Aplinkosaugos servisas, UAB ekspertų komentarai

Aplinkosaugos servisas, UAB
Atsiliepimai 0

Plastikinės talpos nuotėkoms kaina

Reikalinga 4-6 tonų plastikinė talpa nuotėkoms (kanalizacijai). Kokia kaina?
4 tonų UAB "Traidenis" gamybos talpa su 1,2 m įgilinimu - 1642 Eur.
5 tonų UAB "Traidenis" gamybos talpa su 1,2 m įgilinimu - 1848 Eur.
6 tonų UAB "Traidenis" gamybos talpa su 1,2 m įgilinimu - 2065 Eur.

Pamatų pylimas šalia valymo įrenginių

Norėčiau sužinoti, ar galima kasti žemę ir pilti pamatus lengvai lauko terasai statyti? Sklype įrengti valymo įrenginiai, kurių šulinių dangčių skersmenys 2,00m ir 0,85m. Sklypo vaizdo jie nepuošia, todėl planuojama virš valymo įrenginių - statyti nedidelę medinę terasą, su išardomais moduliais - valymo įrenginiams aptarnauti. Terasai bus reikalingi pamatai, klausimas - ar tai apskritai leidžiama, jei taip - kokiu atstumu nuo šulinių? Šiuo metu artimiausias pamatas numatytas apie 0,4 m nuo šulinio.
Pasirinkus tinkamus įrenginius, visi Jūsų sumanymai lengvai bus įgyvendinti. Dėl tam tikrų priežaščių šiame kontekste negaliu minėt gamintojo. Bet kokiu atveju, apsispręskite dėl įrenginių gamintojo, ko pasekoje jis, atsižvelgdamas į savo įrangos konstruktyvines savybes, pateiks jums išsamų atsakymą.

Kanalizacijos įrengimas nuosavame name

Gyvename kaime, nuosavame name, kur norėtume įsirengti kanalizaciją. Kaimynai šią problemą išsprendė pumpuodami šulinių turinį į laukus. Mes norėtume išspręsti šią problemą civilizuotai, ir norėčiau sužinoti, koks kanalizacijos pasirinkimo modelis būtų patogiausias. Papildomos sąlygos tokios: žemė aplinkui molinga, sunki, gruntiniai vandenys taip pat negiliai, nuo didesnio miestelio yra apie 30 km, taigi pigiausias būdas - šulinio įrengimas ir išsiurbimas tampa pakankamai brangus.
Jūsų kaimynai šią problemą sprendžia kaip ir daugelis rajonų gyventojų, kiti patrešią laukus, savo ūkius vadina - ekologiškais.
Kalbant rimtai, konkrečiu atveju gali būti parenkamas tik konkretus sprendimas, todėl būtina atvykti pas Jus į vietą. Galima pasakyti tik tiek, kad sistemą įrengti tikrai galima.

