UAB Armondeita ekspertų komentarai
Namo pridavimas 100proc. pakeitus šildymo sistemą
Planuojame įsigyti kotedžą su 85% baigtumu (butą dvibučiame name), kuris pagal projektą turi atitikti A+ klasę su numatytu šildymu oras-vanduo. Šalia sklypo yra dujos, tad tiek mums, tiek būsimiems kaimynams pastarasis šildymo variantas kur kas priimtinesnis. Pardavėjai sutinka įvesti dujas, tačiau iškyla klausimas: ar galėsime pilnai priduoti namą (100%) jei pakeisime šildymo sistemą, o pardavėjas projekte pakeitimų neatliks? Gal galėtumėte pakomentuoti kokie nesklandumai gali kilti mums pirkėjams įsivedant dujas?
Kadangi rengiant pastato projektą turėjo būti atliktas ir projektinis energinio naudingumo sertifikavimas, paprašykite, kad Pardavėjas kreiptųsi į pastato architektą ir architektas įvertintų šilumos šaltinio pasikeitimą ir atsakytų ar metinės kuro sąnaudos neviršys A+ klasei keliamų reikalavimų. Dėl dujų įvedimo, tai kiek man yra žinoma, teks parengti projektinę dokumentaciją.
Projektas ir leidimai įsirengti nuotekų valymo įrenginius
Ar reikalingas projektas ir kokie leidimai, norint įsirengti nuosavame sklype bio nuotekų valymo įrenginius? Ar reikalinga išlaikyti kokius atstumus nuo kaimyno ribos minimalių pajėgumų įrenginiui?
Nuotekų valykloms leidimas privalomas, minimalūs atstumai iki gretimo sklypo privalo būti išlaikyti.
Namo klasės nustatymas įkėlus projektą į infostatybą
Kaip žinia nuo 2021m. statybai suteikiama A++ klasė. Statybos leidimo gavimas užsitęsė dėl vandentiekio sąlygų nepatvirtinimo, tačiau architektas patvirtino, kad įkėlus į infostatybą (nors ir ne pilną projektą, kaip šiuo atveju su blogom vandentiekio sąlygom) "užsifiksuos" A+ klasė. Ar tai gali būti tiesa? Ar klasė "užsifiksuoja" tik tuo momentu, kai įsigalioja statybos leidimas?
Klasė fiksuojama, kai prašymas statybos leidimui yra pateikiamas infostatyboje. Jei prašymas yra atmetamas dėl pastabų, kitą kartą pateikus data skaičiuojasi iš naujo, senoji dingsta. Jei prašymas yra priimamas ir perduodamas tolimesniam tikrinimui, data fiksuojasi ir tolimesnės pastabos neįtakoja prašymo pateikimo datos. Jei pašymas pateiktas 2020 metais ir priimtas, reikalavimai bus 2020.
Rekonstrukcijos projektas norint nugriauti nelaikančiąją sieną
Ar būtinas projektas norint nugriauti pertvarą tarp virtuvės ir kambario, jei ji nėra laikančioji?
Kaip suprantu klausimas apie daugiabučio bute esančią pertvarą. Nelaikančios sienos griovimas yra paprastojo remonto darbai. Kadangi darbai neliečia bendrojo naudojimo konstrukcijų, kaimynų sutikimas taip pat neprivalomas. Statybos inspekcija yra pasisakiusi, kad kai paprastojo remonto darbams neprivalomas statybos leidimas, tai ir projektas nėra privalomas. Išlieka reikalavimas informuoti savivaldybę dėl padidėjusio triukšmo gyvenamojoje aplinkoje.
Leidimai namo remontui ir fasado keitimui
Turime seną rąstinį namą apkaltą lentelėmis Kauno mieste, kurį norėtume atnaujinti (sukelti rąstus, apšildyti, apkalti naujomis lentelėmis, pakeisti langus, stogą) nekeičiant namo projekto. Ar reikia kokių nors leidimų tokiam namo remontui?
Priklausomai nuo pastato dydžio (kvadratūros) Jums gali ir nereikėti statybos leidimo. Tiksliau galima būtų atsakyti žinant pastato duomenis. Rąstu pakeitimas būtų kapitalinis pastato remontas, jei, keičiant stogą keisite perstatysite naujai stogo konstrukcijas ir pakeisite pastato gabaritus - tai jau rekonstrukcija.
