UAB Termija ekspertų komentarai
Energinio naudingumo sertifikatas perkant nepriduotą namą
Sveiki, Nusipirkau 2 butų kotedžą, 80proc. baigtumas. 56kv.m. 2020 metų statybos A+++ klasės, Kaune. Turiu klausimą dėl Energinio naudingumo sertifikato. Ar parduodant 80proc. baigtumo namą pardavėjas privalo pateikti šį sertifikatą? Ar jis privalomas tik registruojant 100proc. baigtumą ir čia jau mano pačio problema jį pasidaryti?
Esant 80 proc. baigtumui pardavėjas neprivalo pateikti sertifikato, bet galite pareikalauti tai padaryti (jei tai įmanoma, atliktas sandarumo testas, sumontuotos ir veikiančios šildymo, vėdinimo sistemos). Jei sertifikato negausit, atsakomybė tenka jums.
Energinio naudingumo sertifikatas perkant namą
Įsigijome senos statybos namą, aš žinojau, kad pardavėjui reikės energinio naudingumo sertifikato. Tačiau paklausus pardavėjo kokia namo klasė, atsakymo vis nesulaukiau. Grįžus iš notaro pardavėjo paprašiau, kad atsiųstų sertifikatą. Atsiuntė, o jame parašyta, kad naudingumo nebuvo galima nustatyti, nes nėra veikiančios šildymo sistemos. Tačiau krosnis name yra. Klausimas ar notaras galėjo priimti tokį sertifikatą?
Notaras galėjo priimti, bet energinio naudingumo sertifikavimo ekspertas negalėto tokios pažymos parašyti.
Kaip nustatyti ar statinys atitinka A+ klasę
Vystytojas parduoda namą, statoma pagal B klasės projektą, tačiau pats namas pasak vystytojo statomas pagal A+ klasės reikalavimus. Namas parduodamas 85% baigtumu. Kaip nustatyti ar tas statinys realiai atitinka A+ klasę ir ar nebus problemų arba papildomų išlaidų priduodant namą 100% baigtumui?
Tam galime padaryti energetinį vertinimą. Tik tokiu atveju būsit tikrai garantuotas, kad namas atitiks A+ klasę.
Namo pridavimas 100proc. pakeitus šildymo sistemą
Planuojame įsigyti kotedžą su 85% baigtumu (butą dvibučiame name), kuris pagal projektą turi atitikti A+ klasę su numatytu šildymu oras-vanduo. Šalia sklypo yra dujos, tad tiek mums, tiek būsimiems kaimynams pastarasis šildymo variantas kur kas priimtinesnis. Pardavėjai sutinka įvesti dujas, tačiau iškyla klausimas: ar galėsime pilnai priduoti namą (100%) jei pakeisime šildymo sistemą, o pardavėjas projekte pakeitimų neatliks? Gal galėtumėte pakomentuoti kokie nesklandumai gali kilti mums pirkėjams įsivedant dujas?
Yra tikimybė, kad pakeitus šildymo sistemą į dujinį katilą nepasieksit A+ klasės. Tam reikia atlikti skaičiavimus patikrinimui.
Rekonstruotos sodybos pridavimas
Norime įsigyti sodybą, aišku reikės ją rekonstruoti (vidaus darbai, krosninis šildymas bus pakeistas kitu), sienų apšiltinimas iš vidau. Viską darysime legaliai, išsiimsime dokumentą rekonstrukcijai. Bet domina kitas klausimas, kaip bus su pridavimu, kokios klasės turi sekti norint registruoti pridavimui, į ką reikia atkreipti dėmesį?
Rekonstruojant pastatą keliami C klasės reikalavimai. Priemonėms kaip tą pasiekti parengiame energinio naudingumo vertinimo dalį. Yra galimybė gauti iki 14 500 Eur paramą rekonstruojant pastatą pagal į B klasės reikalavimus.
Namo pridavimas be geologinių grunto tyrimų
Priduodant namą 100%, iškilo problemų. Pasirodo namo vystytojas/statytojas neturėjo atlikto geologinio tyrimo bei statybos draudimo. Perkant namą - jisai buvo 85% baigtumo. Statybos leidimas buvo gautas 2019 m. Kaip gali būti, kad nustatant namo baigtumą 85% buvo nereikalaujama šių dokumentų? Statytojas aiškina, kad jam jų nereikėjo. Tai kodėl man, priduodant namą jų reikia, kai jie buvo privalomi pačioje statybų pradžioje?
Į jūsų klausimą protingo atsakymo nėra. Tiesiog statybos inspekcija sugalvojo, kad jau pats laikas pradėti reikalauti geologinių tyrimų ir pradėjo reikalauti nuo vasario mėn. šių metų. Nors tyrimo privalomumas jau nuo 2003 m.
Saulės baterijų įrengimas A++ klasės namui
Ar būtina A++ klasės namui įrengti saulės baterijas, jeigu šildymas bus "oras-vanduo"?
Yra galimybė ir be baterijų, bet reikia konkrečiai panagrinėti projektą.
Pastato energinio efektyvumo sertifikatas parduodant namą
Noriu parduoti namą kaime 1940m. statybos. Namas 60kv.m, tačiau šildomas plotas krosnimi 40 kv.m. Ar reikalingas pastato energinio efektyvumo sertifikatas?
Taip, pastato energinio naudingumo sertifikatas privalomas parduodant namą.
Namo pridavimas pakeitus šildymo sistemą
A+ Namo projekte numatytas šildymas oras-vanduo. Tačiau nusprendžiau įrengti dujinį šildymą. Ar dėl tokio pakeitimo gali kilti sunkumų priduodant pastatą? Ar tiesiog svarbiausia pasiekti A+ namo sandarumą?
Šildymo sistemos efektyvumas taip pat įtakoja A+ klasės rezultatą. Gali būtu, kad su dujiniu šildymu A+ nepasieksit jei buvo projektas vertinamas su šilumos siurbliu.
Namo sandarumo testas
Namas stovi ant šlaito, rūsys ir garažas yra atskiros patalpos nesujungtos su gyvenamosiomis patalpomis. Ar sandarumo testas būtų atliekamas tik gyvenamosiose patalpose?
Namo sandarumo testas atliekamas šildomose patalpose, kur temperatūra palaikoma daugiau nei +10 laipsnių.
Energinio efektyvumo sertifikatas namo pridavimui
2016 05 24 buvo gautas leidimas rekonstruoti vienbutį gyvenamąjį pastatą. Suprojektuota energetinio efektyvumo klasė B. Ar privalomas namo pridavimui energinio efektyvumo sertifikatas?
Taip, energinis sertifikatas privalomas visada priduodant namą statybos inspekcijai. Tiek naujo statybai, tiek rekonstrukcijai.
Projekto keitimas, kai paploninamas sienos šiltinamasis sluoksnis
Ar reikės priduodant namą projekto keitimo ar papildymo, jeigu statybos leidimas gautas A klasei, kai buvo vienokios vertės, o dabar jos pasikeitė (sumažėjo), ir norima paploninti šiltinamąjį sluoksnį, kuris atitiks jau dabartinius A klasės reikalavimus? Pvz. sienoms buvo U=0.12 W/(m2*K), o dabar U=0.15 W/(m2*K).
Paploninus sienos šiltinamąjį sluoksnį projekto pakeitimo nereikės, bet reikėtų persiskaičiuoti energinio naudingumo vertinimo dalį, kad susitikrinti ar nebus pakitusi klasė.