Nuotekų valymo įrenginio įrengimas be leidimo

Ar galiu be jokio leidimo šalia daugelį metų stovinčios išvietės padaryti gelžbetoninį sėsdinimo šulinį su dugnu, kuriame periodiškai įmetamų tablečių veikiamos fekslijos virsta dumblu, ir iš to šulinio tik kartas nuo karto tektų išvežti susikaupusį dumblą? Vilniaus miesto pakraštyje dauguma namų neturi nei vandentiekio, nei nuotekynes. Vandenį nešiojamės kibirais iš kolonėlių, o kiemuose daugelis turi išvietes. Išvietės teršia gruntinius vandenis, nes fekalįjos susigeria į gruntą. Nuskaidrintas vanduo perteka į kitą gelžbetoninį šulinį be dugno, kuriame vanduo susigeria į gruntą. Aš galiu nieko nekeisti ir toliau teršti gruntinius vandenis. Antras kelias - veikti taip, kaip to reikalauja teisės aktai, t. y. parengti projektą, suderinti jį su visomis instancijomis. Tačiau šis kelias yra man neįkandamas, nes tam reikia paaukoti keleris metus laiko, sumokėti įvairioms instancijoms kelis tūkstančius litų ir sugadinti sau daugybę nervų.
Tokioje kaip Jūs padėtyje gyvena tūkstančiai namų ūkių Lietuvoje, na, o valstybės klerkai dėl savo stipriai ribotos kompetencijos ir nenoro nuveikti kažką apčiuopiamo šioje srityje, užsiima daug ,,svarbesniais" sau reikalais. Jūsų išsigelbėjimasis yra išties tik Jūsų paties reikalas, nebent Jūs būsite tas vienas iš daugelio, kuris lauks tolimoje ateityje Jūsų gatvėje nutiesiamų magistralinių tinklų, kurie, deja, ir gi Jus nuvils, nes pvz. iš 50 -ies gatvėje esančių namų, gyvenami tik 40, o prisijungs tik 20, o tinklų nutiesta visiems, nes reikia kuo daugiau ES lėšų ,,įsisavinti". Jūs (tie 20 namų) mokėsite eksploatacinius kaštus už visus 50. Atmetant šios tematikos sarkazmą, galima pasakyti, kad Jūs puikiai išdėstėte visą praktinę ir teisinę sprendimo pusę. Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu LR nėra kontroliuojamas namų ūkių buitinių nuotekų tvarkymas, o reaguojama tik į taršos šaltinius (kitaip tariant, nesvarbu, kaip tu tvarkai nuotekas - ar pili į griovį ar valai nuotekų valymo įrenginiu) bei tik tada, kada gaunamas pranešimas apie galima aplinkos taršą, Jūsų atveju rekomenduoju praktinę pusę - susimontuoti arba surinkimo talpa arba vietinį buitinių nuotekų valymo įrenginį, (tikrai ne trijų g/b sistemą, nes jos esant poreikiui neįteisinsite), o ateityje, jei kas nors pareikalaus (o tai yra 5 proc. iš 100) pasidaryti supaprastintą projektą ir suderinti su reikiamomis instancijomis. Taip tvarkosi šimtai namų ūkių.

Nuotekų valymo sistemos įrengimas vienkiemyje

Kokią nuotekų valymo ar kaupimo sistemą pasirinkti, jei gruntiniai vandenys yra aukštai? Planuoju kaime, vienkiemio name įrengti sanitarinius mazgus, vandentiekį. Artimiausias vandens telkinys - iškastinis prūdas kuris rudens-pavasario metu yra pilnas vandens. Atstumas nuo jo iki namo yra 100 m. Namu naudojasi 6 asmenų šeima.
Griežtėjant buitinių nuotekų tvarkymo kontrolei, tuo pačiu didėjant ir tvarkymo (išvežimo) kainoms, surinkimo talpa nuolat gyvenamam name yra visiškai neracionalus sprendimas. Atsižvelgiant į jos galimą tūrį ir buityje susidarančių nuotekų kiekį, dažnas išsiurbimas gali tapti brangia ir nemalonia našta. Jums reikia išnaudoti visas galimybes įsirengti vietinius nuotekų valymo įrenginius.

Kanalizacijos įrengimas nesilaikant projekto

Ar žemės sklype galima įsirengti biotualetą ar kanalizacijos šulinį, jei namo projekte numatyta jungtis prie vietinių kanalizacijos tinklų? Ar tokiu atveju galima priduoti nama?
Šiuo atveju Statytojas privalo vykdyti Techninio projekto ir Statybos leidimo sprendinius. Teoriškai reikalingas Techninio projekto pakeitimas, tačiau priklausomai nuo vietovės, šis pakeitimas gali būti sunkiau suderinamas, kadangi Jūs, kaip būsimas ,,abonentas" labai laukiamas. Kreipkitės į savo projektuotoją dėl projekto korektūros.

Popieriaus pašalinimas per nuotekų valymo įrenginį

Ar galima į nuotekų valymo įrenginius mesti tualetinį popierių?
Nemanau, kad Jūs tiesiogiai į nuotekų valymo įrenginį mesite tualetinį popierių. Pirmiausia, popierius gali sukelti kamščio problemų nuotekų trąsose ar kolektoriuose, jeigu šios sistemos dalys yra netinkamai sumontuotos. Kita vertus, patiems įrenginiams tai tiesioginės įtakos neturi. Pavyzdžiui, nei vienas UAB ,,Traidenis" gaminamų įrenginių savininkas, kurių vien Lietuvoje yra virš 12 000, nekeitė savo įpročių - meta tualetinį popierių į unitazą, dideliais kiekiais naudoja tiek skalbimo mašinas, tiek indaploves, tiek kitus buitinius prietaisus ir būtent su šia įranga jokių problemų neturi. Su kitais gamintojais praktikoje yra pasitaikę problemų dėl sistemoje naudojamų siurblių užsikišimo ir pan.