Energetinio naudingumo sertifikato kaina
Parduodame namą, reikalingas energetinio naudingumo sertifikatas. Namas 1950 metų statybos. Kokia kaina ir per kiek tai galite atlikti?
Kaina priklauso ir nuo pastato būklės, ne tik nuo metų. Pardavimui skirto namo energinis sertifikavimas, kai pastatas tinkamas eksploatuoti - 80€, kai nebetinkamas eksploatuoti - išrašome pastato apžiūros aktą, kuriame įvertiname pastato tinkamumą energinio sertifikavimo atžvilgiu - 30€
Kokiems pastatams nereikia leidimų
Kokių matmenų pirtelei ir gyvenamajam namui nereikia leidimų? Kokiuose teisės aktuose apie tai galima pasiskaityti?
Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija sukūrė neblogą variantą pasitikrinimui dėl statybos leidimo poreikio. http://apklausos.vtpsi.lt/index.php/416549?lang=lt
Pridedu ir nuorodą į statybos techninį reglamentą, kuriame yra informacija apie statybos leidimus.
https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/585f9850c05211e688d0ed775a2e782a/asr
Pridedu ir nuorodą į statybos techninį reglamentą, kuriame yra informacija apie statybos leidimus.
https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/585f9850c05211e688d0ed775a2e782a/asr
Nuo ko pradėti namo statybą
Su draugu perkame pirmąjį mūsų sklypą namo statybai. Sklypo paskirtis namų valda. Kokie kiti sekantys žingsniai būtų, nuo ko reikėtų pradėti statybą?
Mano patarimas nuo ko pradėti namo statybas, pirmiausia savivaldybėje užsisakyti specialiuosius architektūros reikalavimus, kur bus surašyti visi Jūsų sklypui taikomi ribojimai ir reikalavimui. Tuomet kreiptis į architektą. Galima įgalioti architektą ir jis gaus Jums minėtus reikalavimus iš savivaldybės administracijos.
Per kiek laiko gaunamas statybos leidimas
Perku projektą A+ klasės namo. Man buvo nurodyta, kad statybos leidimui gauti reikės 140 d. d. nuo visų reikalingų dokumentų pateikimo. Kiek žinau, nuo 2021 m. sausio 1 d. namai turės būti A++ klasės. Ar ne per ilgas terminas nurodytas leidimui statybai gauti, kai savivaldybės puslapyje yra nurodytos 26 d.d. Be to ar bus gautas 2021 m. statybos leidimas A+ klasės namui, jei dokumentai bus pateikti dar šiais metais ir kas bus, jei dokumentai bus pateikti tik 2021 metais?
Galbūt čia vertina inžinerinių dalių parengimą ir suderinama, jei perkate jau baigtinį kartotinį projektą be šių dalių, kitu atveju terminas artimesnis savivaldybės puslapyje nurodytas.
Namo projekto pakeitimai
Turime sklypą esantį regioniniame parke, su išduotu leidimu gyvenamajam pastatui (klasė B), pastato aukštis 5,9m su lig stogu, su lig kaminu 6,4m, bei ūkiniam pastatui. Leidimas išduotas 2008m. pagal projektą gyv. namas turi būti pastatytas iš blokelių ir kreminės spalvos. 2018m. įsigijome šį sklypą su priklausančiu statybai leidimu jame (statybos taip ir nepradėtos). Nusprendėme mūrinį namą keisti į karkasinį ir turėsime minimum A klasę, tuo pačiu ir taupiau statyti, išorę keisti į tamsiai rudos spalvos - medžio imitacija, ir kadangi pastatas yra dviejų šlaitų, norint palėpėje turėti daugiau aukščio, aukštis ties stogo viršūne sieks 6,6m. Pakitimų, nemažai, bet į regioninio parko reglamentą telpame. Ar užtenka statinio korektūros dėl mūrinio statinio keitimo į karkasinį? Remiantis parko direkcija: gyvenamųjų pastatų aukštis - iki 8,5m. Būsimo namo aukščio skirtumas kaip ir nesiekia 1m. Ir jei tektų imti naują leidimą, ar bus reikalaujama A++ klasė?
Tuo metu mažai kas darė techninio darbo projektus, tai jei nepakeisti esminiai reikalavimai, reikia pasirengti darbo projektą ir parengti techninio projekto A laidą. Jūsų atveju manau, kad gali tekti imti naują leidimą dėl laikančių konstrukcijų keitimo. Jei bus rengiamas kaip naujas projektas, reikalavimas bus A++.
