Timber tech ekspertų komentarai
Skydinis ar karkasinis namas
Kokį namą pasistatyti galima pigiau, skydinį ar karkasinį? Namas butu apie 60 - 70 kv.m.
Visų pirma - skydinis irgi yra karkasinis namas, taigi jų skirtumas tame, kad vadinama karkasinį namą surenkame vietoje , o skydinį karkasinį namą surenkame fabrike ir atvežame į vietą. Skydinio namo privalumai - dirbama po stogu ir išvengiama visų galimų oro sąlygų nesklandumu (lietus, sniegas ir t.t.), be to tokio namo surinkimas yra paprastesnis ir dėl to sutaupome. Taigi galime teigti, kad skydinis namas pastatomas pigiau.
Karkasinio namo sėdimas
Ar karkasinis namas kažkiek sėda, kaip pvz. rąstinis? Ar reikia montuojant langus numatyti erdvės sienų sėdimui? Ar galima patalpos centre naudoti metalinę koloną, ar nebus taip, kad medinės sienos susitrauks, o metalinė kolona ne, ir perdanga deformuosis dėl to?
Skirtingai nuo rąstinio namo, karkasinis namas keičia savo išmatavimus menkai, todėl to galime nepaisyti ir nereikia numatyti erdvės langų, durų ertmėms imant trauktis. Esame panaudoję metalines konstrukcijas įrengiant namą, taigi tai ne problema.
Karkasinio namo atitikimas 1-2 priešgaisrinei kategorijai
Nusipirktame sklype galima statyti tik 1-2 priešgaisrinės kategorijos namus, o mes planavome statyti karkasinį būstą. Iš ko statyti namą, kad statybos kaštai būtų panašūs į tuos, kurie susidarytų statant karkasinį namą. Beje, statybos trukmė taip pat labai svarbus niuansas.
Privalantys atitikti 1-2 kategorijos priešgaisrinius reikalavimus namai gali būti mediniai ar karkasiniai. Esame pastatę medinius-karkasinius namus, kurie atitinka aukščiausius priešgaisrinius reikalavimus. Jūs turite pasirinkti atitinkamos konstrukcijos medinį karkasą.
Karkasinio namo kokybė
Galvojame statyti karkasinį namą, bet mus labai atkalbinėja dėl karkasinio namo kokybės.Girdėjome nuomonių, kad karkasinio namo negalima tinkuoti, sienos vaikšto, trūkinėja. Visos sienos bei medinė perdanga baisiai girgžda ir viskas kiaurai girdisi. Nepaisant kiek vatos bedėsi, garsas eina per medį. Girdėjome, kad jei stogas čerpinis, tai sudėtingesnė (ir brangesnė) stogo konstrukcija, nes stogas sunkus. Taip pat skirtingoms stogo dangoms reikalaujami skirtingi nuolydžiai. Baisu dėl pačios medienos - ar tikrai nusipirksi gerą ir kokybišką. Vieni sako, kad reikia statyti iš pusžalės medienos - džiūdama sutraukia namą, kiti sako, kad tik reiktų rinktis džiovintą ir impregnuotą, nes mažiau vaikšto. Į medį gali įsimesti pelėsis, grybelis, kirvarpos, pelės ir dar bala žino kas. Sako, karkasinis namas neilgaamžis. Klausimas kaip išgauti namo sandarumą, nes, pvz. jei tik apkalus dailylentėmis, tai prakstiškai tokios tvirtos „realios" sienos kaip ir nelieka. Sako, kad karkasinis namas labai greitai prišyla, bet greitai ir atšąla, neturi akumuliacinių savybių ir t.t. Aišku, čia ne iš praktikos, bet kaip sakoma iš VBS („viena boba sakė") šaltinių. Beje, kiek jau skaičiavomės, tai mums neišeina karkasinis namas pigesnis kažkodel, praktiškai ta pati kaina kaip ir iš blokelių, tai ir neapsisprendžiame.Ką galėtumėt patarti, ir kodėl nerekomenduoja dviejų aukštų karkasinių namų.