Gelžbetoninė, metalinė ar plastmasinė talpykla nuotekų valymui

Kokią nuotekų talpyklą rekomenduotumėte? Renkamės tarp gelžbetoninės, metalinės ir plastmasinės?
Gelžbetoninė talpyklos pliusai: patraukli konstrukcijos kaina (galima rinktis nuo garažinio iki gamyklinio liejimo),atsparus statinėms apkrovoms. Gelžbetoninė talpyklos minusai: dideli montavimo svoriai, santykinai brangus ir daug darbo sąnaudų reikalaujantis tūrio hermetinimas. Metalinės talpyklos pliusai: nesudėtingas montavimas ir pajungimas prie tinklų. Metalinės talpyklos minusai: aukšta kaina. ,,Plastmasinės" (polipro.) talpyklos pliusai: galima rasti ir tinkamai pagamintų plastikinių tūrių (pvz. tinkamas polipropilenas, dviguba sienelė, armuojančios jungtys ir t.t.), tačiau kaina bus atitinkama. ,,Plastmasinės" (polipro.) talpyklos minusai: Lietuvoje gaminama ir tiekiama įvairių rūšių plastiko, bet dauguma plastikinių valymo įrenginių ar talpų yra abejotinos konstrukcinės kokybės ir negali būti montuojamos giliau kaip 60-80cm. po žeme ir laikantis begalės montavimo ir eksploatacijos sąlygų. Kaina atvirkščiai proporcinga kokybei. Stiklo pluošto talpyklos pliusai: aukštas mechaninis atsparumas, lengvas montavimas ir pajungimas, ilgaamžės. Stiklo pluošto talpyklos minusai: pagrinde naudojami du stikloplastikinių talpų gaminimo būdai - ,,rankinis" ir ,,vyniojimas". Jeigu antrasis tikrai vertas savo kainos, tai pirmuoju galima ir nusivilti, todėl prieš įsigijant pasidomėkite.

Ekonomiškas nuotekų tvarkymas privačiame name

Kaip elgtis ekonomiškiau - įsirengti nuotekų valymo įrenginį ar prisijungti prie privačios slėginės kanalizacijos trasos? Netoli nuo dešimties privačių namų kvartalo eina privati slėginės kanalizacijos trasa. Atstumas iki tolimiausio namo per servitutą - 200 metrų. Turime privačios trasos savininko leidimą prisijungti. Pagal vandenų sąlygas galime įsirenginėti vietinius valymo įrenginius.
Ką rinktis: - vietinis nuotekų valymas:
1. investicija vieną kartą statinio gyvavimo periode;
2. nėra jokių periodiškai augančių ,,abonentinių mokesčių";
3. einant link ,,nepriklausomo" namo (vandens gręžinys, geoterminis šildymas, saulės baterijos ir t.t.), tai puikus sprendimas. Minusas - rinkoje gausu ,,pilkos" masės, kuri pasiruošusi parduot ir sumontuot netinkamas sistemas. Ir šioje vietoje rinktis reikia atsakingai. - magistraliniai tinklai: Eksploatacijos metu už jų priežiūrą ir funkcionalumą atsako vandens tiekėjas ar nuotekų tvarkytojas. Minusai - Jūsų atveju įrengimo kaštai, turėtų būti santykinai nemaži.

Vietinės kanalizacijos įrengimas

Mūsų kaimynas per bendro naudojimo žemę be mano sutikimo nusitiesė vandentiekį ir nuotekų sistemą. Mums, norint įsivęsti vandentiekį ir nuotekų sistemą, reikia kaimyno sutikimo, jog leidžiam kasti per jo žemę. Kaimynas to daryti neleidžia. Kokios mūsų galimybės įsivesti vandentiekį ir nuotekų sistemą?
Jūs galite įsirengti vietines vandentiekio ir nuotėkų sistemas ir atskiro kaimyno sutikimo šiems darbams nereikia. Tereikia išlaikyti reglamentuojamus atstumus.

