinis vamzdžio sluoksnis (turintis tiesioginį kontaktą su vandeniu)- rekomenduojamas susiūtasis polietilenas PEX (pavyzdžiui PE-Xc/AL/PE). Plastikas PE-X lyginant su kitomis plastikų rūšimis, naudojamomis daugiasluoksniuose vamzdžiuose, yra atspariausias aukštoms temperatūroms bei slėgiui. - Taip pat atkreipkite dėmesį ir kokiai klasei priskiriamas vamzdis, pvz. jei bus pažymėta tik 1-ma klasė ("class 1"), jis nebus skirtas radiatoriniam šildymui ir pan.)
Mindaugas Karalius, Wavin Baltic, UAB
Galima naudoti visus daugiasluoksnius vamzius kurių darbinė temperatūra 95* ir darbinis slėgis 10 bar.
Valentinas K.
Uponor daugiasluoksnių (MLC)vamzdžių sistema (vamzdžiai ir jungtys) yra skirta vandentiekio ir šildymo iki 90C ir 10 baru slėgio sistemoms, turi Vokietijos DWGV ir Lietuvos higienos pazymejimus, atitinka EN ISO 21003 standartą, taigi minimu atveju/ 5a. daugiabutyje galima naudoti be jokių problemų (analogiškų? vamzdynų reikia tikrinti minėtus parametrus ir turimus sertifikatus)
Martynas, Šildymas