Net ginčytis nėra dėl ko (turiu mintyje VBS sistemą). Viena galiu parašyti - karkasiniuose namuose gyvena dauguma tokių žmonių, kuriems nusipirkti bet kokios konstrukcijos namą nėra problema. Jie kažkodėl pasirinko būtent medinį karkasinį namą. Kanada, JAV, Skandinavijos šalys - tai vietos, kur žmonės renkasi tokius namus. Ir tose šalyse gyvena turtingiausi pasaulio žmonės. Gal jie kvaili? Turbūt ne. Kaip VBS sistema gali užginčyti tai? Esame pastatę daug tokių namų Lietuvoje. Kai kuriems iš jų jau daugiau nei 10 metų, kol kas nė vienas nesugriuvo ir klientai nesiskundžia. Tiesa, jie neilgaamžiai, gal kokius 200-250 metų išlaiko. Turim apie 200 m. senumo karkasinio namo nuotraukas. Atrodo kaip naujas. Ir tuo metu nebuvo šiuolaikinių medžiagų. Kodėl geras namas turėtų būti dėl kažkokių priežasčių pigesnis už kitą namą? Gali būti tik pigesnė technologija, leidžianti sutaupyti ne medžiagų ar kokybės sąskaita, bet modernių technologijų sąskaita. Taigi reikėtų taip skaičiuoti, kad įvertintumėte namo statybos, eksploatacijos ir likvidumo kainą. Jau vien tai, kad medinio karkasinio namo statyba užims 2-3 mėnesius, kai sakysime iš blokelių apie metus, viską pasako. Jei skaičiuoti, tai viską skaičiuoti, tame tarpe ir šiukšlių-atliekų išvežimas, gi tai irgi kainuoja (beje, vienas šiukšlių konteineris apie 500 Lt). Aš siūlau naudotis ne VBS sistema, bet susitikti su tais, kurie jau gyvena tokiuose namuose. Beje, esame pastatę 4 aukštų medinį karkasinį daugiabutį namą pačiame Londono centre - sunku įtarti, kad ten vieni „berazumiai" gyvena, taigi jau nekalbu apie 2 aukštų karkasinio namo statybą.
Kokį namą statyti, vieno ar dviejų aukštų
Kokį skydinį-karkasinį namą yra pigiau pasistatyti – ar vieno aušto ar dviejų aukštų. Vieno aukšto namas turėtų būti apie 100 m2 gyvenamo ploto, o dviejų aukštų ~ 50 m2 gyvenamo ploto kiekviename aukšte. Kuris variantas yra geresnis?
Namo išplanavimas priklauso nuo daugelio priežasčių - sklypo ploto, išplanavimo, sklypo aukštingumo ir t.t. Bet kuriuo atveju, vieno aukšto namai yra patogesni, bet dviejų gražesni, taigi spręskite patys, kaip geriau.
Skydinio karkasinio namo statyba žiemą
Ar skydinio arba karkasinio namo statyba žiemą yra geras pasirinkimas? Ar nepakenks namo konstrukcijoms šaltis ir drėgmė.
Mūrinio ar karkasinio namo statybą geriau vykdyti šiltu metu laiku, taciau mes specializuojames medinių skydinių namų statyboje. Tai leidžia vykdyti namo statybą bet kuriuo metų, nes didžioji laiko dalis gaminant namo konstrukcijas (dėžutė ir stogą) vyksta fabrike. Statybos vietoje tik surenkame konstrukcijas, todėl galime sakyti, kad metų laikas neturi didelės įtakos skydinio namo statybai.
Karkasinio namo atsparumas ugniai
Laba diena, aš noriu paklausti. Kiek žinau karkasinio namo ugniai atsparumo laipsnis yra III, ar įmanoma ugniai atsparumo laipsni sumažinti iki II, jeigu galima gal galite pasiūlyti kaip.
Karkasiniai namai priskiriami mediniams namams, tačiau tai galima teigti sąlyginai. Jeigu pažvelgsime į karkasinio namo konstrukciją nuodugniau, pamatysime, kad degių medžiagų ten nėra daug, gal tik mediena. Jos ten ne taip ir daug. Tūrio požiūriu, sakyčiau mažai. Kita, žymiai didesnė namo dalis - visai nedegios medžiagos: akmens vata, GKP, tinkas ir t.t. Taigi, jeigu izoliuosime medieną, karkasiniame name nebus kam degti. Aš nekalbu apie baldus, nes jų yra visuose namuose, tiek karkasiniuose, tiek ne. Esame pastatę medinį karkasinį namą, kuris atitinka visus l grupės priešgaisrinius reikalavimus. Tokio karkasinio namo „sumuštinis“: tinkas, OSB, izoliuotas medinis karkasas, 2 kartus GKP. Buvo sunkiau izoliuoti atskirų butų priešgsirinius reikalavimus, bet ir čia buvo rastas sprendimas. Taigi karkasiniai namai anaiptol nėra degesni namai.
Karkasinio namo apkalimas OSB plokšte
Statant karkasinius namus Lietuvoje daug kur matau, kad karkaso išorė apkalama OSB plokšte. Girdėjau, kad tai nėra gerai, nes OSB plokštė nekvėpuoja. Kokia jūsų nuomonė?