Vietinė kanalizacija įrengta be leidimo

Planuoju terasos rekonstrukciją. Esu įsirengęs vietinę kanalizaciją be leidimo. Ar galiu gauti nuobaudą iš higienistų? Ar gali tekti įsirengti nuotekų valymo įrenginį?
Jūsų terasos įrengimas tikrai nėra susijęs su nuotekų tinklų rekonstrukcija, su sąlyga jeigu Jūsų nuosavybės dokumentuose yra įteisinta nuotekų kaupimo talpa. Esant reikalavimui iš regioninio higienos centro, jie privalo nurodyti kokiu teisės aktu remiantis kelia tokį reikalavimą.

Vietinės kanalizacijos įrengimo tvarka

Ar galima miestelyje pasidaryti bendrą vietinę kanalizaciją, t. y. savo individualiems poreikiams ir miestelio gyventojų reikmėms? Ar reikalingi kokie leidimai tokiems darbams, kaimynų sutikimai?
Pagal galiojančius įstatymus, norint įsirengti nuotekų kaupimo rezervuarą arba vietinius valymo įrenginius (rekomenduotume šį sprendimą), reikalingas supaprastintas projektas (šis procesas greitas ir nebrangus). Standartiniais atvejais derinimas su kaimynais nėra būtinas.

Nuotekų valymo įrenginiai be dugno

Sodo bendrijoje, 4 a sklype planuojame įrengti nuotekų valymo įrenginius be dugno. Ar gali būti nuotekų nubėgimas daromas į gruntą ir drenažą, valymo įrenginiai be dugno? Gruntas molis.
Išvalytų nuotekų išleidimui į aplinką galimi įvairūs variantai, tame tarpe ir Jūsų paminėti: gruntas, drenažo sistemos. Tuo pačiu tenka pažymėti, kad dažniausia nuotekų tvarkymo sistemos blogo veikimo priežastis yra netinkamai parinkta, o dar dažniau – netinkamai įrengta išvalyto vandens išleidimo-priėmimo sistema.

Vandentiekio šulinio įrengimas nesilaikant projekto

Mikrorajone tiesia vandentiekį ir manome, įrengiant vandentiekio šulinį nesilaikoma projekto. Pagal sutartį, kai vandentiekio šulinys yra ant įvažiavimo, turi būti ketaus dangtis ir apsauginis gelžbetonio žiedas. O dabar daro pagal supaprastintas technines sąlygas, tai įkasė tik „kapą", nei žiedo, nei dangčio nežada dėti. Ar taip gali būti, ar reikia ieškoti teisybės?
Statinio statybos darbai, vadovaujantis galiojančia teise, privalo būti vykdomi laikantis statinio Techninio ir/ar darbo projekto (toliau - projektas) reikalavimų. Projektas yra derinamas su įgaliotomis institucijomis, gaunamas leidimas statybai, statybos proceso atitikimą projektui ir normatyviniams aktams kontroliuoja statinio statybos techninė priežiūra. Atsižvelgiant į tai, kokie sprendiniai yra priimti projekte, tokie sprendimai ir įgyvendinami statybos procese. Jei jie neatitinka projekto reikalavimų, jūs turite pilną teisę pareikšti pretenziją Statytojui.

Nuotekų talpos įrengimas sename šulinyje

Ar galiu seną šulinį panaudoti vietoj kanalizacijos talpos? Seno šulinio gylis apie 25 metrus. Jei į šulinį leisiu nuotekas, ar tai nepaveiks geriamo vandens kokybės?
Yra labai daug faktorių, dėl ko ši idėja seną šulinį panaudoti vietoj kanalizacijos talpos neįgyvendinama: 1. Pagal galiojančią teisę įrengiamas nuotekų kaupimo rezervuaras privalo atitikti esminius statybos produkto reikalavimus: sandarumas, atsparumas ir t. t. Kitaip sakant, jis privalo būti sertifikuotas ir turėt gamintojo atitikties deklaraciją. Jūsų atveju - tai visiškas mitas. 2. Pamirškim teisinę pusę – žiūrim praktinę: - vienareikšmiškai nesugebėsite ir faktiškai neįmanoma tinkamai hidroizoliuot viso šulinio vidinės sienelės ploto, kad tarša nepatektų į aplinką, tuo pačiu ir į Jūsų geriamo vandens šaltinį – art. gręžinį. - sunkiai išsivaizduoju kuri ascenizacinė mašina sugebės ištraukti Jūsų nuotekas iš 25 m gylio. - pagal konstrukciją, kvapai turėtų būt įspūdingi. Nepaisant viso to didžiausia grėsmė yra aplinkos taršoje ir siūlyčiau atsisakyt šio sumanymo.