Leidimas namo rekonstrukcijai prie vandens telkinio
Ar iškiltų sunkumų gauti leidimą rekonstrukcijai, jei namas randasi miesto teritorijoje ir arti vandens telkinio? 15 m iki vandens telkinio. Ir kokių dokumentų reikia pateikti savivaldybei?
Dėl sunkumų kiekvieną kartą reikia žiūrėti pagal konkretų adresą ir teritorijai keliamus reikalavimus, apsaugos zonos dydį ir panašiai. Lengviausias startas būtų pateikti savivaldybei nuosavybės ir kitus esamo pastato ir sklypo dokumentus ir paprašyti specialiųjų architektūros reikalavimų. Juose dažniausiai papunkčiui būna surašyti visi reikalavimai arba kur juos tikslintis. Turint šį dokumentą galima matyti kiek ir ko reikės statybos leidimo gavimui.
Energinio efektyvumo sertifikatas namo pridavimui
2016 05 24 buvo gautas leidimas rekonstruoti vienbutį gyvenamąjį pastatą. Suprojektuota energetinio efektyvumo klasė B. Ar privalomas namo pridavimui energinio efektyvumo sertifikatas?
Jei iki 50 kvadratų namas, tuomet nereikia energinio efektyvumo sertifikato. Jei iki 80 kvadratų priduodant neprašo. Jei daugiau - privaloma.
Prašymas dėl leidimo namo rekonstrukcijai
Jei namas dviejų savininkų, ar abu savininkai turi teikti prašymus dėl leidimo namo rekonstrukcijai?
Jei namas yra kaip vienas statinys o ne du atskiri sublokuoti, prašymą pasirašo vienas savininkas, kitas turi pasirašyti įgaliojimą/sutikimą, kad neprieštarauja ir įgalioja kitą savininką pasirašyti projekto dokumentus. Dažnu atveju pakanka laisvos formos įgaliojimo.
Kaimynų sutikimas stogo rekonstrukcijai
Buvo nupirktas kaimynų namas ir nauji savininkai atlieka dvišlaičio stogo rekonstrukciją. Vietoj vieno šlaito (esančio į mūsų pusę), nuėmė dalį stogo ir daro sieną, su langais, bei gerokai mažesniu stogo nuolydžiu. Jų namas ir taip pastatytas per sprindį nuo mūsų sklypo ribos, tai toks aukšto pakėlimas gali mums tamsinti mūsų sklypą, tuo labiau, kad jų namas yra pietinėj mūsų sklypo pusėj. Ar jie neturėjo gauti mūsų sutikimo tokiai rekonstrukcijai? Ar neturi daryti projekto? Jei mums gerokai tamsins sklypą, tai kokias mes turim teises ir į ką kreiptis?
Visada tiksliausiai atsako statybos inspekcija dėl leidimo turėjimo. Tikėtina, kad leidimas stogo rekonstrukcijai yra privalomas. Dėl Jūsų sutikimo gavimo, tai reikia žinoti tikslesnius atstumus tarp namų. Jei yra poreikis be inspekcijos sužinoti ar yra išduotas leidimas kaimynams, parašykite.
Leidimas pakabinti kondicionieriaus išorinį bloką ant daugiabučio sienos
Neseniai įsigijome butą su įstiklinta lodžija naujos statybos name. Namas dar nėra priduotas kaip pilno baigtumo. Pasistatėme kondicionierių ir jo išorinį bloką pakabinome lodžijoje ant sienos (prie lubų), tačiau po kelių dienų su mumis susisiekė statytojo atstovė ir liepė išorinį bloką nuleisti ant žemės ir apdengti fasado spalvos plokštėmis iš šonų, nes, anot jos, leidimas yra duotas tik tokiomis sąlygomis. Norėčiau pasitikslinti, ar tokie reikalavimai yra pagrįsti?
Rengiant projektą, architektas, kaip architektūros autorius numato reikalavimus galimiems fasadą pakeisiantiems darbams. Oro kondicionieriaus išorinio bloko montavimas yra pastato išvaizdą keičiantis procesas, todėl rengiamuose projektuose dažnai pasitaiko panašių reikalavimų. Patarimas - pirmiausia pareikalauti pateikti projekto dalį, kurioje yra tas reikalavimas ir žinant tikslią traktuotę sugrįžti pasikonsultuoti tiksliau.
Vis dėlto, reikalavimą dažniausiai tenka įgyvendinti.
Vis dėlto, reikalavimą dažniausiai tenka įgyvendinti.