Sveiki. OSB puiki statybinė medžiaga, ji ir neturi „kvėpuoti“, būtina pasirinkti atitinkamą namo konstrukciją, kad būtų gerai išspręsta ventiliacija, kas ypač svarbu medinių namų statyboje. Pvz. namo sienų „buterbrodo“ struktūra iš vidinės pusės: GKP, tašelis 50*50, garo izoliacinė plėvelė, izoliuotas medinis karkasas 150*50, vėjo izoliacinė plėvelė, pastorinimo tašelis 25*50, OSB ir norima išorinių sienų apdala. Kur dar reikia kokio „kvėpavimo“? Namas puikiai izoliuotas ir šiltas, belieka pasikviesti uošvę, šunį, įsirengti židinį ir laukti kol uošvė atneš arbatos su brendžiu :)
Esant vėjui iš karkasinio namo išpučiama šiluma
Kai yra stiprus vėjas karkasinis namas greitai atšala, o kai vėjo nėra - jame šilta ir prie minus -30. Karkasinis namas apkaltas špuntuotomis 30 mm storio lentom istrižai ir plastikinėmis lentelėmis. Namas apšiltintas 150 mm storio akmens vata karkaso viduje. Ar galiu nuėmus lauko dailylentę, apšiltinti dar 50 mm akmens vatos ir tinkuoti dekoru? Ar tinkuotas fasadas išspręs vėjo problemą?
Jeigu Jūsų namas atšąla dėl vėjo, tai namo konstrukcijos klaida arba statybos brokas. Karkasinį namą taisyklyngai įrengus, naudojant šiuolaikines medžiagas, taip neturėtų būti. Būtų idomu sužinoti Jūsų namo "buterbrodo" sudėtį, gal tuomet būtų aiškios priežastys, dėl kurių namas atšąla.
Kiek reikia medienos norint pasistatyti karkasinį namą
Kiek apytiksliai reikėtų kūbų medienos norint pasistatyti karkasinį namą. Namo dydis apie 150 m2 gyvenamo ploto.
150 m2 karkasiniam namui pastatyti apytiksliai reikia 40 m3 apipjautos medienos.
Karkasinių namų kainos
Kokios karkasinių namų kainos? Kiek kainuotų karkasinio ar skydinio namo statyba su langais, durimis ir stogu, be vidinės apdailos. Nuo ko priklauso karkasinių namų kainos? Pastebėjau, kad jos gali skirtis dvigubai. Namo užstatymo plotas 180 m2, ilgis 17,5 m, plotis 14,5 m. Kokia apytiksliai 1m2 grindų ploto namo kaina?
1 m2 tokio namelio kaina apie 435 - 600 Eur už vieną kv. grindų metrą. Taigi Jūsų namas kainuotų apie 870 000 Eur. Dažnai mūsų klientai klausia kokia tokių karkasinių namų kaina? Kai gauna skaičiavimus, nustemba, ir sako, kad tikėjosi sutaupyti perkant medžiagas. Noriu patikslinti, karkasinis namas tai ne pigus namas, tai ekonomiškas namas, kurio eksploatacija žymiai pigesnė. Gink Dieve, nepatariu taupyti nekokybiškų medžiagų sąskaita, turėsime atvirkštinį rezultatą. Karkasinių namų statybos grožis - statybų greitis, tik isivaizduokit „saubą" mūrinių namų statybos aikštelėse - visur plytgaliai, skiedinio atliekos, lentgaliai ir t. t. Tai tęsiasi metus (jeigu pasiseks). Karkasinių namų statybvietėse, blogiausiu atveju pasiliks lentų galiukai ir tuos galėsite panaudoti namo užbaigimo proga.Grubiai galime aptarti karkasinių namų kainą . Namo „dėžė" gali kainuoti apie 170-230 Eur/m2 grindų ploto. Tą kainą sudarytų - namo sienos, stogas (visos konstrukcijos be stogo dangos). Namas „iki rakto" kainuotų nuo 435 Eur/m2 grindų ploto. Noriu patikslinti, ką reiškia „grindų plotas". Tai reikštų, kad 100 m2 namo „dėžę" pastatytumėte už 17400-23200 Eur, o „iki rakto" nuo 43500 Eur. Naudojant šiuolaikines medžiagas, karkasiniai namai tapo ilgaamžiai, ekonomiški, modernūs ir ekologiški.Statant tokius namus, galima išvengti samdyti brangią kėlimo techniką. Pvz. pastatėme 110 m2 namą nenaudodami kranų, štai kur yra galimybė sutaupyti ir laiko, ir nervų, ir pinigų.