Nuotekų kaupimo talpa sodo sklype

Kaip įsirengti nuotekų sistemą? Ar galimas toks variantas – į žemę įkasta toninė talpa ir į ją viskas subėga? Ar galima nupjauti talpos dugną, kad nuotekos susigertų į žemę?
Daug teisinių ir praktinių variantų yra įsirengti nuotekų tvarkymo sistemą sodo sklype. Aišku, Jūsų ,,toninė talpa...su nupjautu dugnu" ne pats geriausias būdas, stipriai archaiškas ir pažeidžiantis esmines aplinkosaugines normas su visom gresiančiom pasekmėm. Konkrečiu atveju, kas tinkamiausia Jūsų buičiai ir Jūsų sklypui galima pasakyti tik gavus papildomus duomenis.

Valymo įrenginių eksploatavimo pradžia

Kaip pradėti eksplotuoti naujai įrengtą valymo įrenginį? Kada reikia naudoti biopriedus?
Priklausomai nuo gamintojo skiriasi ir eksploatacijos pradžia bei visa eksploatacijos eiga. Pvz. UAB ,,Traidenis" gaminami valymo įrenginiai gyvenamajam namui išsiskiria tuo, kad sumontavus sistemą nereikia specializuotų paleidimo darbų -dumblo vežimų, oro srautų reguliavimo ir t. t. Šie valymai užsiaugina aktyvųjį dumblą patys. Taip savininkai sutaupo ne mažai lėšų sistemos paleidimo ir, be abejo, eksploatacijos metu. Tuo pačiu į tikrus biologinius valymus, tokius kaip NV-1 (UAB ,,Traidenis") eksploatacijos metu nėra ,,pilami" jokie ,,biopriedai" ar skaidytojai. Šis mitas apie ,,biopriedus" atsirado kai kurioms ,,firmoms" parduodant, ,,švelniai tariant", netinkamai veikiančius įrenginius, ir siekiant paslėpti šiuos defektus. Jie žmones įtikino periodiškai pirkti ir pilti į jų ,,įrenginius" ,,biopriedus", kad išskaidytų nebaigtas valyti nuotekas, na o šie ,,biopriedai" iš tikrųjų, yra skirti kanalizacijos duobėms ir/ar vamždžiams valyti. Tikrus ir tinkamai veikiančius biologinius nuotekų valymo įrenginius, aeracinio tipo, jokie papildomi skaidytojai yra nepilami.

Nuotekų tinklų projektavimas sodo sklype

Noriu paklausti, nuo ko pradėti norint sodo sklype susitvarkyti inžinerinius tinklus – nuotekas, valymo įrengimus?
Kreipiatės į projektuotoją, galintį atlikti lauko tinklų projektavimo paslaugas. Parengtą projektą raštiškai suderinate Archtekto tarnyboje, susirandate Rangovą, kuris atsakingai ir tinkamai parenka sistemą ir sumontuoja.

Lietaus vandens nuvedimo sistemos reikalingumas

Ar būtina ir kokia nauda iš lietaus vandens nuvedimo sistemos? Namas statomas nuosavame 3 ha žemės ūkio paskirties sklype, ant kalniuko, prie miško. Teka sau vanduo nuo stogo, na ir tegu teka.
Vadovaujantis šiuo metu galiojančia statybos teise ir taikoma praktika, rengiant vienbučio gyvenamojo namo Techninį projektą nėra būtinybės numatyti lietaus nuotekų surinkimo ir tvarkymo būdus, tai paliekama pačio statytojo nuožiūrai. Pagal aplinkosauginius reikalavimus, lietaus nuotekos nuo gyvenamojo namo stogo neprivalo būti nei surenkamos nei valomos. Atsižvelgiant į visa tai, lietaus surinkimas nuo stogų priklauso tik nuo pačio statytojo noro ir galimybių. Taip, kad Jūsų atveju, jeigu nuo lietaus vandens nenukentės nei statinio konstrukcijos, nei sklypo vizualizacija, tai ,,teka sau vanduo nuo stogo, na ir tegu teka".